Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Previziunile lui Tontoman (Tolontan)

http://www.jurnalul.ro/articole/113697/tendinte-în-2008

Ca şi anul trecut, redactorul- şef al Gazetei Sporturilor, Cătălin Tolontan, a realizat o analiză a tendinţelor şi a mişcărilor de pe piaţa media 2008. Încep la fel în fiecare an. Nu sunt un analist media, doar un jurnalist care încearcă să înţeleagă ceea ce se petrece în jurul său. Iată care cred că vor fi tendinţele şi mişcările dominante de pe piaţa media românească în anul 2008:

1. Un mare jucător mondial va intra pe piaţa tv. Deşi Dan Voiculescu i-a ironizat, într-un interviu în Adevărul, drept “clarvăzători” pe cei care au anticipat vânzarea Antenei 1 către RTL, eu rămân consecvent informaţiei: cred că A1 şi RTL se vor înţelege până la urmă şi aşa va rezulta cea mai mare tranzacţie din istoria media din România.

2. Fotbalul va ajunge pe o platformă digitală. Achiziţionarea drepturilor pentru Liga 1 va urca la cel puţin 50 de milioane de euro în următorii trei ani. O asemenea sumă nu poate fi oferită decât de un sistem pay tv, total sau măcar parţial, care să-şi recupereze treptat banii de la abonaţi. Favorit în acest moment este Sorin Ovidiu Vântu, care doreşte să-şi dubleze achiziţia OTV cu una la fel de spectaculoasă.

3. Presa scrisă îşi va dubla bugetele de marketing. Azi, marketingul nu mai este comunicarea valorilor unui produs după fabricare, ci însuşi actul inventării produsului. Ziarele vor ajunge la bugete de marketing care vor reprezenta 15%-20% din cheltuielile bugetate. Inserturile, DVD-urile, gadgeturile şi promoţiile vor ajuta ziarele, pentru că un conţinut valoros nu se vinde singur.

4. Marii investitori ai ultimilor ani vor avea primele semne bune.
    Realitatea TV va ajunge pe break even, Antena 3 va continua să-şi crească profitul, Cotidianul îşi va reduce pierderea, Click se va aşeza ferm drept al doilea tabloid al ţării şi în Top 5 tiraje audiate BRAT, iar ProSport va beneficia de Anul Sportiv 2008 pentru a obţine cel mai bun rezultat financiar al ultimilor cinci ani, probabil o pierdere acceptabilă.(evreu prost , ce sa te astepti de la el , by Fanta) Toate acestea vor fi recompensele pentru banii pe care Vântu, Voiculescu, Patriciu şi Sârbu i-au investit în aceste produse.

5. Liderii din presa scrisă vor ajunge la margini de profit de 30%.
    Marii câştigători ai lui 2007, Ziarul Financiar, Gazeta Sporturilor, Libertatea, vor continua să-şi crească nu doar profitul absolut, ci şi marginea. Pentru prima oară în România se va vorbi despre ziare cu margine de 30%. Jurnalul Naţional şi Evenimentul Zilei se vor face şi ele margine în jur de 15%.

6. Inflaţia de pe tv va împinge clienţii şi agenţiile spre soluţii creative şi strategice. Internetul, presa scrisă şi radiourile, dar mai ales în formele pachetelor speciale, vor fi beneficiarele reorientării bugetelor de publicitate, care nu vor mai reuşi să-şi facă loc, din cauza măririi preţurilor cu cel puţin 50%, pe marile posturi comerciale şi chiar pe unele dintre cele de nişă.

7. Un an greu pentru agenţiile de publicitate. Efortul agenţiilor va creşte. Munca lor este în acest moment subplătită de clienţi. Reţelele internaţionale de publicitate fixează targeturi mari şi ar vrea să răscumpere din acţiuni, dar cer performanţă financiară. 2008 va fi un an de competiţie cruntă pe piaţa agenţiilor media.

================================================== =====

Daca va cumpara drepturile pentru Liga 1 , Vantu va trebui sa-l faca printr-un DTH.Cum lansarea unui DTH propriu e aproape imposibila intr-un interval atat de scurt , SOV a facut o prima propunere catre RCS , care l-a refuzat si apoi a batut la usa Boom-ului, operator ce s-ar vinde si lui Bin Landen pentru un pumn de dolari.

SOV care e unul dintre cei mai destupati afaceristi din media romaneasca crede ca romanii vor plati in sistem pay-per-view pentru meciurile din Liga 1? Adica se vor gasi mai mult de 100 de persoane sa plateasca pentru un meci Dacia Mioveni - Unirea Urziceni ?

Pana una alta stiu din surse mult mai sigure decat nea Tolo ca Dragomir face eforturi uriase ca Telesportul lui Nicolau sa castige aceste drepturi si astfel o firma intermediara (off-shore din Cipru) va primi un comision important.Deja nu cred ca devine interesant faptul ca acest offshore aprtine lui Bogdan Dragomir , fiul lui Mitica de la liga.

Cat despre interesul RTL-ului de a cumpara Antena 1-4 ....0.00001% sanse de reusita si asta ca sa nu spun 0%.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post

SOV care e unul dintre cei mai destupati afaceristi din media romaneasca crede ca romanii vor plati in sistem pay-per-view pentru meciurile din Liga 1? Adica se vor gasi mai mult de 100 de persoane sa plateasca pentru un meci Dacia Mioveni - Unirea Urziceni ?

Fanta
    Asta ar putea fi prima mare teapa luata de Vantu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    http://www.jurnalul.ro/articole/113697/tendinte-în-2008

Fanta
    pt un meci ca ala sigur nu va fi cumparat de 100 de persoane, dar pt unul gen steaua, dinamo , rapid, cfr sau poli - unirea urziceni sigur se vor gasi mai mult de 100 de microbisti, suporteri ai primelor echipe care vor plati evenimentul.
    sa nu mai vorbim de derby-ury gen steaua-dinamo, rapid-dinamo, poli-dinamo, cfr-poli, etc care probabil vor avea sute de mii de platitori

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Tare curios sunt ce ar face un Gigant ca RTL in jungla mediatica din Romania .... cine stie poate voi avea ocazia sa aflu acest lucru

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Inserturile, DVD-urile, gadgeturile şi promoţiile vor ajuta ziarele, pentru că un conţinut valoros nu se vinde singur.
    Aici l-as contrazice. Un continut valoros se vinde singur . Faptul ca majoritatea presei romanesti nu are un asemenea continut este partea a doua. De aia este nevoie de inserturi, dvd-uri si alte chestii...Cunosc o gramada de oameni care cumpara Jurnalul pt cd-urile sale si ziarul il dau la colegi in birou fara macar sa se uite pe el...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Calcul Per Meci

54446 EURO / MECI ESTE MEDIA DE PRET PE CARE ORICE CUMPARATOR AR DA - O PENTRU FIECARE MECI PE URMATORII 3 ANI............

SUMA e minima pentru derby-uri unde se poate ajunge la 150.000 - 200.000 euro dar la un poli iasi - gloria e 10.000 euro ...........

Plus cheltuielile de emisie suma e totusi enorma pt romania ........

La un pret de 1 euro / derby si sa visam ca boom ajunge la 300000 abonati imediat dupa preluarea drepturilor s-ar scoate maxim 300.000 euro / meci derby dar daca se cere aceeasi suma si pt celelalte meciuri mai mult de 5-10.000 de platitori nu o sa fie ..........

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lukas75 View Post
    54446 EURO / MECI ESTE MEDIA DE PRET PE CARE ORICE CUMPARATOR AR DA - O PENTRU FIECARE MECI PE URMATORII 3 ANI............

SUMA e minima pentru derby-uri unde se poate ajunge la 150.000 - 200.000 euro dar la un poli iasi - gloria e 10.000 euro ...........

Plus cheltuielile de emisie suma e totusi enorma pt romania ........

La un pret de 1 euro / derby si sa visam ca boom ajunge la 300000 abonati imediat dupa preluarea drepturilor s-ar scoate maxim 300.000 euro / meci derby dar daca se cere aceeasi suma si pt celelalte meciuri mai mult de 5-10.000 de platitori nu o sa fie ..........
    Probabil terasele, pub-urile si barurile vor plati preturi mai mari.
    FAbian23

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu cred ca banii pentru drepturi si transmisia meciurilor se pot scoate in mare parte din PUBLICITATE si banii de la abonati sunt profit...si nu cred ca se vor vinde separat ci la pachet digital pe vreo 3-4 canale...se pot programa meciurile in 2-3 zile ca si acum si sa fie deodata maxim 3 meciuri...in rest reluari...

un astfel de pachet la vreo 5-10 euro/luna ar avea sorti de izbinda...pe orice platforma digitala...un bilet la un meci este de minim 2-3 euro si urca si chiar la peste 10 euro...
    si ar fi citeva sute de mii de potentiali clienti...si mai cred ca Boom(nu ma injurati, ca n-am nimic cu nimeni, este o parere) ar putea fi o platforma buna avand in vedere ca au deja zeci de mii de abonati care l-au achizitionat pentru fotbal international si care nu se vor lasa sa nu aiba si fotbal intern...Digi, Dolce si chiar Focus au in proportie covarsitoare sute de mii de abonati datorita pretului foarte mic si nu cred ca pe acestia i-ar interesa fotbal de nici un fel daca trebuie sa dea bani in plus...max nu cred ca se poate lua in considerare iar un nou Dth mi se pare o gluma...

sa nu subestimam capacitatea unor oameni de afaceri in a-si face planuri de afaceri...SOV scoate bani si din apa de ploaie care cade peste stadioane daca trebuie sa iasa pe profit...

nu va ganditi doar la un an de zile...ganditi-va la citiva ani de acum inainte...cresc si banii investiti in publicitate, cresc bugetele cluburilor, lupta va fi mai mare si se vor bate 5-6 cluburi fata de 2-3 ca si in anii trecuti

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy View Post
    eu cred ca banii pentru drepturi si transmisia meciurilor se pot scoate in mare parte din PUBLICITATE si banii de la abonati sunt profit...
    Eu nu stiu legile actuale din audiovizualul romanesc, dar din cate imi aduc aminte era una care spunea clar regimul canalului in functie de unde isi "trage" finantarea. Daca veniturile vin din publicitate, nu poate fi trecut exclusiv ca servicu' cu plata si invers. Si mie mi se pare de bun simt sa fie asa.
    FAbian23

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    uita-te la ringier si nu mai fi curios !
    ringier tinde sa se scape de ceea ce a achizitionat in romania.

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Si nu e singurul,se pare ca urmeaza vremuri grele pentru cei ce au facut investitii majore in ro.
    "Vremuri grele" in ce sens ? Cred ca cei ce au facut investitii majore in Romania au realizat la noi profituri pe care nu le-ar fi obtinut in tarile capitaliste cu traditie in zeci de ani de acum in colo.Ex: Mittal ,Carefoure ,Metro,Selgros sau Fegro ,OMV,Vodafone,Orange si cred ca sant inca foarte multe de care nu-mi aduc aminte acum).
    Asa ca nu-i vaitati pe ei ci .... tot romanii pierd la sfarsit.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

gelur2, aici au realizat profituri imense pentru ca jaful e ridicat la rang de lege. cum au venit cei de la omv cu sacosa de bani si i-au pus-o lui bombonel pe masa, au primit pe langa petromul dat de guvernul nastase pe un pret de nimic fatza de valoarea lui reala toate zacamintele subcarpatice de petrol, concesionate pe cativa zeci de ani. asta e doar un mic exemplu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)