Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Am testat pentru voi - Globo 7100cxe Plus

Globo 7100CXE Plus este un receptor eveniment pentru ca deschide o noua epoca … epoca receptoarelor clasice clienti de sharing ! este un receptor classic pentru ca nu este Linux, nu are mai multa memorie flash, nu difera fundamental de restul receptoarelor da azi … totusi este un eveniment pentru ca are intre interfetele sale si una Ethernet !
    Aspectul sau mai degraba sobru, negru antracit, cu un panou complet echipat pentru navigare prin meniuri, cu afisaj numeric si leduri de semnalizare si evident card reader care suporta cartele Conax. Conectica receptorului … una completa ! antenna in+loop, 2 scart, rca , modulator si conector spdif audio, interfete rs232 si Ethernet precum si comutator de retea … parca nu lipseste nimic !
    Meniurile receptorului sint in nota generala Globo , nuante de albastru deschis si verde , cu o prima instalare ca la receptoarele DTH , cu optiuni multiliguale de meniu si functionalitate standard , nimic nu arata ca dedesubt se gaseste un tunner cu functii de blindscan …nici nu era cazul ! Meniurile de prima instalare ofera o mica surpriza … cautare automata a satelitilor vizibili …evident un process lung si anevoios dar o optiune care poate fi aleasa. Functia de scanare satelit este una asistata de capabilitatile blindscan ale tunerului … foarte sensibil ! iata o veste cu adevarat buna. Ceea ce este special la recptorul Globo 7100cxe este utilizarea interfetei de retea , interfata gestionata printr-un capitol distinct de meniu atit din punct de vedere a setarilor de baza ( IPlocal, password , DNS ) , upgrade automat soft prin retea , upgrade manual prin retea , gestionare functionalitate de messaging in reteaua locala. Pana aici parca nu este nimic special …daca ins se instaleaza firmwareul alternativ ( patch ) , prin combinatii de taste speciale , se pot active meniurile de configurare sharing , meniuri care permit : alegerea protocolului de sharing ( CCCam, NewCamd, … fara Gbox ! ) , configurarea serverelor ( pana la 8 ! ) . Hmmm …suna tentant ! daca ai intr-o retea locala un Dreambox cu un card … toti clientii Globo 7100CXE Plus vor putea partaja acel card ! ce simplu ! cat de eficace ! adio conexiuni seriale nesigure ! adio conexiuni RF incerte …traiasca conexiune Ethernet !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine-l vinde si la cam ce pret ?
    Gigel

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat View Post
    Digital Satelit din Cluj - pret 299 ron !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat View Post

http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...78580dbdb586b9
    Last edited by stargate99ro; 22nd January 2008 at 15:28.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipaul66 View Post
    Digital Satelit din Cluj - pret 299 ron !
    Totusi diferanta de pret intre el si un Optibox e destul de mica... o sa fie destul de greu de ales .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ripper View Post
    Totusi diferanta de pret intre el si un Optibox e destul de mica... o sa fie destul de greu de ales .
    pai si dreambox 500 a scazut la pret 600 ron http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...952df9f85d474b

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

pacat ca nu stie gbox. cat despre sharing din seria receptoarelor clasice, ar fi primul cu interfata de retea, insa nu primul care stie asa ceva. humax 5400z a fost primul receptor clasic adaptat la sharing, dar ai nevoie de pc. la fel si echolite/echosmart. la echolite se gaseste un adaptor de la rs232 la retea, insa habar n-am prin ce protocoale se face sharing daca te folosesti de meniul lui.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default globo

spune cava si despre tuner si ce patch foloseste? Cum se comporta cu unele progarme care sunt emise mai mai slab pe Amos (pachetul Yes), Thor (nordic) si Sirius (Viasat).
    "Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii."

Heinrich Heine

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default receiver cu placa retea

Referitor la receptoare cu placa de retea, eu am deja de un an un receptor MVISION 9080 NET (folosit mai ales de spanioli si portughezi) care stie protocoale Radegast si NewCamd 5.25, setare automata a IP-ului, updatare automata a cheilor prin Internet, tuner sensibil si meniu f. usor de folosit (vi-l recomand cu caldura, eu l-am comandat de la hm-sat.de, detalii la foros.zackyfiles.com) etc.
    Singura problema este ca nu am gasit inca un server de NewCamd sau chiar Radegast cu care sa fac sharing... .
    In alta ordine de idei un receptor de genul Globo prezentat de amicul nostru MihaiP este binevenit si asteptam confirmarea acestor utilitati in practica. Succes!
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tunnerul receptorului mi s-a parut unul sensibil ! testele le-am facut pe antena de DOLCE de 0.6m si satelitul Hellasat 30e ... unde sint o gramada de transpondere "vagabond" cu SR de la 2500 la 4000 si spotul pe Grecia ...la Cluj am reusit sa prind semnal de pe ele chiar sa vad imagine ! nota buna ! Cat despre sharing ...nota buna este ca stie CCam si Newcamd ...unde nu-i chiar pustie lumea ! inspecial la CCCam !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default soft

pentru a functiona pe cccam ai folosit globo_EMU_1.3.82_AMSTAR sau altceva?
    "Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii."

Heinrich Heine

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nerro View Post
    pentru a functiona pe cccam ai folosit globo_EMU_1.3.82_AMSTAR sau altceva?
    vezi boss ca aici se discuta de un receptor iar tu intrebi de un soft pentru cu totul alt receptor si va mai mirati ca va busiti receptoarele

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Versiunea soft cu EMU si SHR este 2.4.21 ...pentru posesorii acestui receptor ...ea poate fi descarcata de la:
    http://www.crosat.org/aploud/index.php? ->Other receivers->Opticum sau
    http://www.sat-key.org/ ->Receivers files->Globo&Opticum

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Cei care sunt cunoscatori Globo-Opticum ... stiu ca il pot lua si de pe site-ul oficial Truman ( unde de altfel se gaseste si softul Globo) , impatimitii pot incerca si varianta de soft Spider bazata pe acelasi emulator dar cu un skin deosebit .... !
    Un topic pentru serverele pentru sharing si setarile acestui receptor ar trebui sa se realizeze ...... Ar ajuta pe cei mai multi din useri care nu sunt familiarizati cu acest lucru ... ! Posesorii de dream ar fi bineveniti sa dea o mana de ajutor ... ! Chiar daca majoritatea informatiilor confidentiale s-ar face pe PM Ceea ce nu este secret se poate discuta lejer pe forum , zic eu .... . Sper sa nu gresesc !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)