Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Jos antenele de pe cladirile istorice

Jos antenele de pe cladirile istorice,ale Sibiului .Acum a fost un reportaj pe realitatea tv. Proprietarii au la dispozitie 2 saptamani sa si le dea jos.Cica asa ar fi normele europene spuneau cei de la realitatea tv

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cool , in sfarsit sunt bune normele europene la ceva .

Mgar de marc Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    norocul este c primarul sibiului este sas si mcar incearc s aplice normele europene fat de alti convietuitori ( romani ) pe care-i doare in pix
    fr sasul la era jale si in sibiu...
    adevrul este inventia unui mincinos

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa stii...cat noroc a avut Sibiul cu Johannis nu cred c-au avut 40 de judete impreuna...

Referitor la acea hotarare...foarte bine! Dar care ar fi alternativele la clasicele antene?
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

telecablu,bineinteles !
    pe cladirile monument nu s-au instalat niciodata antene,cu exceptiile de rigoare bineinteles.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh
    Jos antenele de pe cladirile istorice,ale Sibiului
    Stiu ce inseamna alarma din topic,si mai ales avertismentul UE,pentru ca am instalat o antena "pe linga" o cladire istorica cu atit mai mult cu cit e chiar in centrul Sibiului{european}.Si din fericire o solutie a fost gasita fiindca textul cu pricina se refera la [u]pe[/] cladiri istorice,si din acest motiv am plasat antena intr-un loc camuflat,fara sa atraga atentia pietonilor,ceea ce nu incalca prevederea legala si hotarirea consilului local cu privire la acest interdict!Intre atitea clopotnite si turnuri e si greu sa montezi o antena pe care s-o poti orienta,cu montura polara,pe multi satelit fara sa atragi atentia privitorilor!
    Sint de acord cu orice prevedere legala,interna sau europeana,cu privire la prezervarea monumentelor istorice,fie la Sibiu,fie in alta localitate.
    satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

din minunatul Sibiu...
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Jos antenele de pe cladirile istorice,ale Sibiului .Acum a fost un reportaj pe realitatea tv. Proprietarii au la dispozitie 2 saptamani sa si le dea jos.Cica asa ar fi normele europene spuneau cei de la realitatea tv
    Ce sa zic, de parca suvoiul se sarme incalcite intinse intre blocuri sau stalpi creeaza un aspect european!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Intr-adevar, nu m-ar mira ca sa se nascoceasca o lege in viitor care sa interzica amplasarea antenelor pe tot felul de cladiri (inclusiv blocuri) sau chiar sa se puna taxa pe astfel de stabilimente. Cat despre cladiri istorice ma gandesc la antenele "istorice" si la reclamele cu berea Bucegi. Punem antenele foarte vechi pe cladirile cu vechime mare si spunem ca si ele sunt monumente istorice (unele din ele chiar sunt-exemplu este antena mea offset din aluminiu fabricata pe vremea lui Ceausescu si care inca se tine excelent ).
    .....sau facem muzee din cladirile alea vechi-cum ar fi muzeul antenelor parabolice cu tot felul de antene puse pe afara.
    Evident glumesc. Totusi nu prea mult. Tare ma tem ca in viitor doar la ECHR ne vom mai putea apara dreptul la libera informare...

"Say hello to my little friend"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

O solutie ar fi sa ma mut la tara cum faceau vechii romani cand se dorea evitarea decaderii morale din orase.
    O alta solutie ar fi antena aia tip cornet postata de @satenicu. In cazul asta ne-am camufla antenele tinand cont de faptul ca semnalele sunt puternice pe majoritatea satelitilor.
    Consider insa ca daca legea asta neplacuta ar aparea s-ar face un front comun intre userii rdi si ceilalti pasionati de antene si se va crea un precedent(din prima categorie) la CEDO cum e cazul
    Brumarescu. In toate scolile de drept din Europa se va preda apoi speta "Rdi and others vs. Romania" iar Fanta si KB vor tine prelegeri la Hardvard si Oxford.

"Say hello to my little friend"

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default antene

atata timp cat aparatele de aer conditionat atarna ciorchine inclusiv pe cladirea primariei, care este poate monument istoric, nu-mi fac probleme.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Ma ingroziti cu asa entuziasm.

Ma uit aici la voi cat de entuziasti santeti de ce tampenii face klaus ala la sibiu.Daca privim cum ar trebui "ideea aceasta"inseamna ca acele cladiri istorice sa nu aibe nimic din epoca moderna.Dar totusi au iluminat electric,au telefoane.si atunci cum facem?
    sant istorice numai cand este vorba de antene s-au sant istorice intru-totul?asta insemnand ,dupa gandirea unor nemernici de consilieri locali,revenirea la aceea perioada istorica cand a fost construita cladirea adica nedotarea lor cu cuceririle vietii moderne.Si mai interesant este ca aceasta aberatie a fost luata de un sas care ma asteptam sa gandeasca pozitiv in viitor ,nu in timpul de putin trecut cand citez"sa se termine cu antenele parabolice".Mi se pare o hotarare abjecta pe care unii de aici o saluta cu entuziasm.
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Oameni buni, hotararea respectiva se refera la antenele plasate pe fatadele caselor din centrul istoric, inca nu am auzit ca nu e voie deloc cu astfel de parabolice. Nici pana acum nu era voia sa montezi o antena pe fatada. drept exemplu iau cazul meu in care doresc montarea unei antene de Dolce la bunica mea care sta chiar in centru... Si mi s-a spus foarte clar ca nu se poate pune decat numai pe acoperis, intrucat exista o decizie a autoritatilor locale legata de acest lucru!
    Drept urmare ma straduiesc sa montez o teava pe acoperis (este vorba de o casa veche care da in parcul Cetatii si unde acoperisul este foarte inalt), iar aceasta teava sa fie la o anumita dsitanta de firele de curent si alte crengi de copaci.
    Ce m-a impresionat (placut, bineinteles) este faptul ca montatorii au subliniat clar acest fapt si nu doresc nici in ruptul capului sa monteze antena decat numai in conditiile mai sus mentionate. Bravo lor si la mai mare!
    Astept comentarii (daca se poate din partea localnicilor).
    Salutari!
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Exceptind normele eu privind cresterea pretului la gaze naturale in rom ... ps normal ca nu poti compara pitestiul cu Sibiul ...
    Last edited by mariuss; 18th January 2008 at 00:06.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

antene faragsat cred ca merg pe Sirius 4
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)