Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Ce camera foto imi recomandati? (problema urgenta)

SONY DSC-S650, DSC-S700, DSC-W35
    Chiar nu stiu nimic de camere foto. Care sunt mai bune pe din cele 3? ar fi bine sa i-au pe acumulator propriu sau pe baterii alcaline? de ce trebuie neaparat card de memorie sony
    Dragostea incepe cu un suras, creste cu un sarut si se termina cu o lacrima.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Offtopic : Niciunul din cele 3 . Sony scoate poze mai proaste decat alte camere . Nu zic care ca nu fac reclama la firma aparatului meu Fujifilm

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei calitate treci pe un SLR.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares View Post
    Daca vrei calitate treci pe un SLR.
    Ce inseamna SLR. Eu vreau sa fac doar poze. nu vreau sa fac poze profesionale. deci din cele 3 care? ca fuji este scump pt bugetul meu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie sa stii ce vrei de la camera in primul rand!
    Setari manuale cat mai multe, zoom mare, multi megapixeli,IS,sa fie mare/mica,etc

Daca ma intrebi pe mine, all-aroundere compacte bunicele m-i se par:

Canon Powershot A720 IS
    sau
    Canon PowerShot A570 IS

De ce le recomand?
    Pt ca au 7-8 megapieli, arhisuficienti pentru orice fel de printuri (4 home use)
    Pt ca au Stabilizator de imagine, foarte bun pt incepatori.
    Pt ca au zoom optic 4-6x, care iti da cel putin un minim de mobilitare.

Daca vrei ceva mai avansat, ia ce zice KB.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    Trebuie sa stii ce vrei de la camera in primul rand!
    Setari manuale cat mai multe, zoom mare, multi megapixeli,IS,sa fie mare/mica,etc

Daca ma intrebi pe mine, all-aroundere compacte bunicele m-i se par:

Canon Powershot A720 IS
    sau
    Canon PowerShot A570 IS

De ce le recomand?
    Pt ca au 7-8 megapieli, arhisuficienti pentru orice fel de printuri (4 home use)
    Pt ca au Stabilizator de imagine, foarte bun pt incepatori.
    Pt ca au zoom optic 4-6x, care iti da cel putin un minim de mobilitare.

Daca vrei ceva mai avansat, ia ce zice KB.
    Daca citeati un pic mai atent vedeati ca toate cele trei camere sony sunt pana in 500 ron. deci pna in pretul acela imi trebuie

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu vad eu bine?Ai specificat undeva astfel de detalii?
    Bafta la alegere!
    reviewuri gasesti la
    http://www.dpreview.com/
    http://www.dcresource.com/
    http://www.imaging-resource.com/
    http://www.dcviews.com/
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Offtopic : Niciunul din cele 3 . Sony scoate poze mai proaste decat alte camere . Nu zic care ca nu fac reclama la firma aparatului meu Fujifilm
    Poate ai dreptate poate nu, la aparatele de "buzunar" nu face cam nici unul poze super bune; am luat acum 2 saptamini Canon Ixus75 si Sony DSC-W80. Ca design nu se pot compara (cel putin dupa gustul meu), in fata Ixus-ului 75 nu stiu ce camera poate sta, insa: calitate pe zi, bunicica, in camera fara blitz - 0, fisiere video - 0. Am trimis-o inapoi si am ramas cu W80-ul, nu e perfecta dar e buna si e mult mai rapida decit legendara F31d de la Fuji.

Iar pentru toti cei care cauta sa se asigure ca cumpara ceva ce nu-i va dezamagi recomand site-ul http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=1 unde se pot face comparatii directe.

Din pacate in Romania nu potii ca in Germania sa iei ceva si in 2 saptamini s-o trimiti inapoi si sa-ti primesti banii toti inclusiv transportul, astfel putind testa "pe viu" pina gasesti ce cautai.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Se merita Canon IXUS 860 8MP la 900 lei? Canon IXUS 860 ?
    Sau cel prezentat mai sus - Canon Powershot A720 IS cu 700 lei?
    SHALOM

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Ce sa aleg?

Scuze acuma am intrat. Vreau un SLR ce sa aleg dintre Olympus e 510 sau canon EOS 400 si EOS 40+ sau restul...? Nu reusesc sa ma decid, dupa cum ati ghicit, nu sunt un fotograf profesionist, va rog sa ma ajutati si astept parerile voastre.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

Dany_Strong 4155 Evo, asa ceva am luat pentru nevasta-mea si e foarte buna camera. usor de utilizat, compacta, si are tot ce-i trebuie, inclusiv ccd de 9 megapixeli. un minus este ca nu stie decat jpeg. nu si raw.
    http://www.emag.ro/aparate_foto_comp...ix-a900--pA900
    Fuji A900. si eu merg tot pe Fuji, imi plac mult culorile scoase de aparatele astea si claritatea impecabila a imaginii.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Question

Am citit postarile de dinainte, demult, dar pina azi nu am dat importanta thread-ului. As dori sa cumpar o camera foto. Am gasit ceva ce imi place dar nu stiu daca fac bine sau nu. Este vorba despre un samsung d60. Ar mai fi si fuji a900 dar trebuie sa ma incadrez in buget si cardul xd este cam scumpisor. Sony iese din discutie iar Panasonic, la performante comparabile, cam scump, dar are ois. Despre Canon nu stiu ce sa zic.
    Last edited by ursul baloo; 29th January 2008 at 11:38.
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

nu imi plac Samsung. eu iti recomand 4 firme daca vrei sa ai parte de calitate la poze. Nikon, Minolta, Canon, Fuji. nu te arunca pe Sony sau Panasonic, mie cel putin nu mi-a placut nici un model de la firmele astea cum scoate pozele la claritate. am fost ieri in Real la Deva si m-am apucat de testat. te lasa sa testezi toate aparatele foto de pe stand. aveau vreo 5 modele de Sony si 3 de la Panasonic. nu vreau sa laud al meu Fuji S9600 dar erau sub el cu mult.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    nu imi plac Samsung. eu iti recomand 4 firme daca vrei sa ai parte de calitate la poze. Nikon, Minolta, Canon, Fuji. nu te arunca pe Sony sau Panasonic, mie cel putin nu mi-a placut nici un model de la firmele astea cum scoate pozele la claritate. am fost ieri in Real la Deva si m-am apucat de testat. te lasa sa testezi toate aparatele foto de pe stand. aveau vreo 5 modele de Sony si 3 de la Panasonic. nu vreau sa laud al meu Fuji S9600 dar erau sub el cu mult.
    Salutare,

Multumesc pentru informatii. Pina la urma, asa cum spuneam si anterior, singura camera cit de cit acceptabila ca pret (pentru a ma incadra in buget) si calitate din cele pe care le-am vizionat si pe care am cumparat-o a fost un samsung d 60. Ar mai fi fost 2 modele de fuji a 900 si 920 dar depaseau bugetul si am renuntat. Din primele impresii pozele pe care le-am facut cu samsung sint o.k. Totusi tinind cont ca sint la inceput cu ea pina la ii afla secretele si astfel a putea scoate tot ce e mai bun din ea va mai dura. Ca un utilizator al acesteia cind si cind mi se pare o elegere buna. Cred ca la 6 mp are o calitate buna.
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Se merita Canon IXUS 860 8MP la 900 lei? Canon IXUS 860 ?
    Sau cel prezentat mai sus - Canon Powershot A720 IS cu 700 lei?
    Eu am luat un Canon SD870 IS azi. (adica asta: http://www.jr.com/JRProductPage.process?Product=4193692 )
    E cam aceeasi mincare ca cel din linkul tau. Sincer iti spun ca e cel mai simplu point and shot pe care am pus mina. Si la design e foarte tare. Arata super si ecranul ala de 3" in comparatie cu cel de la un Nikon S51 (tot de 3" ) e de 10 ori peste. Pozele ies frumos, ma rog din ce am vazut in cele 20 facute prin casa.
    Insa La ergonomie A720 pare mai calumea. Adica il tii mai bine in mina. Vezi ca este si versiune cu ecran "miscator" pe care il reglezi cum vrei tu.
    Tine cont si de faptul si de faptul ca 860 are acumulator proprietar care costa pe aici undeva pe la 53 $ unul de rezerva. Se incarca n 90 min totusi intr-un charger. Daca te intereseaza mai multe detalii baga mare si poate o sa pun si niste poze pe undeva.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)