Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: dvd seg

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dvd seg

Buna ziua cine poate sa ma ajute cu informatii despre sega dvx 684 hdmi si daca se poate umbla la soft si cum pe site ul lor nu am gasit acest model. Mersi mult!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu este firmware pirat pentru el. Dar si brand-ul e destul de nou, mai da-i timp. Intre timp poti sa-l faci, daca vrei, region-free:
    1. deschizi trapa pentru disc
    2. apesi pe telecomanda combinatzia 9-7-3-5
    3. pe ecran apare un meniu pentru setarea Region Code (RC)
    4. ti-o alegi pe care vrei, ideea e s-o faci 0 (zero), code free.
    Cam atit, deocamdata.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default dvd seg

am o problema cu dvd ul meu dvx 684hdmi-II , nu scoate 5.1 chiar daca fac setarile necesare scoate tot stereo stie cineva cum se poate rezolva daca este din soft sau este defect .Va multumesc.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stanica View Post
    am o problema cu dvd ul meu dvx 684hdmi-II , nu scoate 5.1 chiar daca fac setarile necesare scoate tot stereo stie cineva cum se poate rezolva daca este din soft sau este defect .Va multumesc.
    pe ce nu scoate 5.1? pe dvd-uri, divx-uri, sau mp3-uri?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default dvd seg

cand am spus ca nu scoate 5.1 m am referit la faptul ca nu iese semnal pe toate cele 6 iesiri ci doar pe 2 adica spate st. ,dr. Mersi.

Posts Thanks / Likes

iar eu am intrebat ca pe ce formate de fisiere nu scoate 5.1? pe dvd adica vob, pe divx cu ac3 sau fara ac3 sau mp3? pe divx si xvid fara ac3 n-are cum sa scoata 5.1 pentru ca sunt cu sunet stereo. daca e ac3, e alta situatie. pe dvd daca e 5.1 (dolby digital sau dts) trebuie sa scoata. daca e facut de amatori, gen filmari nunti sau botezuri cu sunet stereo sau mono 1 mono 2, se aude doar pe canalele stanga si dreapta. daca vrei sa ai un raspuns clar si la obiect incearca sa-mi dai informatiile solicitate.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default dvd seg

Scuze. Sa repetam.Eu stiu ca indiferent de ce suport (cd,dvd) ai el trebuie sa emuleze 5.1 daca il setezi asa face placa audio din calc., si alte dvd uri care le am vazut.Nu voiam sa se aude spatial ci doar sa emuleze 5.1 in toate iesirile .Si voiam sa stiu daca este din soft sau este defect , daca cineva cunoaste problema . Mersi pentru ajutor.

Posts Thanks / Likes

nu e adevarat. la dvd playere daca fisierul redat nu e facut cu sunet 5.1 se aude stereo. la calculator e alta treaba.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stanica View Post
    Scuze. Sa repetam.Eu stiu ca indiferent de ce suport (cd,dvd) ai el trebuie sa emuleze 5.1 daca il setezi asa face placa audio din calc., si alte dvd uri care le am vazut.Nu voiam sa se aude spatial ci doar sa emuleze 5.1 in toate iesirile .Si voiam sa stiu daca este din soft sau este defect , daca cineva cunoaste problema . Mersi pentru ajutor.
    Acuma nu stiu daca toate instalatiile de 5.1 trebuie sa aibe un comutator (al meu are),care are rolul de a emula cea ce spui tu.La mine cand l-am avut la PC nu am avut nevoie ,dar de cand l-am mutat pe Player l-am redescoperit si-si face treaba,cand am numai surse stereo si-l comut,aud in toate boxele.Daca al tau nu are,schimba-l . Daca crezi ca merita investitia,bafta.
    .

Posts Thanks / Likes

comutatorul il ai la sistemul audio, nu la dvd player. ai dvd player cu totul incorporat si atasezi doar boxele?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    comutatorul il ai la sistemul audio, nu la dvd player. ai dvd player cu totul incorporat si atasezi doar boxele?
    Normal ca e pe sistemul audio,cum am spus pe PC nu am avut nevoie si cand l-am mutat pe player dupa mai mult timp l-am redescoperit,ca si uitasem de el (de comutator).Si pana sa-mi amintesc de el credeam si eu ca Woxterul meu e defect.Cand am bagat un DVD cu Dolby atunci mi-am dat seama ca Woxterul e bun si deabia atunci mi-am reamintit de comutator.Sistemul e 5.1,CJC 690 luat prin 2004 cu 2.800.000 ROL.Telecomanda e prea simpla numai vol.+ si vol.-si BAS + si BASS -.Dar fiind in carcasa de lemn nu ma indur sa-l schimb.
    .

Posts Thanks / Likes

eu lucrez cu e-boda 555x cu soft modificat, iar ca audio folosesc genius 5.1. daca e in carcasa de lemn tine-l. astea suna cel mai bine. ce mi-a placut la cele in carcasa de lemn e ca nu zbarnaie peretii subwoofer-ului la bass pronuntat. la sateliti nu conteaza, pot sa fie si in plastic.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)