Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Turksat 3A va fi lansat in curand!

Satelitul Turksat 3A va inlocui in curand Turksat 1C si va avea 24 de transpondere in banda Ku.
    Spotul vestic:

Spotul estic:

Pana acum pentru tara noastra a fost putin mai dificil spotul estic din punct de vedere al acoperirii, respectiv canalele TRT.
    People tell they're sorry when the evil is already done

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Stati sa ajunga in siguranta pe orbita ca daca face boom racheta(cee ce nu-i doresc) nu mai avem subiect de discutie.Mai avem ceva de asteptat pana la ziua lansarii.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    Stati sa ajunga in siguranta pe orbita ca daca face boom racheta(cee ce nu-i doresc) nu mai avem subiect de discutie.Mai avem ceva de asteptat pana la ziua lansarii.
    Pai de ce sa faca boom? Are probleme tehnice sau ce? Crezi ca aia o lanseaza fara sa se asigure inainte de 10 ori ca nu vor exista probleme? Cel mult ar putea sa amane lansarea, dar n-am mai auzit pana acum vreo racheta cu satelit de comunicatii sa faca "boom".

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Pai de ce sa faca boom? Are probleme tehnice sau ce? Crezi ca aia o lanseaza fara sa se asigure inainte de 10 ori ca nu vor exista probleme? Cel mult ar putea sa amane lansarea, dar n-am mai auzit pana acum vreo racheta cu satelit de comunicatii sa faca "boom".
    inseamna ca nu ai cautat
    sau poate esti tanar )
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default sal

draga traian . ai auzit de satelitul astra 1k ,stai linisit ca pe turksat cu antenne de 1.10
    cuprinde toata romania nu e importnat satelitul ala important este thor 5

si astra 1m se pare ca no se ne ucram mult pe fas europa cum a fost cel lansat sirus 4

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default posibil

dar no sa cuprinda romania adevarat ca sint multi sateliti dar cu ar fi thor 5 sau astra 1m posbil nu abia aria de acoperie pt romania mai ales thor 5

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

La lansarea rachetei cu satelitul NSS8 s-a produs o explozie care a scos din uz platforma de lansare pentru 1 an:
    http://www.rdi-board.com/showpost.ph...62&postcount=4

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nicu_nicusor View Post
    dar no sa cuprinda romania adevarat ca sint multi sateliti dar cu ar fi thor 5 sau astra 1m posbil nu abia aria de acoperie pt romania mai ales thor 5
    nicusoare, tu nu ai toate tastele la tastatura sau scrii din doua in doua literele

fi nene si tu mai clar in exprimari!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    La lansarea rachetei cu satelitul NSS8 s-a produs o explozie care a scos din uz platforma de lansare pentru 1 an:
    http://www.rdi-board.com/showpost.ph...62&postcount=4
    Nu stiam. eu m-am luat dupa datele de lansare de pe flysat si lyngsat, acum daca baietii au ramas in urma cu update-ul, eu ce sa le fac? Dar macar hartile pot sa va garantez ca sunt corecte, le-am luat de pe site-ul oficial al turcilor.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu stiam. eu m-am luat dupa datele de lansare de pe flysat si lyngsat, acum daca baietii au ramas in urma cu update-ul, eu ce sa le fac?
    . Pai eu credeam ca ai cine stie ce sursa sigura pe la turcaleti. Pe flysat stim si noi sa citim.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar trebui sa stii ca rachetele purtatoare sunt obiecte f instabile , e de ajuns o eroare neinsemnata (o scanteie produsa aiurea sau un surub nefixat cum trebuie) ca zborul respectiv sa fie un dezastru.Toata operatiunea de lansare de la decolare si pana la atingerea orbitei de transfer unde se plaseaza satelitul este o operatiune critica in care totul trebuie executat perfect de prima data , nu exista posibilitati de corectare "din mers" sau incercari succesive.Orice greseala de manevra duce la esuarea misiunii.
    Si ca sa-ti dau un exemplu care cel putin pe noi romanii ne-a defavorizat o perioada destul de lunga de timp a fost esecul lansarii din 2002 pt satelitul Hotbird 7 precum si Astra 1K , ambii au ajuns praf atmosferic.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

Pachetul TRT s-a mutat deja de pe 1C pe 2A, frecventa 11.918 V., 24.440, 3/4, pe spotul european. Se pare ca turcii au anticipat bine miscarea, si deci acest pachet nu va mai fi pe noul satelit 3A, probabil vor fi mutate doar cele 43 de canale ramase pe 1C (din care doar 4 sunt codate -pachetul D-Smart). Oricum nu aveam ce vedea pe acest satelit, majoritatea canalelor importante (Show, Star, Kanal D) fiind pe celalalt.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question

Fiti atenti ce chestie: TRT 1 si 2 se receptioneaza de 2 ori: o data pe Turksat 1C 11175H si apoi pe 2A 11919V. Oare de ce? Care din aceste frecvente vor disparea odata cu lansarea noului satelit 3A?

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Fiti atenti ce chestie: TRT 1 si 2 se receptioneaza de 2 ori: o data pe Turksat 1C 11175H si apoi pe 2A 11919V. Oare de ce? Care din aceste frecvente vor disparea odata cu lansarea noului satelit 3A?
    De ce oare, Traiane?

Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cool

Gata, s-a hotarat! Lansarea va avea loc pe data de 24 mai, ora Romaniei 00:50. Asteptam cu interes evenimentul si sa speram ca va fi o lansare fara probleme.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)