Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: 2007

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 2007

A fost 2007 un an bun pentru DTH-urile noastre ?
    Cel putin asa se pare din punct de vedere ar numarului de abonati. Sa facem o comparatie intre numarul de abonati de la sfarsitul anului trecut si cel actual :

Digi TV : 800.000 - 1.700.000 (+1.100.000)
    Dolce : 18.000 - 450.000 (+432.000)
    Focus : 52.000 - 113.000 (+61.000)
    Max : 60.000 - 84.000 (+24.000)
    Boom : 8.000 - 75.000 (+67.000)

Sa analizam extrem de sumar (informatiile ce le am in memorie) doar mutarile din 2007.

Digi TV
    (+)
    receivere noi
    3 transpondere noi
    ~ 15 programe noi in baza la acelasi pret
    lansarea oficiala a serviciilor PPV

(-)
    piratarea sistemului de criptare

Dolce
    (+)
    In 2007 grila de programe a devenit aproape completa
    1 transponder nou lansat
    (-)
    probleme cu listele de asteptare pentru instalatori
    nici unul dintre proiectele priviind canale proprii nu a fost realizat

Focus SAT

(+)
    Micsorarea pretului abonamentului
    MGM si Sport 1 in exclusivitate
    Implicarea puternica a UPC-ului in proiectele de dezvoltare a platformei
    imbunatatirea relatiilor cu RDI
    (-)
    Nelansarea a niciunui transponder nou si astfel au cea mai slaba grila din oferta DTH
    Scandalul cu Antena 1

MAX
    (+)
    Pana la stirea cu AKTA TV nu am avut nimic nou de la MAX decat poate preluarea actiunilor de catre un fond de investitii.
    (-)
    Nelansarea a niciunui transponder nou si a nici unei oferte noi.Practic conducerea lui Max si-a primit degeaba salariul in acest an.
    Cea mai mica crestere a numarului de abonati.

Boom
    (+)
    Oferte noi pentru abonatii noi
    Receiver nou (Kaon)
    Introducerea programelor cu manele (ca alte programe noi nu am vazut sa fi aparut in grila Boom)
    O ciudatenie (nu stiu cum sa-i spun) pentru iubitorii de muzica.
    Eliminarea pirateriei in cs.
    (-)
    Muuuuult prea multe.Cea mai proasta alegere este si va ramane Boom TV.

Previziuni pentru 2008 :
    Digi TV va ramane incontestabil un lider detasat dar cred ca nu va mai cunoste explozia din acest an.Probabil va fi o lupta pentru pastrarea actualilor abonati , iar numarul acestor nu cred ca va fimai mare de 2.000.000 la sfarsitul anului viitor.
    Practic , Digi Tv nu mai are prin ce sa surprinda avand o grila completa la cel mai mic pret de pe piata.S-ar putea sa avem ceva receivere noi si poate cateva canale proprii.Cam atat.

Dolce TV , toate vor fi la fel de roz atat timp cat va merge subventionarea de la greci , practic , Dolce TV este SINGURUL provider care pierde bani (bani multi) la fiecare nou abonat.In afara unui transponder nou si al unui alt receiver (sper ca vor renunta la actualul rebut) nu vad ce ar putea aduce nou.Programe proprii ? nu stiu si nici nu cred de altfel nici nu mi-as dori daca ar fi petarde ca cele de la Boom , poate doar un PPV adevarat pentru a concura cu DigiFilm.

Focus SAT
    Mi-e greu sa anticipez ce va urma .... posibila cumparare de catre UPC a lui Boom TV poate schimba in totalitate datele problemei , altfel ramenem doar cu speranta alocarii unor transpondere noi pe THOR 4.
    E clar ca avand pe UPC in spate pot ataca puternic piata dar nu stiu daca se si doreste acest lucru.

Max TV
    Asa cum v-am spus pana la anuntul cu AKTA TV chiar dinspre DCS razbatea o liniste mormintala...nu stiu ce va fi si chiar mi-e imposibil sa-mi exprim o opinie.Daca va fi doar o schimbare de brand fara nimic noi e clar ca vor avea soarta lui Boom.

Boom TV
    Aici totul e clar , daca nu sunt cumparati n-au cum sa nu de-a faliment.Boom TV este providerul ce a facut TOATE gafele posibile pentru o astfel de platforma digitala.Un produs dorit a fi de lux (exclusivist) ajuns un rebut total datorita incapacitatii manageriale si financiare a unor jidani.

Astept si parerile dumneavoastra.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Aproape ok

bravo pt sintentizarea informatilor si acele plusuri si minusuri (In modul cel mai corect,chiar eram interesat de niste date statistice ...pt a trage singur o concluzie...spre ce se indreapta romanasii nostri in materie de DTH

Acum ....facand si eu un joc de cuvinte iti spun urmatoarele:
    ai fost aproape impartial si ai facut aproape corecta analiza ....adica stirile despre minusuri nu a fost foarte impartiala
    ma refer la faptul ...ca boom nu are chiar atatea minusuri si nici dolce nu are problemele cu instalatorii ....chiar se misca foarte repede ...au oameni din firma care se ocupa in general ,(dar ma rog ...tu ai fost putin nemultumit de servicile lor --->cazul cu receptorul la care ai zis ca ii dai foc...dar sincer nu stiu daca ai dat sau nu acel film ca am obosit sa tot astept filmuletu
    "(-)
    Muuuuult prea multe.Cea mai proasta alegere este si va ramane Boom TV.
    " iar stirea ...cu 70000 de abonati ...e mult in urma...chiar pe forum se forbeste de 100000 in decembrie http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=59730
    si la fel si la dolce nu ai spus nimic de "explozia " de clienti noi , desi cifra postata de tine e elocventa , dar sincer iti spun ca daca ...digi nu face ceva in sensul unei analiza diagnostic a mediului DTH-urilor(analiza SWOT) si identificare anumitor carente si care ar fii "clienti tinta " in noile coordonate....---->dolce vine in fuga din urma si se adreseaza acelorasi clienti ca si digi ===>oameni cu venituri medii chiar si locuitorii din mediul rural (ceea ce a facut dolce cu siguranta ...pt ca altfel nu reuseau sa capteze atati clienti intr-un timp atat de scurt)
    poate ar mai fi unele aspect dar..nu mai vreau sa comentez ca nu vreau sa supar pe nimeni ,pt ca e ziua de Craciun

PS : partea...cu "aproape" ....are si o trimitere hazlie la o expresie a unui profesor de mate/info ====> o problema "aproape" rezolvata (sau o solutie a unei probleme aproape buna)...e ca si un avion care aproape zboara
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    A fost 2007 un an bun pentru DTH-urile noastre ?

Digi TV : 800.000 - 1.700.000 (+1.100.000)
    Maestre ... 1.700.000 - 800.000 = 900.000

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

tz tz tz tz tz...corect....vezi ce se intampla cand scrii pe RDI dupa masa de Craciun.Thanks pentru corectare.

Fanta

(si in greseli trag pentru Digi ar spune carcotasii )
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

tz tz tz tz tz...corect....vezi ce se intampla cand scrii pe RDI dupa masa de Craciun.Thanks pentru corectare.

Fanta

(si in greseli trag pentru Digi ar spune carcotasii )
    Parca numai ei....
    cred ca ala era target-ul pt digi ...
    daca e asa ...inseamna ca nu s-a realizat in totalitate
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

eu inca nu-mi revin de la 2 stiri aparute in decembrie:
    1. UPC da peste 100 milioane coco pe 100.000 (sau citi or fi) abonati Boom...
    2. DCS da 3 milioane coco pe 6000 de abonati de cablu la Focsani...

mi se par stiri din alta tzara...muuuult mai la vest de romanica noastra...

ce scrie Fanta este o previziune normala...dar ce-i normal in tzara asta? sigur peste un an va fi altfel de cum ar parea acum...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...... Eliminarea pirateriei in cs....
    Chiar crezi? Esti glumet.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares View Post
    Chiar crezi? Esti glumet.

Ai tu o dovada ca n-ar fi asa? Eu am ecranul negru la 4w de multa vreme.
    Gigel

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat View Post
    Ai tu o dovada ca n-ar fi asa? Eu am ecranul negru la 4w de multa vreme.
    Crezi ca la el pe 4w nu e tot negru cum e la noi toti?

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai uitat sa mentionezi si de nota 10 de pe ecranele clientilor digi pt mine a fost motivul care m-a facut de am renuntat la ei si banuiesc ca nu sint singurul.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca la unii dintre voi este ecranul negru nu inseamna ca la altii nu merge.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares View Post
    Daca la unii dintre voi este ecranul negru nu inseamna ca la altii nu merge.
    Merge la altii cu receptorul oficial atat si nimic mai mult restul sant speculatii.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

mult mai interesant decat numarul absolut de abonati este cresterea procentuala a numarului de abonati la fiecare dth ...

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

si ce va impiedica sa tineti cardul in receptorul original si sa faceti punti de la soclul coship-ului la cel al dreambox-ului, exclus alimentarea cardului, care o ia din coship?

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

... si pe langa asta mai trebuie un blocker nds pentru filtrarea datelor intre card si dream. restul (adica ce tine de configurari) mai sapati si voi pe net.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)