Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reencode mkv to mpeg4...

Salut, acesta este primul meu post pe acest forum! Bine v-am gasit!
    Acum sa trecem la subiect: am un DVD recorder conectat pe HDMI la o plasma HD. As vrea sa stiu daca am un film mkv si il convertesc intr-un mpeg4 cu pastrarea rezolutiei native (full HD sau macar HD) (sper ca se poate!) se va putea rula pe DVD-ul meu? DVD-ul este asta: http://panasonic.ro/Produse/Dvd-recordere/...57ep-k/455.html iar in descrierea lui spune ca stie sa ruleze MPEG4 si stie sa scoata semnal compatibil 1080p HD...
    Ma poate ajuta cineva cu o idee? Nu vreau sa ma apuc sa pierd multe ore cu transformarea mkv-ului in mp4 daca nu are rost.... Sau, pot sa downloadez de undeva (de unde?) un sample video in format mp4 cu care sa-mi incerc playerul?
    Multumesc!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Player-ul tau stie Divx, Xvid, Mpeg4 in limitele rezolutiei standard (720 x 576). Tot ce trece de rezolutia asta, n-o sa-ti mai reproduca. Sigur, poti sa bagi un divx si sa faci upconversion pina la 1080p, dar divx-ul trebuie sa aiba, nativ, o rezolutie recunoscuta (nu mai mare de 720 x 576). Aie e limita.
    Deci nu poti reproduce fisiere originare hi-def pe acel DVD player/recorder.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

playerul tau nu poate reda fisiere cu rezolutie 1080p, ca sa ma exprim mai pe intelesul tau. ci face upscaling la 1080p. adica tu pui un divx sau un mpeg4 cu rezolutie nativa de 720/576 si el scoate pe iesirea hdmi 1080p. numai playerele blue-ray pot citi fisiere cu astfel de rezolutii.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

nu inteleg ce conversii vrei sa faci la un fisier mkv. mkv e un fisier-container (asemanator cu o arhiva zip, rar, ace, etc) care cuprinde urmatoarele: un fisier video (doar video, fara sunet si altceva), fisiere subtitrare, fisiere audio. adica tu pui un mkv intr-un player gen THE KM PLAYER si poti selecta coloanele sonore, subtitrarile, exact ca la un dvd. nu ai ce sa convertesti la el, ci sa extragi din aceasta arhiva ce-ti trebuie. pentru asta folosesti urmatoarele programe: mkvtoolnix-unicode-2.1.0-setup.exe si MKVExtractGUI-1.6.4.1.zip instalat in directorul primului. rulezi apoi MKVextractGUI.exe si importi fisierul mkv, iti arata in interfata din ce fisiere e compus, extragi ce te intereseaza, adica fisierul video si unul din fisierele audio iar cu adobe premiere sau alt editor video le lipesti si ai grija la sincronizare, sa nu decalezi audio de video apoi in fisierul rezultat e ceea ce trebuie.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ThePuiu View Post
    Salut, acesta este primul meu post pe acest forum! Bine v-am gasit!
    Acum sa trecem la subiect: am un DVD recorder conectat pe HDMI la o plasma HD. As vrea sa stiu daca am un film mkv si il convertesc intr-un mpeg4 cu pastrarea rezolutiei native (full HD sau macar HD) (sper ca se poate!) se va putea rula pe DVD-ul meu? DVD-ul este asta: http://panasonic.ro/Produse/Dvd-recordere/...57ep-k/455.html iar in descrierea lui spune ca stie sa ruleze MPEG4 si stie sa scoata semnal compatibil 1080p HD...
    Ma poate ajuta cineva cu o idee? Nu vreau sa ma apuc sa pierd multe ore cu transformarea mkv-ului in mp4 daca nu are rost.... Sau, pot sa downloadez de undeva (de unde?) un sample video in format mp4 cu care sa-mi incerc playerul?
    Multumesc!
    Bun venit

Din cele descrise de tine subiectul devine lejer de inteles si in acelasi timp chiar imposibil de realizat. Presupun ca formatul video din containerul .MKV este un .H264. Pentru moment nu sunt prea multe playere care recunosc acest ".H(x)264" (K|i|S|S DP 1600 up to 1080i). Singura ta pisibilitate in acest moment este sa-ti gusti acel filmat doar prin intermediul unei conexii PC to HDTV.

In caz ca doresti sa faci o encodare in alt format este deajuns SUPER, un pic incomplet din punct de vedere al unei encodari de tip profesional dar deajuns pentru a face o proba. Acesta iti da posibilitatea sa-l faci in Mpeg4 (DivX/Xvid), sau DVD Compliant (VOB). Trebuie sa ti cont doar de FPS nativi al filmatului original pentru alegerea standardului PAL (720x576), sau NTSC (720x480) si setarea unui bitrate cat mai mare posibil pentru a nu pierde prea mult din calitate dat fiind faptul ca playerul tau face upscaling pana la 1080p.
    Cu toate cele spuse cred ca poti face aceasta incercare, mai ales ca acel plasmone pe care il detii nu duce din punct de vedere nativ mai mult de 1080i.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)