Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Doresc sa invat ...

Salut.

Ma numesc sandilau si sunt din Bucuresti.
    Mos Craciun mi-a adus un Dm500 impreuna cu o antena offset si un motor H-H. Momentan prind 14 sateliti de la 53 grade E pana la 7 grade W. Pentru instalare am apelat la un prieten care se pricepe la antene de satelit, dar la Dm este la fel ca mine.
    Pana acum am reusit sa inteleg cum functioneaza jucaria Dm500, cum sa o configurez pentru toti sateliti si cum se instaleaza o imagine noua. Am reusit sa instalez MgCamd1.27 cu NewCs si sa-l fac sa mearga bine pe Multivision ,C+ de la 13 grade E si Digi 1 w.

Acuma ca un om care doreste mai mult si mai mult,doresc sa stiu cum se configureaza Gbox-ul. Pana acuma am urmarit tutorialul de pe rdi si cred ca l-am configurat corect. Mi-am facut cont pe no-ip.com si am facut setarile in cwshare.cfg si gbox_cfg. Toate jucarele mele (Dm500, calculator,laptop) se afla in spatele unui router hardware (Canyon ) prin care ma conectez la internet.

Acuma vin intrebarile mele:

1. Daca mi-am facut cont pe no-ip.com. Ar trebui sa pot sa ma conectez la dreambox cu putty prin numele creat, cu user si parola? (exemplu sandilau.no-ip.org)

2. Gbox-ul pana la urma ce este? Este o aplicatie care face share la un card local si apoi mai are nevoie de un cam sau un alt program de decodare, SAU este un program care le inglobeaza pe amandoua?

3. Exista vreo metoda prin care sa vad daca am reusit sa configurez corect aplicatia? Momentan nu am nici un card local de la nici un DTH si nu cred ca o sa imi cumpar in viitorul apropiat.Stiu ca cel mai bine este sa am ca sa pot face schimb de linii gbox, dar momentan sunt in perioada de teste si pentru inceput sunt multumit cu key-le care le gasesc pe net. Gboxul vreau doar sa vad cum merge. Apropo care este diferenta dintre tipul de linii D si M etc. Am citit pe net ca sunt mai multe tipuri de linii gbox.

4. Exista cumva la share Sky Uk de la 28.5? Eu presupun ca exista, dar prietenul meu spune ca cei din Uk nu se dau la acte de genul acesta, el considera ca toti sunt coreti.

Sper sa nu super pe nimeni, mai ales ca am vazut ca sunt anumiti membrii de pe forum care sunt mai rautaciosi cu cei care nu sunt invatati ca ei. Oricum multam si astept raspunsurile voastre.

Thx si La multi ani!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

1. nu (daca nu faci forward la anumite porturi), daca incerci sa te conectezi la sandilau.no-ip.org probabil ca te vei conecta la router si nu la dream.

2. gbox este softcam, emulator, program de sharing, ... si multe altele, este un prg. destul de complex.

3. o solutie ar fi sa incerci sa pui un gbox pe PC si sa faci sa se conecteze cu gbox de pe dream
    linia M este linia care contine ip-ul si parola ta
    liniile D (pot fi mai multe) contin informatii referitoare la partenerii de share (peer-uri)
    mai sunt si altele, citeste niste doc. de gbox.

4. exista

Sper sa nu super pe nimeni, mai ales ca am vazut ca sunt anumiti membrii de pe forum care sunt mai rautaciosi cu cei care nu sunt invatati ca ei. Oricum multam si astept raspunsurile voastre.
    Nu cred, de obicei raspunsul este ca si intrebarea, daca se pun intrebari idioate si raspunsurile vor fi la fel.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri.

Si mai am o nedumerire. Am observat ca pe mai multi sateliti prind doar programele care sunt transmise pe polarizare verticala, cele transmise pe polarizare orizontala nu le prind deloc, am semnal fluctuant (cand este 60 %, cand este 75 ) si nu face lock and sinc.
    Am gasit pe forum ca ar fi o problema cu lnb-ul si ca trebuie schimbat (chiar daca acuma el este nou). Ar putea fi o problema cu setarile motorului elevatie si azimut?

Thx again for the answers.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sandilau View Post
    Multumesc pentru raspunsuri.

Si mai am o nedumerire. Am observat ca pe mai multi sateliti prind doar programele care sunt transmise pe polarizare verticala, cele transmise pe polarizare orizontala nu le prind deloc, am semnal fluctuant (cand este 60 %, cand este 75 ) si nu face lock and sinc.
    Am gasit pe forum ca ar fi o problema cu lnb-ul si ca trebuie schimbat (chiar daca acuma el este nou). Ar putea fi o problema cu setarile motorului elevatie si azimut?

Thx again for the answers.
    Mai umbla la reglajele antenei, dream-ul trebuie sa aiba semnal peste 66% pentru a receptiona.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Bine ai venit.

In majoritate ti s-a raspuns la interbari. Mai adaug si eu ceva la intrebarea 3 si 4.
    Pentru teste gbox pe net este posibil sa gasesti pe cineva sa-ti arate cum functioneaza, chiar si fara local.
    Cei din U.K si nu numai, intersati de cs cu un DTH dea-l nostru provin tot din Ro. Se bucura si ei la rindul lor, avind posibilitea dea viziona canale Ro.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)