Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cine se uita la canalele necodate de pe Hotbird ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default la scoala

darkkoder, trebuie neaparat sa mergi inapoi la scoala. Asta e opinia mea.
    Last edited by danix71; 9th January 2008 at 22:00.
    Nihil Sine Deo!
    Ubi bene, ibi patria.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Cine se uita la canalele necodate de pe Hotbird ?
    Cum cine? Crezi ca toata lumea e pasionata de decodarea canalelor codate sau are receptoare noi? Sunt destule canale bune FTA pe Hotbird, slava Domnului, si in plus, reprezinta majoritatea canalelor de pe Hotbird! Tu nu te uiti la RAI-uri sau Mediaseturi?
    Hotbirdul a fost si ramane cel mai mare satelit in canale necodate, iar tu intrebi cine se uita la el? Doar n-am sa ma uit la arabitoi sau la turci unde nu pricep o boaba si nici n-am subtitrare in engleza, nu?
    People tell they're sorry when the evil is already done

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Rasfoind lista de pe 13E, chiar nu prea ai ce vedea FTA. Mai arunc un ochi pe Planeta Sport la hochei din campionatul rusesc.
    Si nu uitati ca aici e si TV Romania International

LE: Astra da clasa!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Toți arabii, afganii, iranienii și indienii au fost capabili să închirieze capacități pe HB pentru a-și transmite programele (unele de o calitate absolut îndoielnică), iar noi românii ne-am înghesuit la 62*E sau pe alți sateliți lăturalnici. Se pare că la noi nu s-a luat nici o clipă în calcul audiența pe care o are aceată poziție orbitală, ci doar să fie "ieftin". Să nu-mi spuneți că toate țările arabe sunt bogate, pentru că nu e așa! Ca să nu mai vorbim de programele italiene de duzină...

Ca de obicei, suntem de râsul curcilor în aproape tot ceea ce facem, fără să avem o strategie coerentă pe termen lung. Cehii, polonezii, slovacii s-au înghesuit de la început pe Astra 1 și 3, pe HB și nu s-au împrăștiat pe 15 sateliți diferiți!

P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Totusi,care este rostul acestui topic? Fiecare se uita unde "vrea muschii lui" la urma urmei.Inchideti-l pana nu apar alte flame-uri din nimic.
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb 0.3dB,H-H Strong DM2100,DM 500S ,Dm 500HD

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am cel mai tare motiv sa ma uit pe HB: mi s-a stricat senzorul de la motor; am luat unul nou, dar pana ma sui io pe casa cu vremea asta, HB scrie pe mine.
    In rest, de acord, topicul nu are sens in epoca "motorizatelor", ba chiar iti iei un monobloc si te uiti atat la Astra cat si la HB in acelasi timp.
    Sintetizand totusi, sunt cateva lucruri de spus:
    -la capitolul FTA, daca esti vorbitor de limba nemteasca, e mai bun Astra
    -daca vrei FTA si nu sprachenesti Deutsch, atunci ai mai multe sanse pe HB
    -la capitolul pachete de programe, depinde la ce te uiti: la sport? E mai variat HB, clar. la filme? E mai bun Astra. La desene animate? HB. La show-uri? HB. La PPV-uri (presupunand ca ai cu ce sa le decodezi)? Astra.La muzica-e greu de spus, depinde ce asculti (io ma dau mai mult pe VH1 Classic, personal, dar daca vrea omul altceva, nicio problema, are balta peste).La canale de stiinta si tehnica? Un usor plus pt HB.
    Sumarizand; solutia e sa misti antena. Daca esti OBLIGAT (nush in ce fel) sa te uiti NUMAI la unul din acesti 2 sateliti, in functie de zona ta de interes, poate fi mai bun Astra sau HB.
    Si da, nu prea are rost topicul. Bombonica de pe tort: cel mai bun canal de filme FTA, respectiv MBC2, nu e gasit nici pe astra nici pe HB.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

mai fratilor eu ma uit si pe 13 si pe 19.2 est ,ce mai tura-vura ce te opreste sa vezi ambele pozitii orbitale?
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by darkkoder View Post
    eu am doar un banal pc amd x2 + skystar2 rev2.6d+ ant gigi+lnb digital gold 0.3.
    De aceea scrii asa?
    Ma rog... hai sa-ti explic un pic ca: ori esti pustan ori ai ajuns din intamplare pe aici...
    Pe vremea cand tu voiai analogic de la posturile TV din Ro. adica 1995-1997 s-a descoperit avantajul financiar al digitalului. So, mpeg 2 nu exista in Ro. la acea vreme...tin sa-ti reamintesc ca ProTV nu stia decat mpeg 1.5 - deci ceea ce afirmi tu cade din start.
    Si iti mai remintesc ca TVR INternational era in 1995-1996 in analogic 13 grade deoarce isi permiteau dpdv financiar pe cand ceilalti ...pauza dupa care a inceput pe sat Tele 7, Antena etc si asta ca sa treaca la acoperire nationala pentru a face bani din rating.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by optimus View Post
    Totusi,care este rostul acestui topic? Fiecare se uita unde "vrea muschii lui" la urma urmei.Inchideti-l pana nu apar alte flame-uri din nimic.
    BINE ZIS!Intru totul de acord cu tine!
    PixxPlus,Opentel DCS3000V,PowerboxTVcabo

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Talking

...misto...eu zic ca asta e diferenta intre un mercedes si un sa zicem peugeot sau renault ! ...fiecare cu buzunaru si gusturile lui ...
    ...sau poate doriti un seat ( 30 gr W )

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intrebare intrebatoare e cum ai intreba daca va place branza sau cascavalul desi fac parte din aceeasi clasa!
    Fiecare cu gusturile lui , pur shi simplu pt cei care stiu germana pot sa si orienteze spre astra iar italienii shi englezii pe hotbird lol ..deorece tps transmite shi in engleza h..o la fel cine la fel , etc...
    Optiuni ai depinde ce doresti !? ;-

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Iceman View Post
    ...Ca de obicei, suntem de râsul curcilor în aproape tot ceea ce facem, fără să avem o strategie coerentă pe termen lung. Cehii, polonezii, slovacii s-au înghesuit de la început pe Astra 1 și 3, pe HB și nu s-au împrăștiat pe 15 sateliți diferiți!..
    Cam asa ceva
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    De aceea scrii asa?
    Ma rog... hai sa-ti explic un pic ca: ori esti pustan ori ai ajuns din intamplare pe aici...
    Pe vremea cand tu voiai analogic de la posturile TV din Ro. adica 1995-1997 s-a descoperit avantajul financiar al digitalului. So, mpeg 2 nu exista in Ro. la acea vreme...tin sa-ti reamintesc ca ProTV nu stia decat mpeg 1.5 - deci ceea ce afirmi tu cade din start.
    Si iti mai remintesc ca TVR INternational era in 1995-1996 in analogic 13 grade deoarce isi permiteau dpdv financiar pe cand ceilalti ...pauza dupa care a inceput pe sat Tele 7, Antena etc si asta ca sa treaca la acoperire nationala pentru a face bani din rating.
    tvr international era pe 16 grade, in partaj cu sarbii (pink, tv palma, etc) si sat7. emitea doar cateva ore pe zi, seara. de cand a trecut pe digital, emite 24 ore.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)