Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dupa HDTV....4K!

4K este un format care Va depasi cu mult actualul HDTV cu o rezolutie de 4096x2160pixeli-de 4 ori mai mareca full-HD(1920x1080 pixels).Asta va implica un flux de date de 8Gb/s si folosirea de conexiuni prin fibra optica.Filmele "codul da vinci" si" spider-man3" au fost realizate cu ajutorul formatului 4k...
    PixxPlus,Opentel DCS3000V,PowerboxTVcabo

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Salut

Ma intreb unde vor sa ajunga astia cu atata claritate a imaginilor...hmm

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@Sorinus
    Ma intreb unde vor sa ajunga astia cu atata claritate a imaginilor...hmm
    Vor sa ne orbeasca si sa ne scoata banii din buzunar

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wambertos View Post
    @Sorinus

Vor sa ne orbeasca si sa ne scoata banii din buzunar
    NICIODATA nu o sa putem tine pasul cu tehnologia...Imi doream asa de mult un LCD HD -ready,in cele din urma cu ceva sacrificii l-am cumparat...acum e depasit deja......Azi maine ne implanteaza astia un CIP in creier si nu o sa mai avem nevoie de TV...
    PixxPlus,Opentel DCS3000V,PowerboxTVcabo

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

nu cred ca le ajunge un tp de 27 mhz sa transmita fluxul de informatii necesar pentru noul sistem 4k daca foloseste o asemenea rezolutie. sau pana cand se standardizeaza cine stie ce norme de compresie vor fi impuse ca sa se incadreze in standard.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Problema cu 4K si sistemul japonez Ultra-HDTV, ambele peste standardul HD, e urmatoarea: bun, imi iau, sa zicem, o plasma/ lcd cu acest standard, dar cu ce tip de camere se filmeaza emisiunile pe care le vad eu la TV? In conditiile in care 90% din televiziunile la nivel mondial au ramas in standardul de filmat analogic, cu caseta video, e cam greu sa te bucuri de tot ce ofera noul standard. Al doilea aspect: numeric, posturile care transmit in HDTV sunt abia la inceput, cu investitii considerabile. Al treilea: ca sa impui un standard nou, tre' sa ai in spate macar un producator de talie mondiala care sa treaca la pionierat in domeniu. Si al patrulea: trebuie sa fii eficient in materie de costuri.
    Dupa cate stiu se lucreaza (unde in alta parte decat tot in Japonia?!) deja la inlocuirea ecranelor de tip TV cu un soi de holo-proiector 3D, cu ajutorul caruia vezi meciul ca si cand ai fi pe banca antrenorului, schimbi unghiul, etc. Drept pt care sunt total de acord cu @wambertos, vor sa ne orbeasca si sa ne ia banii; cum se trece cat-de-cat in 4K, cum au scos alt ghizmo de scos parale de la de-alde noi
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)