Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Nilesat 101/102 @ 7W

Niciodata nu m-a interesat acest satelit, avand Badr 2/3 mai la indemana. Astazi din lipsa de ocupatie am cautat satelitul. Ma asteptam sa nu intre, avand in vedere zona de acoperire (102):

Totusi, pe 11938 V (mbc) am semnal 65%. E ceva neobisnuit, sau harta nu reflecta realitatea?

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Io cu antena de 1,8m receiveresc mai multe frecvente... cred ca nu ie buna schita aia
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

lasati-o in colo de teorie ! practica ne maninca !

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Tot la 7 grade vest se afla si Atlantic Bird 4 cu semnal mult mai puternic:

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    Tot la 7 grade vest se afla si Atlantic Bird 4 cu semnal mult mai puternic:
    Stiu SLAman de copozitionare, insa frecventa mentionata de mine e specific pe NILESAT 102.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu tot in Timisoara cu o antena offset de 1,1m pe acea frecventa am semnal 77% dar pe un Dreambox 500 (asta nu reflecta semnalul corect - pe la 63-66% imaginea se vede sacadat).

Freq:
    12054 - 75%
    12130 - 78%
    12207 - 78%
    12283 - 77%
    12226 - 63%
    12303 - 64%

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT
    Totusi, pe 11938 V (mbc) am semnal 65%. E ceva neobisnuit, sau harta nu reflecta realitatea?
    Hartile reflecta realitatea pe care o au in vedere operatorii de sateliti cind un provider de programe ii cer acestuia o siguranta la receptie;de aceea se si publica footprint-urile pentru sateliti.Si nu intimplator unele liste de sateliti si frecvente{Satcodx,Lyngsat,etc} pun alaturi de transponder si o harta,iar unii dau si marimea antenei pentru receptia satelitului respectiv in functie de EIRP{dBW},ca cei interesati sa aiba in vedere acest lucru.Dar cum spunea cineva mai sus,hartile nu reflecta realitatea de pe teren,de acea avem surprize,de cele mai multe ori placute,ca "realitatea/practica sa bata teoria".Si in cazul lui Nilesat101,ca la multi sateliti,indiferent de banda{Ku sau C},e acelasi lucru.In cazul acestui satelit,inca de cind a devenit functional,in 28.04,1998,iar Nilesat102,in 17.08.2000,aria de acoperirea semnalului nu s-a schimbat,avind drept tinta zona{Orientul Mislociu si Africa de Nord,si partea limitrofa}de pe harta publicata de tine.Diferenta la receptia semnalui pentru zona noastra,inclusiv Europa,e faptul ca polaritatea Verticala este receptionata pe tot parcursul zilei cu antena de la 1.46m in sus,iar semnalul pe polaritatea Orizontala intra doar spre seara si creste pe tot parcursul noptii pina spre dimineata,cind un timp se stabilizeaza ca apoi sa scada semnificativ dupa ora 10.00,pina la disparitie!Plus ca,dupa atita timp de monitorizare,am constata ca semnalul difera intre perioada din iarna si vara,ca la multi satelit,dar mie mi s-a parut ca vara are un semnal putin mai mare{?!}.
    In cazul transponderului mentionat de tine-11938,VERTICAL-,acum la ora 21.00 am semnal/calitate de 55%,iar pe ORIZONTAL,pe cel mai puternic,11766-20%,iar spre dimineata ajunge si la 32%,dar el nu-i constant,fireste.Testat cu antena de 1.5m!Pentru cei care vor sa-si regleze antena de 1.1m pe acest satelit,si care vor sa obtina cit mai mult semnal,sa incerce trps.12130,care-i cel mai puternic de pe Nilesat 101/102.Am publicat semnalul pe fiecare transponder anul trecut pe acest forum,dar din pacate n-am timp sa fac teste din nou acum.Daca cineva a pastrat lista respectiva poate s-o puna pe acest thread pentru comparatie.Cine stie,poate ajuta la ceva.
    Deci,MariusT,sa nu fi surprins de ce-ai receptionat din "plictiseala".Si e normal ca partea de sud sa fie favorizata la receptie indiferent de sezon,ora sau dimensiunea antenei.Daca s-a intimplat ca si aci,mai spre nord,sa am semnal in timpul zile chiar pe polaritatea ORIZONTALA,nu-ti ramine decit,la fel ca cei din zona de sud a tarii,sa va bucurati de pachetele de programe,unele sint foarte cautate de multi,in special cele codate.
    satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

showtime si art,imi plac amandoua pachete,eu le vad in lisabona cu antena 0.95 in share

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Receptie cu antena mica din semnatura ! ora 22.00
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@satelescu, ca de fiecare data, foarte bine documentat

Am sa updatez lista de frecvente, pt ca pana acum nici nu le-am scanat macar, si am sa studiez pentru cateva zile semnalul pe acest satelit.

Multumesc tuturor.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT
    Am sa updatez lista de frecvente, pt ca pana acum nici nu le-am scanat macar, si am sa studiez pentru cateva zile semnalul pe acest satelit.
    E foarte buna intentia ta,caci e nevoie sa stim cum e raspindit semnalul pe diferite zone ale Romaniei,ca cei interesati sa aiba un reper cind isi regleaza antena,si nu numai!Ca atare n-ar fi rau sa ne dai valoarea semnalului pe citiva transponderi,atit pe V cit si pe O,cei cu semnal problematic!E adevarat ca din acest punct de vedere fiecare zona a tarii are un transponder atit cu semnal bun dar si cu probleme.M-ar interesa sa stiu pe ce transponder{V si O}semnalul e cel mai mic si care-i cel mai bun la dimensiunea antenei tale?
    In paranteza fie spus,nu-i obligatoriu sa faci teste pe acest satelit,care pina nu mai ieri l-ai ignorat.Dar daca tot ai "ochit" o pozitie pe centura lui Clarke,si tinind cont ca te intriga,in sensul bun al cuvintului,orice apare nou in orizontul tau de cunoastere,n-ar fi rau sa vezi o alta "ciudatenie" de receptie,dar de asta data pe Amos,pe doi/trei transponderi.Acestia au focarul de semnal pe Orientul Mislociu,dar care azi vara intra chiar la Cluj cu semnal util incit vedeam doua{pachet} programe israeliene,cei cu polaritate orizontala.In ultima vreme n-am mai verificat daca semnalul are aceasi putere si acum,dar n-ar fi rau sa testezi cu antena ta:10986H,6666,3/4.Ar fi o "bomba" de receptie daca ti-ar intra semnal,fie cit de scazut,pe unul din transponderii cu polaritate Verticala.Daca da,asta da surpriza,si in acest caz se poate spune cu adevarat ca hartile nu reflecta realitatea!Dar,din pacate,nu ma astept la minuni deoarece Amos 1 si 2 nu mai transmite in analogic,probabil ca nici ce-am vazut pe transponderul de mai sus nu-i posibil acum.Trebuie sa verific daca semnalul pe transponderul mentionat{10986} mai e intra si acum.
    Dar ultimul paragraf{Amos} este desigur oftopic.
    satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Satelescu! Si eu sant un pic m-ai la nord de tine si nu-mi intra Showtime! Am o antena de 1.5 circulara

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by saulescu
    Si eu sant un pic m-ai la nord de tine si nu-mi intra Showtime! Am o antena de 1.5 circulara

Inca odata se confirma o banalitate de care nu tin seama majoritatea userilor cind vorbesc de receptia semnalului,si anumerecizarea locului{sau daca vreti locatia}de unde se receptioneaza semnalul unui satelit!Atita vreme cit nu se specifica aceasta locatie,orice informatie referitoare la receptie nu-i relevanta pentru cel care se afla in alta zona a tarii sau locatie!In cazul tau,adica faptul ca te afli mai la nord,in cazul receptie lui Nilesat face si diferenta intre Cluj sau "m-ai la nord"!Dar plasarea antenei in diferite spatii geografice nu-i un argument final in disputa intre cei care prind un semnal si cei care nu-l receptioneaza!Cit mai la nord te afli incit,la aceasi marime a antenei,sa nu-ti intre semnal util pe transponderii pe care vrei sa-i prinzi?Dar sa simplificam,iata care e semnalul pe transponderii Showtime-ului la ora 19.30:

11862V,27500,3/4:Q-39%,
    11977V,27500,3/4:Q-35%,
    11996H,27500,3/4:Q-25%,
    12073H,27500,3/4:Q-28%.

Indiferent cit obtin la receptie,e bine sa ne verificam instalatia de receptie pentru a obtine maximul de semnal.Dar pentru asta trebuie sa verificam la singe atit reglajele{Az,El,unghi polar,Lat,Long,etc}la antena cit si componentele{lnb,receptor,cablu,etc}.Se va vedea ca fiecare marca de lnb impreuna cu receptorul in dotare,va rezulta o calitatea a receptie mai buna sau mai proasta in functie de aceste elemente.
    satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi All,

De citva timp receptia anumitor transponderi a devenit problematic pentru zona noastra dat fiindca a fost schmbat fec-ul de 3/4 cu cel de 5/6!Daca acum trei ani se puteau memora toti transponderi de pe Nilesat,acum cel putin 6 transpoderi,cei care au fec-ul de 5/6 vor fi mai greu de receptionat,semnalul util este mai greu de obtinut.
    Iata care sint transponderii cu fec-ul schimbat si valorile/calitate de receptie obtinute cu antena de 1.5m la ora 20.00 cu receptorul Strong 4500:

1.11747 V-fec 5/6:31%
    2.11766 H-.....5/6:27%
    3.11843 H-.....5/6:27%
    4.11900 V-.....5/6:50%
    5.11977 V-.....5/6:31%
    6.12130 V-.....5/6:57%

Spre comparatie am sa pun si valorile pe care le-am obtinut acum trei ani-2006-pe transponderii de mai sus:

11747 V-C 45%,
    11766 H-C 33%
    11843 H-C 33%
    11900 V-C 59%
    11977 V-C 43%
    12130 V-C 60%

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Situatie, Reghin/Mures, 90 Cm, pe HH cu Usals(fara reglaj fin manual)

Semnalul este pe Dm500S

12054 - 82%
    12130 - 84%
    12207 - 84%
    12283 - 83%(ber -3-14 ocazional)
    12226 - 83%(ber 3-8 ocazional)
    12303 - 0%

11937 - 84%( ber 2-15)

11862 - 0%
    11977 - 83%
    11996 - 84%
    12073 - 82% (Ber - 3-20)

11747 - 0%
    11766 - 0%
    11843 - 0%
    11900 - 0%
    11977 - 83%
    12130 - 84%

Ora 22. LNB-ul este un Inverto Ultra Black de 0.3 iar pe Dm am Pli-Jade. Valorile sunt pentru SNR.La optuni pot sa pun si pe mod Decibeli dar nu stiu cat e de real. Oricum din ce am observat, pentru valorile de mai sus(83-84 SNR) in decibeli arata 11-11.5

Antena de 1.4 e in beci, asteapta concediul. Mai vedem atunci cum stau valorile astea...

Bafta si numai bine!
    Dm800SE,Opticum Dm3800, Inverto Black Ultra /0.9 Offset Fe, 1.2 TRIAX/Al

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)