Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dolby Digital 5.1 pe HBO la DIGI?

Nu am reusit sa il faca sa mearga. Am conecat conserva prin cablu optic la un receiver AV si am observat ca doar canalul audio normal merge, cel de-al doilea nu merge de nici o culoare. Stie cineva daca merge cu adevarat

Sunt sigur ca legatura e buna deoarece am pus pe Pro7 sau RTL care au Dolby si merge fara nici o problema.

Adrian.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In gneral la HBO sint numai citeva filme care beneficiaza de sunet 5.1, cel mai simplu e sa rumaresti pe net in programul HBO care sint alea. Dar din pacate Digi TV nu le transmite intotdeauna pe acestea si cu coloana sonora AC3 (probabil pentru a mai economisi ceva banda pe transponderul respectiv). Nu am putut testa acest lucru decit pe HBO; poate pe DigiFilm lucrurile stau altfel.
    De exemplu chiar in momentul asta a inceput Harry Potter si Pocalul de Foc ... in programul HBO si la inceputul filmului scrie ca are si sunet 5.1 ... dar din conserva nu iese nimic de genul asta

Toate cele bune.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Multumesc de raspuns... credeam ca e de la mine, ca fac ceva gresit... cu toate ca pe alte posturi (non-digitv) merge fara nici o problema 5.1 (tot cu conserva)

Adrian.
    PS: Si eu care speram sa aud HBO-ul in format 5.1

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by repty74 View Post
    In gneral la HBO sint numai citeva filme care beneficiaza de sunet 5.1, cel mai simplu e sa rumaresti pe net in programul HBO care sint alea. Dar din pacate Digi TV nu le transmite intotdeauna pe acestea si cu coloana sonora AC3 (probabil pentru a mai economisi ceva banda pe transponderul respectiv). Nu am putut testa acest lucru decit pe HBO; poate pe DigiFilm lucrurile stau altfel.
    De exemplu chiar in momentul asta a inceput Harry Potter si Pocalul de Foc ... in programul HBO si la inceputul filmului scrie ca are si sunet 5.1 ... dar din conserva nu iese nimic de genul asta

Toate cele bune.
    Eu de mult nu am mai vazut 5.1. pe Humaxul meu (ultimul a fost Poseidon) iar pe DigiFilm nici atat.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Unde gasim si noi ce filme cu sunet 5.1 transmite digi?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nickey4321 View Post
    Unde gasim si noi ce filme cu sunet 5.1 transmite digi?
    Pe www.hbo.ro sectiunea program.

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Fratilor mai luati o pauza cu 5.1 deocamdata cele doua DTH care transmiteau in acest sistem au luat o pauza poate bine meritata,Digi a investit sau ma rog RDS in telefonie mobila si Boom daca mai supravetuieste pana prin martie-aprilie este curata nebunie,asa ca va dau un sfat,folositi PROLOGIC asta daca nu sateti prea pretentiosi!

Acelasi piciul alcoolistul!
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

M am uitat pe hbo.ro dar filmele care acolo sunt trecute 5.1 la digi nu sunt redate cu sunet 5.1 de aceea intrebam de o alta sursa.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by piciul View Post
    Fratilor mai luati o pauza cu 5.1 deocamdata cele doua DTH care transmiteau in acest sistem au luat o pauza poate bine meritata,Digi a investit sau ma rog RDS in telefonie mobila si Boom daca mai supravetuieste pana prin martie-aprilie este curata nebunie,asa ca va dau un sfat,folositi PROLOGIC asta daca nu sateti prea pretentiosi!

Acelasi piciul alcoolistul!
    Si eu care am cheltuit 1000 de euro pe instalatie ca sa aud filmele de pe HBO in Dolby Digital 5.1 . Am sa ii reclam la OPC si la HBO ca nu transmit asa cum spun cei de la HBO

Adrian.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Da!

S-a "activat" coloana de sunet DD a HBO la Digi, cel puţin sâmbătă am văzut 3 filme în 5.1.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)