Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default TH-42PY700P vs TH-42PY70P

As dori sa cumpar o plasma Panasonic de 42 diagonala full hd si m-am oprit la aceste 2 modele din titlu. TH-42PY70P -> Are contrastul mai bun ; TH-42PY700P -> panel-ul este de generatie mai noua. As dori sa imi recomandati unul din aceste modele si sa imi prezentati plusurile si minusurile fiecaruia dintre ele daca se poate. Astept parerile voastre. Va multumesc anticipat.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Aici pe la sfirsit discutii aprinse : http://forum.computergames.ro/54-dig...i-preturi.html
    Si din partea unui hobist inrait :http://forum.computergames.ro/54-dig...i-preturi.html.
    Marele dezavantaj la tipul acesta de plasme e ca nu stie nativ 1080p.
    Ambele plasme au acelasi panel si acelas soft de prelucrare a imaginii.Nu stiu concret dar in general 700 are in plus un HDMI si cefa functii suplimentare gen PIP PAT etc.

f11

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai atunci ce plasma full hd de la Panasonic cu diagonala de 42 stie nativ 1080 p ? Daca nu stie nativ 1080p, inseamna ca scaleaza altfel imaginea ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

TH-42PZ700U sau TH-42PZ77U stiu 1080p native ? Se pot cumpara din Romania aceste modele ?

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Plasmele panasonic 42py70 si 42py700 STIU 1080p nativ.
    http://www.panasonic.ro/Produse/Tele...2py70/571.html
    http://www.panasonic.ro/Produse/Tele...py700/601.html
    Daca va uitati la specificatii vedeti ca au rezolutia nativa 1920X 1080 si TOATE plasmele sunt "progressive". Formatele suportate sunt: 1125 (1080)/50i, 1125 (1080)/60i, 1125 (1080)/50p, 1125 (1080)/60p (din specificatii).
    Eu am vazut ambele plasme una langa alta si principala diferenta (pe linga mufe in plus si alte chestii de marketing) este ca py70 are "sticla" pe ecran iar py700 nu mai are. De aceea si contrastul e mai scazut la py700 din cauza ca ecranul e MAT fara sticla. Panasonic obtinea contrasturi mai mari la seriile dinaintea lui py700 prin aplicarea pe ecran a unei "sticle". Dezavantajul sticlei este ca se comporta ca o oglinda si luminile mai puternice din camera se reflecta in acea sticla (chiar daca creste contrastul). Avantajul ecranului mat e ca nu se reflecta nimic in el si contrastul e mai real (nu e "imbunatatit').
    Dupa cum ziceam am vazut ambele plasme una linga alta si eu unul mi-as lua si maine 42PY700 daca as avea atitia bani de investit. Eu am deja plasma 42PV70 si nu am probleme din cauza sticlei dar la un coleg de-al meu cu o camera cu mai mult soare devine deranjanta reflexia luminii in ecran si trebuie sa tina contrastul mai mare decat mine. Daca ar fi avut 42PY700 cu ecran mat aceasta problema disparea.
    Deci nu te speria de contrastul mai mic la PY700 deoarece e mult mai aproape de realitate si cei de la Panasonic nu au scazut contrastul la o plasma mai scumpa doar au scos sticla din fata ecranului care "imbunatatea" contrastul. Mergi fara probleme pe PY700 daca iti permiti.

Seriile PZ au doar tuner digital fata de tunerul analogic de la PV, PY. In rest sunt identice si deocamdata nu prea ai unde folosi tunerul digital.
    Digi - Humax , Kathy 910

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)