Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: STRONG 4121 fta

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default STRONG 4121 fta

ieri am montat acest decoder pt prima data.dupa toate lucrurile bune scrise despre strong aici dati-mi voie sa va spun ca este un gunoi.indicatorul de semnal e zero iar sensibilitatea la fel.pe id digital aveam imagine pe realitatea pe SIRIUS iar cu strongul nu avea semnal.indicatorul de semnal parea un VU-METRU !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

asa arata:

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cred ca ...

Cred ca esti "beneficiarul" unui receptor cu probleme constructive ! lucrurile relatate de tine nu se confirma pe o antena corect reglata si corespunzatoare ca dimensiuni. Despre micul 4121 stim un lucru sigur ... are un patch excelent ! si costa o nimica toata ! in rest o defectiune constructiva este posibila oricand ...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

primul era defect se stingea,se bloca, etc. dar de functionat functiona .ne-am intors la magazin si ni l-au schimbat.cel de acum e functionant dar ca si prestatii e ZERO.crede-ma am pus ID DIGITAL CI 24 si antena e reglata bine(cu el montez antene de 2 ani).nu e prima antena cu motor pe care o montez am facut deja vreo 25 pina acum.e primul decoder STRONG montat.dupa toata publicitatea de pe forumuri ma asteptam la ceva mai mult.din punctul meu de vedere e la fel cu NOKIA FTA un alt gunoi.COSHIP-ul si KAON-ul merg mult mai bine la aceasi bani.eu va dau un sfat:NU CUMPARATI STRONG-UL 4121 FTA DACA VRETI SI MOTOR.sint bani aruncati!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@gymi:
    -Iti spun sincer si cu tot regretulmeu,ca ceva nu ai facut bine.Cum a spus maestrull @mihaip,ori nu ai montatt bine antena(ce ant diametru )cere un sfatt,ori esti ghinionistul unui rec defect (imi pare rau sincer)
    Dar sa faci marca Strong de tot ciiihhhhhhhh .
    -Eu unul sunt foarte multmit de acceasta marca(sincer)te rog sa ma crezii.
    -Imi cer scuze daca te-am jicnitt :P ,dar spune si tu ce diamAnt,locatia stimate D-ml,si iti spun sincer ca o sa fie destui Colegi\Prietenii care sa te ajute.
    Cu Toata Stima(scuzeleMele pt unele jigniriii aduse)

bobi.Cj
    __________________________________________________ _
    Srt.4155evo\Srt6355\Lnb.Sharp0,5db\Lnb.Gold0,3db
    Offset 0,9m fixa\Offset 1,1m mobila\Offset 0,9m fixa\Lnb.Gold0,3db...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Desi imi pare rau ca trebuie sa contrazic taman un maestru ca @mihaip (si risc multe ) @gymi are dreptate intr-un fel (de fapt toti au intr-o anumita masura) dar in ceea ce priveste acele mici strong-uri 4120 (si resp 4121) cu tot patchul lor tunerul e dezastru. Recomandare personala: chiar daca e ieftin si daca probabil merge pe anumite canale (frecvente, polarizare etc) NU e un receiver care sa ii faca cinste la firma STRONG (tot respectul pt restul receiverelor) si in mod expres NU e un receiver cu care sa reglezi antena.
    Indicatorul ala sare cum vrea el si fara cablu de la lnb, vede semnal unde nu e satelit si vice-versa.
    Am patit si eu odata asa ceva si am jurat ca alea nu sunt receivere.
    Sorry daca am suparat pe cineva.
    P.S. ID DIGITAL CI 24 avea unul dintre cele mai fine tunere la pretul la care se comercializa candva. Multi regleaza antene (motorizate) cu acest receiver vechi dar f. bun pt vremea lui.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Re: STRONG 4121 fta

Quote Originally Posted by gymi
    ieri am montat acest decoder pt prima data.dupa toate lucrurile bune scrise despre strong aici dati-mi voie sa va spun ca este un gunoi.indicatorul de semnal e zero iar sensibilitatea la fel.pe id digital aveam imagine pe realitatea pe SIRIUS iar cu strongul nu avea semnal.indicatorul de semnal parea un VU-METRU !

Nu recomand la nimeni acest tip de receptor!
    Dai cu cateva zeci de lei noi, si iei un 6xxx, cu care sunt multumit!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu te supara sa-ti spun dar daca tu montezi de 2 ani antene si ai montat vreo 25 si le montezi cu un receptor si cu id digital atunci spune tot
    antena sigur nu este montata bine si in italia cu 80cm de la turksat pina la hispasat nu am avut probleme si sunt la a 219 antene montate ca nici nu mai tin minte numele la receptoare dar nu asta conteaza cumpara si tu scule sa poti monta o antena cum trebuie si nu-ti trebuie sa cauti sateliti cu id digital asculta cu atentie sfatul prietenilor nostri de pe forum ca nu spun rau si sigur in domeniu experienta te depasesc

Ilusion.Clarke-Tech 2100/2500/3100/5100,Ilusion,Vantage,AbIpBox,Unixbox,Doulabs importator ,cas3 ,etc....

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

am vazut si reglat antene montate cu masurator de cimp de italieni.dupa parerea mea un aparat de genul ala nu justifica banii.nu cred ca cineva monteaza antene motorizate cu sat finderul.parabola e de 100 LNB emme esse 0,4 .La ROMA sintem cu vre-o 80 de KM in afara zonei de receptie a programelor realitatea,etno deoarece trasmit pe un spot nordic .pina acum 3 luni cind era timp frumos se prindea si cu parabola de de 80.de cind au activat o alta frecventa linga cea romaneasca a scazut semnalul cu 20%.cu antena mea de 120 am semnal aproape tot timpul.crede-ma ca nu e reglata rau antena.Faptul ca strong-ul face receptoare bune nu inseamna ca nu pot sa faca si unul mai putin reusit.eu judec un produs numai dupa ce l-am testat eu.asta e parerea mea personala.am mai avut un topic despre LNB-urile INVACOM in care afirmam ca merg mai slab ca SHARP-ul.am probat pe aceasi antena 2 INVACOM-uri si 3 SHARP-uri.asta a fost rezultatul.ceea ce vreau sa spun e ca nu intotdeauna cea ce e scump sau de firma este si bun.Am descoperit niste LNB-uri marca THETYS 0,3 care costa 4 euro si merg la fel cu INVACOM-urile.La pomul laudat sa nu te duci cu sacul!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

salutare! va intreb si eu, ce parere aveti despre STRONG 4355 EVO?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ceea ce am scris eu se refera numai la 4121 FTA.nu stiu cum merg alte modele.asteapta si a-ti va raspunde cine le cunoaste

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Despre srt 4121 ...

Srt 4121 este un model adoptat de Strong ca raspuns unei anume tendinte de piata ... minireceptoarele ! aceasta tendinta este vizibila la mai toti marii fabricanti de azi ... cel mai cunoscut exemplu este Dreambox DM 500. Strong n-a facut altceva decat sa asimileze o placa de baza ... folosita de vreo 5-6 producatori ( SEG , COSHIP, .... ) ... sa-i adapteze un soft cu amprenta Strong ! ( Suresoft Ltd ) ... si uite asa s-a nascut acest model ! fiind fabricata in catitati masive , pentru a fi ieftina , placa de baza are evident problemele unei astfel de productii ... o anume dispersie a performantelor data de imposibilitatea verificarii si punerii la punct individuale ! daca ti-ai propus sa ai un receptor nepretentios , portabil, usor de instalat si alimentet chiar de la cei 12v ai masinii sau rulotei 4121 poate fi o solutie buna ... nu poate si nici nu si-a propus sa concureze receptoarele stationare adevarate ! oricum ar fi ... srt4121 este singurul receptor care costa 50 euro si ... nu este de furat !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)