Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default TV nationale vor tansmite prin satelit!!!

Parlamentul EU va aproba in decurs de cateva saptamani noua legislatie privind transmisiile de tv prin satelit din statele membre.Noua lege VA OBLIGA operatorii TV cu licenta nationalasa-si transmita semnalul si prin satelit si ,bineinteles,FTA!Se va achizitiona un satelit destinat doar transmisiilor acestor canale nationale din fiecare stat membru.Ar fi o idee buna...dar sigur pana se va pune in aplicare va trece ceva ...timp...
    PixxPlus,Opentel DCS3000V,PowerboxTVcabo

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianoM View Post
    Parlamentul EU va aproba in decurs de cateva saptamani noua legislatie privind transmisiile de tv prin satelit din statele membre.Noua lege VA OBLIGA operatorii TV cu licenta nationalasa-si transmita semnalul si prin satelit si ,bineinteles,FTA!Se va achizitiona un satelit destinat doar transmisiilor acestor canale nationale din fiecare stat membru.Ar fi o idee buna...dar sigur pana se va pune in aplicare va trece ceva ...timp...
    sigur va trece ceva timp pana va fi pusa in aplicare aceasta hotarare a parlamentului EU. Cred ca in 2 ani se va putea vorbi despre un satelit , care sa transmita FTA., principalele televiziuni din tarile membre

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Wink

Oricum se va trece la transmiterea prin satelit a posturilor nationale, mai devreme sau mai tarziu, din moment ce televiziunea analogica va disparea pana in 2012. Logic ca televiziunile nu vor avea alta solutie decat sa emita digital prin satelit. Nu te poti baza doar pe DVB-T, cel putin in urmatorii ani, din moment ce de-abia acum a scos capul pe piata si multi dintre romani nici nu stiu de el.
    People tell they're sorry when the evil is already done

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florivil View Post
    sigur va trece ceva timp pana va fi pusa in aplicare aceasta hotarare a parlamentului EU. Cred ca in 2 ani se va putea vorbi despre un satelit , care sa transmita FTA., principalele televiziuni din tarile membre
    asta cam asa e...Ce esigur, deocamdata,e ca legea va fi aprobata in decurs de cateva saptamani,deci exista...Dupa aia ...vom vedea...

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

si cine va platii satelitul,uplinkul,carul si drepturile de autor?

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu un lucru nu inteleg , ce se va face cu drepturile de autor valabile doar pt tara de unde emite postul ....ii vor obliga pe toti sa cumpere drepturi pt a transmite FTA pt tot teritoriul unde se poate receptiona beam-ul satelitului

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Probabil posturi publice ( ca finantare ) si tot probabil vor forta extinderea dreptului de difuzare la spatiul UE .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mai mult ca sigur ca programele nationale vor fi codate, dar cetatenii tarii respective vor primi carduri gratuite, urmand sa le foloseasca in receptoare de satelit sau de cablu.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dinu_paturica View Post
    mai mult ca sigur ca programele nationale vor fi codate, dar cetatenii tarii respective vor primi carduri gratuite, urmand sa le foloseasca in receptoare de satelit sau de cablu.
    cu siguranta NU!Aceasta lege se datoreaza circulatiei libere intre tarile membre EU si ,mai ales,vine in sprijinul tarilor din fostul bloc estic care au aderat de curand...Exista un nr mare de cetateniEU care sunt rezidenti in tari precum Spania,italia,Germania ...si nu mai pot viziona posturile nationale din tarile de unde provin.Si nu e doar cazul romanilor...Sunt si maghiari,bulgari,polonezi,cehi...Deci va fi totul la LIBER.,programe FTA.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianoM View Post
    cu siguranta NU!Aceasta lege se datoreaza circulatiei libere intre tarile membre EU si ,mai ales,vine in sprijinul tarilor din fostul bloc estic care au aderat de curand...Exista un nr mare de cetateniEU care sunt rezidenti in tari precum Spania,italia,Germania ...si nu mai pot viziona posturile nationale din tarile de unde provin.Si nu e doar cazul romanilor...Sunt si maghiari,bulgari,polonezi,cehi...Deci va fi totul la LIBER.,programe FTA.
    nu stiu ce sursa de informatii ai, de afirmi asemenea absurditati ... poti sa fii 100 % sigur ca transmisunile sportive sau filmele straine nu vor fi transmise necodat.
    tu nu vezi tvr international deja de pe-acum la liber ? cu acest program national (din care s-au scos bineinteles emisiunile pentru care trebuie licenta europeana) ti se asigura suficienta informatie despre tara ta de bastina.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

parerea mea ca vor aparea tot mai multe posturi tv cu format international ( gen protv int / tvr int / antena int )

aceastea vor avea mixtura din programele lor ... exceptie facand filmele sau meciurile .
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Angry

nu stiu ce sursa de informatii ai, de afirmi asemenea absurditati ... poti sa fii 100 % sigur ca transmisunile sportive sau filmele straine nu vor fi transmise necodat.
    tu nu vezi tvr international deja de pe-acum la liber ? cu acest program national (din care s-au scos bineinteles emisiunile pentru care trebuie licenta europeana) ti se asigura suficienta informatie despre tara ta de bastina.
    Zau? Si cine decide cat e suficient? De unde stii tu ca toate retelele de cablu din strainatate transmit TVR International, astfel incat sa poata fi vazuti de toti romanii de acolo? Cati dintre romanii plecati in afara au acces la cablu sau satelit? Acolo muncesti pe rupte, cate 12 ore sau mai mult, iar cand vii "acasa", in locuinta, nu-ti mai arde de uitat la televizor. Iar capsunarii nici atat n-au acces la asa ceva, cand de-abia li se asigura o locuinta deasupra capului.
    Crezi ca acolo e ca la noi, sa fie un intreg bloc cu antene de la digi, ca se dau moka, desi tiganii respectivi n-au ce manca?
    People tell they're sorry when the evil is already done

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Zau? Si cine decide cat e suficient? De unde stii tu ca toate retelele de cablu din strainatate transmit TVR International, astfel incat sa poata fi vazuti de toti romanii de acolo? Cati dintre romanii plecati in afara au acces la cablu sau satelit? Acolo muncesti pe rupte, cate 12 ore sau mai mult, iar cand vii "acasa", in locuinta, nu-ti mai arde de uitat la televizor. Iar capsunarii nici atat n-au acces la asa ceva, cand de-abia li se asigura o locuinta deasupra capului.
    Crezi ca acolo e ca la noi, sa fie un intreg bloc cu antene de la digi, ca se dau moka, desi tiganii respectivi n-au ce manca?
    vezi ca ai luat-o pe langa subiect si debitezi prostii. crezi ca statele europene sunt obligate sa le puna antena de satelit emigrantilor romani ?! si sa-l mai intrebe pe fiecare ce programe din tara de bastina doreste sa vada ?!
    du-te frate si mai numara valurile la eforie. si posteaza abia dupa ce te gandesti de 3 ori daca ai sau nu ceva util de spus.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Se poate realiza doar prin dublarea filmelor in limba fiecarei tari,iar cu drepturile de autor nu cred sa fie cumva probleme,fiecare televiziune va cotiza pt ceea ce va difuza.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

vezi ca ai luat-o pe langa subiect si debitezi prostii. crezi ca statele europene sunt obligate sa le puna antena de satelit emigrantilor romani ?! si sa-l mai intrebe pe fiecare ce programe din tara de bastina doreste sa vada ?!
    du-te frate si mai numara valurile la eforie. si posteaza abia dupa ce te gandesti de 3 ori daca ai sau nu ceva util de spus.
    Ramane la latitudinea ta daca o sa doresti sa vezi un canal national din tara si atunci nu-ti ramane decat sa-ti cumperi un kit de receptie -satelit...Esti cam dur in afirmatii,aici fiecare avem dreptul la opinie si nu o sa posteze NIMENI doar ceea ce vrei tu...Si apropo de chestia cu valurile...uneori e mai util sa le numeri decat sa debitezi tampenii...Chiar esti DINU PATURICA(Nicolae Filimon).Ale bune!
    Last edited by adrianoM; 2nd January 2008 at 13:56.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)