Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default pt romanii din SUA

intrebarea initiala de pe alt forum: acum 2 zile auzisem o combinatie noua (cel putin pt mine e noua) care mi-a zis-o varmeu din munchen..El s-a dus pe www.digitv.ro, s-a interesat si a trimis un amic din romania sa comande receiverul de la ei + an abonament la 8 dolari pe luna...deci a platit 100 de dolari pe an, in care a primit antena de satelit + LNB + receiver-ul gratis....si vede 79 de canale digitale romanesti in germania pt 8 dolari pe luna..are abonamentul pe o adresa de romania, pe numele unui prieten, ca DIGITV nu vinde abonamente pt romanii din afara tarii
    deci el fiind aproape de romania (in germania), s-a scos....mi-a zis si mie sa fac acelasi lucru in los angeles....dar ma gandesc cu diferenta PAL/NTSC, distanta fiind asa de mare, as putea sa-mi centrez antena pe acelasi satelit ca romanii din europa?

dupa ce m-am uitat putin pe net, am aflat ca digitv foloseste satelitul INTELSAT 10 02, iar pt mine in Los Angeles, sansele sunt nule de a receptiona acest satelit...in momentul de fata am globecast (cele 4 canale)...ar mai exista alte variante de a avea acces la canalele din ro? imi zicea cineva de slingbox, dar cica, calitatea e cam slaba din moment ce e prin internet...

scuzati intrebarea daca este atat de elementara (banuiesc ca raspunsul este NU), dar cine stie..? poate cineva a auzit ceva, asa mai aflam ce variante mai avem...

va multumesc anticipat

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by apercele79 View Post
    intrebarea initiala de pe alt forum: acum 2 zile auzisem o combinatie noua (cel putin pt mine e noua) care mi-a zis-o varmeu din munchen..El s-a dus pe www.digitv.ro, s-a interesat si a trimis un amic din romania sa comande receiverul de la ei + an abonament la 8 dolari pe luna...deci a platit 100 de dolari pe an, in care a primit antena de satelit + LNB + receiver-ul gratis....si vede 79 de canale digitale romanesti in germania pt 8 dolari pe luna..are abonamentul pe o adresa de romania, pe numele unui prieten, ca DIGITV nu vinde abonamente pt romanii din afara tarii
    deci el fiind aproape de romania (in germania), s-a scos....mi-a zis si mie sa fac acelasi lucru in los angeles....dar ma gandesc cu diferenta PAL/NTSC, distanta fiind asa de mare, as putea sa-mi centrez antena pe acelasi satelit ca romanii din europa?

dupa ce m-am uitat putin pe net, am aflat ca digitv foloseste satelitul INTELSAT 10 02, iar pt mine in Los Angeles, sansele sunt nule de a receptiona acest satelit...in momentul de fata am globecast (cele 4 canale)...ar mai exista alte variante de a avea acces la canalele din ro? imi zicea cineva de slingbox, dar cica, calitatea e cam slaba din moment ce e prin internet...

scuzati intrebarea daca este atat de elementara (banuiesc ca raspunsul este NU), dar cine stie..? poate cineva a auzit ceva, asa mai aflam ce variante mai avem...

va multumesc anticipat
    raspunsul este NU ...

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation

Quote Originally Posted by apercele79 View Post
    ar mai exista alte variante de a avea acces la canalele din ro? imi zicea cineva de slingbox, dar cica, calitatea e cam slaba din moment ce e prin internet...
    va multumesc anticipat
    EI nu e chiar asa... depinde de mai multi factori acuma, dar sa stii ca se poate obtine caliate f buna (chiar dvd) si prin internet cu conditia sa ai o conexiune stabila la net de macar 2-3 Mbps. Un exemplu de post TV romanesc pe net poti vedea pe www.xpower.8k.ro sau www.xpower.srv.ro - dai pe Hbo sau pe Protv (initial trebuie sa ai instalat pluginul sopcast aflat pe acea pagina) Stream-ul este preluat de pe un tuner analogic (deci din start calitatea e mai mica) iar comprimarea se face la 700 kbps. Spun astea ca sa iti faci o idee de cum ar putea arata nu stream prin internet la 2 Mbps de ex - Mai ales daca se face cu un codec H264 prin VLC de ex - Calitatea e exact ca a sursei originale, doar ca iti trebuie si un pc mai puternic care sa faca fata comprimarii in timp real (cand zic puternic nu inseamna un pc de 2000 $ ci unul pana in 500-600 $ maxim) Exista de asemenea si servicii platite ca cele gen www.i-tv.ro (chiar daca ei zic ca funcitoneaza doar in Romania, se pot folosi proxy dedicate sau vpn si merge fara probleme de oriunde din lume . Deci in concluzie, variante exista, trebuie doar sa vezi care iti convine tie mai mult si sa le pui in aplicare; Nici varianta cu slingbox nu e de lepadat, dar personal as recomanda un pc aflat in Romania acasa la ai tai sau la un prieten si care sa faca stream prin internet la orice post doresti tu. Succes si zi-ne si noua ce ai reusit sa faci
    Last edited by frioan; 29th December 2007 at 11:22.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

S-a tot discutat si rediscutat. Pentru @apercele79 - mergi la sectiunea RDI America de Nord, acolo exista topicuri unde se discuta atit despre slingbox cit si despre posibilitatile de streaming, cit si despre receptionarea RSC-urilor. Cit despre intrebarea ultima a topicului intiat de tine, nu, nu poti receptiona canale romanesti de pe satelitii europeni in SUA.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)