Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Default sony bravia vs. toshiba rezga

pentru cei care au tipurile acestea de tv
    ce ziceti ?
    pro si contra ?
    ms fain
    adevärul este inventia unui mincinos

¨˜”°º member º°”˜¨ ®™ Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Quote Originally Posted by hidric View Post
    ....sony bravia vs. toshiba rezga....pentru cei care au tipurile acestea de tv
    ce ziceti ?
    pro si contra ?
    ms fain
    sa inteleg ca te bate gandul sa iti iei tv...cu ce sa te ajut daca detin un bravia lcd 32u2000/p3000 nu am cum sa fac un vs.cu toshiba ...?

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    sa inteleg ca te bate gandul sa iti iei tv...cu ce sa te ajut daca detin un bravia lcd 32u2000/p3000 nu am cum sa fac un vs.cu toshiba ...?

nu vreau sä-mi iau eu ...
    un prieten vrea sä-si ia
    tu nu ai cum sä faci un vs cu toshiba dar poate vrea sä facä vreun detinätor de toshiba vs. cu tine

sant sigur cä existä detinätori de sony si de toshiba care pot sä spunä cate ceva despre ele

oricum ms fain

ps: eu i-am spus sä-si ia sony

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

depinde de model, dupa titlul suna: ce e mai bun
    mercedes sau bmw.

Eu personal asi zice Toshiba( cu full hd binentzeles) dar sunt altele la fel de bune in afara de acestea 2.

Din pacate unele firme nu fac si pentru romania cum e de ex. Xoro(care la test a iesit foarte bine)

Oruicum ar trebui sa vada ce il intereseaza SD sau HD(fara sursa buna nu se vede ca lumea)
    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not
    sure about the former" - Albert Einstein
    Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds
    Linux is like a wigwam - no Gates, no Windows, and an Apache inside

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

[QUOTE=Thor819;457286]depinde de model, dupa titlul suna: ce e mai bun
    mercedes sau bmw.

normal cä depinde de model si normal cä mercedes

dupä titlu am vrut sä aflu detailat +++ sau --- in privinta märci de la cei care au sony si toshiba

in altä ordine de idei mä intereseazä si fidelitatea aparatelor

ca fapt divers am vorbit acum cu un tehnician care reparä flaturi si mi-a spus cä tohiba are sasiu vechi
    sant sasiuri de mana 2-a, deci la care firmele producätoare au renuntat de un timp
    deci nu sant de ultima generatie
    dar in schimb oferä 5 ani garantie

in ce priveste sony au probleme cu reparatiile pt. cä nu au un feedback bun cu sony

cam chesti dinastea vreau sä aflu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

[quote=hidric;457357]
    Quote Originally Posted by Thor819 View Post
    depinde de model, dupa titlul suna: ce e mai bun
    mercedes sau bmw.

normal cä depinde de model si normal cä mercedes

dupä titlu am vrut sä aflu detailat +++ sau --- in privinta märci de la cei care au sony si toshiba

in altä ordine de idei mä intereseazä si fidelitatea aparatelor

ca fapt divers am vorbit acum cu un tehnician care reparä flaturi si mi-a spus cä tohiba are sasiu vechi
    sant sasiuri de mana 2-a, deci la care firmele producätoare au renuntat de un timp
    deci nu sant de ultima generatie
    dar in schimb oferä 5 ani garantie

in ce priveste sony au probleme cu reparatiile pt. cä nu au un feedback bun cu sony

cam chesti dinastea vreau sä aflu
    nu stiu ce sasiu au cele din ro dar nu este asa si in primul rand toshiba nu le fac ei personal ci LG si nu sunt de calitate deloc proasta. Eu cunosc mai multi care au Toshiba si sunt foarte multumiti dar cum ziceam depinde de model(nu toate au HD-Full)

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

se poate sä ai dreptate, dar nu era vorba cä le fac ei sau cä sant calitate proastä
    eu vreau sä stiu care din ele sant mai bune

in ziua de azi nu mai produce aproape nici o firmä ce scrie pe emblemä
    oricum ms fain pt. sfaturi

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

se poate sä ai dreptate, dar nu era vorba cä le fac ei sau cä sant calitate proastä
    eu vreau sä stiu care din ele sant mai bune

in ziua de azi nu mai produce aproape nici o firmä ce scrie pe emblemä
    oricum ms fain pt. sfaturi
    Dupa parerea mea personala si dupa mai multe teste facute de alti sunt de parere ca din cele 2 eu as prefera Toshiba, dar fiecare cu parerea si gusturile lui.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu unul am fost deunazi in Sears si-am stat vreo ora - am accesat toate meniurile de la TV-urile care aveau butoane accesibile - in esentza cautam sa vad care din ele au stralucirea si contrastul modificat in raport cu setarile initiale (50% brightness/ contrast/ saturation si 80% backlight). Deci cele cu contrastul si stralucirea cea mai buna mi s-au parut, din gama celor premium, Sony si Samsung (cineva aici spunea ca display-urile lor sint produse de aceeasi firma) si, din gama celor "buget", Vizio (excelenta stralucire pe setari default, cu mai mult backlight, totusi, 90 la suta). Toshiba, LG si Panasonic nu mi-au facut o impresie deosebita, culori frumoase, insa pareau lipsite de stralucire (pe setari default, nuantza un pic dark).
    Nu vreau sa fiu inteles gresit: sint brand-uri bune, si poate ca diferentza facuta la alegerea unuia sau altuia nici n-ar trebui sa stea in display ci in alte lucruri: conectori, greutate, pretz, etc. Eu sint, de felul meu, un fan Sony, si ma bazez mai curind pe ceea ce am vazut prin magazine in materie de stralucire si culoare, cit si pe reclama facuta produsului, cu valori foarte mari ale raportului de contrast si culoare (13 mii la 1), cu timp de raspuns foarte bun, etc.

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu le vad pe toate zi de zi ca lucrez in domeniu si mi-am luat Toshiba Regza (made in England)

daca m-ar fi dat banii afara din casa poate ca as fi luat Sony Bravia

numai bine

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

o sä-i arät prietenului räspunsurile si parcä väd cä nu isi ia nici unul nici altul si isi ia samsung
    hehe

ms fain pt. räspunsuri

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

In caz ca poti sa intzelegi germana uite aici o comparatie intre trei tipuri de tv de la philips, samsung si toshiba. acest test se refera numai la modelele respective nu si la alte modele ale acestor marci.

http://www.areadvd.de/hardware/2007/lcd_vergleich.shtml

si dupa cum ziceam cum se vede in testul de mai sus toshiba nu era asa de bun

in schimb modelul de mai jos este unul dintre cele mai bune lcd-uri testate

http://www.areadvd.de/hardware/2007/...zf355d_1.shtml

Deci alegeti modelul in parte si nu marca deoarece diferenta este destul de mare intre modele unui producator.

Si important este si sursa care imi ofera imaginea, sa vezi sd cu un full hd e ca si cum te-ai plimba prin curte cu un ferari.

Bafta la alegere.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

merci fain Thor819

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Are un frate un LCD Sony Bravia cumparat luna trecuta (model mai nou , diagonala 82 si pret ul a fost undeva in jur de 2700 ron).... pot spune ca am fost f mirat la cat de ok se vede imaginea de pe cablu ,
    eu am o plasma Panasonic 42PV70P si pentru ce imi trebuie sunt multumit, din ce am citit si rasfoit despre tv uri (asta in vara trecuta), urmatoarele firme mi au atras atentia : Pioneer, Panasonic, Sony ... si nu orice model cum spunea si alta persoana mai sus.
    Toshiba nu prea am vazut la treaba si nu imi dau cu parerea.
    Succes oricum

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

o sä-i arät prietenului räspunsurile si parcä väd cä nu isi ia nici unul nici altul si isi ia samsung
    hehe

ms fain pt. räspunsuri

sfatuieste-l te rog sa nu-si ia samsung sau lg chiar daca la acestea doua raportul calitate/pret pare imbatabil.

numai bine

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)