Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Sat finder digisat multi

ce parere aveti despre acest "Sat finder digisat multi"
    Merita investitia pentru dth rominesc?
    eu lucrez cu sat look Micro+,dar as investi si in aceasta chestie ,Ce ziceti ? merita?
    Va multumesc tuturor

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu merita !

Ce are ala in plus fata de satlook ? nimik ,doar ca e mai ieftin !Majoritatea de pe aici lucreaza cu satlook care isi merita banii!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentyn0_sat View Post
    nu merita !

Ce are ala in plus fata de satlook ? nimik ,doar ca e mai ieftin !Majoritatea de pe aici lucreaza cu satlook care isi merita banii!
    ideea e urmatoarea :
    1 satlok=1500 ron ori 6 = investitie ... la felul cum avem echipamente = greu sa ii scoti
    celalalt e la jumate de pret ,dar nu stiu ce ii poate capu...
    Chestia e ca am evoluat si noi si am trecut de perioada cind reglam cu tv-ul si tot satul statea in spatele nostru si astepta ....nu stiu ce ,poate doreau sa invete...

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

de teleman-ul de la tehnicb ce parere aveti?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    de teleman-ul de la tehnicb ce parere aveti?
    este poate mai usor de lucrat in comparatie cu satlook, partea proasta este ca se defecteaza repede.Am avut in 2006 3 bucati si in 3 luni mi le-au schimbat cu satlook, nu mai alimentau lnb-ul, sau aparea un mesaj de eroare..., nu stiu poate intre timp s-a rezolvat problema dar este neplacut sa te lase in timpul reglajului de antena...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

a incercat cineva sa-i schimbe led-ul la un satlook,se pare ca la al meu i s-a facut dor de Suedia...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abraxas View Post
    a incercat cineva sa-i schimbe led-ul la un satlook,se pare ca la al meu i s-a facut dor de Suedia...
    daca te referi la ledul de la functia de noapte da.. acolo e o problema cam la toate cred .. !

Nici o data nu se arde ledul ci .. sunt 2 optiuni .. e o bobina acolo de 2 mH parca (pe langa led)care trebuie masurata si daca e cu probleme trebuie inlocuita sau mai e integratul de comanda acolo langa led care de cele mai multe ori se defecteaza!
    Pe toti care au datlook am auzit ca au avut problema asta .. sincer si eu..
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

oricum il foloseam de un an fara backlight si n-am avut alte probleme,cand voi fi mai liber il trimit in ...SUEDIA!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abraxas View Post
    oricum il foloseam de un an fara backlight si n-am avut alte probleme,cand voi fi mai liber il trimit in ...SUEDIA!
    eu cand am probleme cu el il duc la Peruvision aici la mine in Timisoara si il rezolva in cateva ore .. au aici service pentru ele !

Posts Thanks / Likes

am auzit si eu ca se defecteaza la ele sistemul asta. am avut satlook-uri luate de proba de la domnul Popa cand lucra la Peruvision, si nu imi explic urmatoarea problema, pe aceeasi antena cu acelasi lnb si acelasi tp aratau valori diferite la semnal, calitate, ber.

Posts Thanks / Likes

dezavantajul e ca iti trebuie televizor. daca esti intr-un loc greu accesibil, cam greu cari dupa tine si tv, si kaon. satfinderele au avantajul ca sunt mici, le poti lua oriunde, si ce mi-a placut la sefram-ul de la boom, ca poti urmari toate tp-urile deodata si vezi cam pe care din ele faci reglajul cel mai fin.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

De Sefram-urile echipelor boom ce ziceti? Am lucrat de mai multe ori cu un astfel de aparat si am fost incintat.Raspuns instantaneu pe modul spectrometru, masurare BER,SN,putere semnal, functionare LNB, etc.Sint mai scumpe ca si un Satlook,(am lucrat si cu astfel de aparate), din pct. meu de vedere consider mai usoara folosirea Seframului.O ciudatenie care am aflat-o, nu incap acumulatorii de 2500mA-8buc.,fiind un pic mai grosi ca cei originali, spatiul lor este calculat la milimetru.
    Last edited by lepetir; 20th January 2008 at 19:45.
    a fost odata ca niciodata.....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lepetir View Post
    De Sefram-urile echipelor boom ce ziceti? Am lucrat de mai multe ori cu un astfel de aparat si am fost incintat.Raspuns instantaneu pe modul spectrometru, masurare BER,SN,putere semnal, functionare LNB, etc.Sint mai scumpe ca si un Satlook,(am lucrat si cu astfel de aparate), din pct. meu de vedere consider mai usoara folosirea Seframului.O ciudatenie care am aflat-o, nu incap acumulatorii de 2500mA-8buc.,fiind un pic mai grosi ca cei originali, spatiul lor este calculat la milimetru.
    Din puct de vedere al reglajului unei antene fixe toate sunt bune !Dar eu consider ca cel mai bun e satlook pt antene cu montura hh .. sau pentru antenele cu mai multe lnb .Poti foarte usor ca comanzi orce montura hh si acumulatorul lui duce sa invarti motorul ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dgtall View Post
    este poate mai usor de lucrat in comparatie cu satlook, partea proasta este ca se defecteaza repede.Am avut in 2006 3 bucati si in 3 luni mi le-au schimbat cu satlook, nu mai alimentau lnb-ul, sau aparea un mesaj de eroare..., nu stiu poate intre timp s-a rezolvat problema dar este neplacut sa te lase in timpul reglajului de antena...
    Stii de la ce? Nusa iti vina sa crezi . Totul se trage de la nenorocirea aia de MUFA tablitele din ea sunt din material moale si dupa o perioada nu mai fac atingere pe centralul coaxialului si cand fac atingere descarcarea este mare si intra in protectie . Am avut unul care arata tot timpul baterie descarcata si de curiozitate am trimis un baiat cu el pe teren si a facut cu el cam 7 instalari in ziua respectiva si tot baterie descarcarcata arata nenorocirea

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)