Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cine are Samsung 40M86 ?

Cei care aveti modelul, dar nu din auzite, ci din vazute, sunteti multumiti, mai ales in HD ? Sau in SD cu un Dream, bunaoara. Am vazut pareri pe forumuri, unele pro, cum ca e impresionant, grozav, dar am vazut si afirmatii negative - precum defectiuni mai frecvente la primele modele din serie, sau rezultate mai slabe, comparativ spre ex. cu o plasma Panasonic 42PY70P.
    Daca aveti modelul, va rog spuneti-mi ce nu ar fi OK, ce va nemultumeste.
    A vazut cineva cele doua serii (plasma Panasonic PY70 si LCD Samsung M86, la aprox aceleasi dimensiuni) una langa alta, pe aceeasi sursa de semnal ?
    Multumesc !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

E zic sa mergi pe plasma de la Panasonic. Nu ai de ce regreta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

eu am LCD-ul si sint f. multumit.Hranit cu semnal de calitate, e impresionant.Am vazut plasma la un prieten (imi pare rau ca nu retin modelul, in orice caz, era samsung, care acum un an a fost 110 mil.), si nu fac diferenta. Orice model ai alege, cred ca vei fi multumit.
    Hirschmann 0.85 + DM2800 H-H + Opticum 7700CICX + LNB0.2
    OPPO981HD + DENON 2308 + LE40M86 + MONITOR AUDIO BZ 5.1

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Lordu,
    ce semnal ii dai, din ce surse ?
    Merci !
    Pauldemon,
    singura plasma care as putea sa o iau ar fi modelul de 42 inch de la Panasonic, FullHD PY70V, dar e mai scump decat 40M86 cu cca 250 euro - de pe shopuri online si are un contrast destul de scazut, fata de modele HD Ready de la acelasi producator, la aceleasi dimensiuni.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Intr-adevar modelul full hd de la Panasomic e mai slab d.p.d.v.al contrastului decat cel non-fullhd dar si asa bade orice LCD la calitate imagine. Nu uita ca plasma se descurca bine si la semnal SD si nu mai vorbesc la cel HD.
    Ca sa se vada bine pe LCD trebuie sa-i dai semnal HD ca la SD nu se vede asa cum ar trebui.
    Cei 250 de euro in plus fata de LCD sunt motivati.
    Pe site-urile din afara o plasma Panasonic de 42" full-hd costa circa 1300 euro.
    La noi e o mafie a preturilor. Se pare ca nu am intrat in UE.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Da-mi si mie link de afara pt PY70P de 42 inch, la 1300 euro, cu tot cu transport, nu pana in Romania, pana in Austria macar, ca de acolo am cine sa-l aduca.
    Ai plasma respectiva ? Daca da, ai probat pe SD ? E aceeasi rezolutie de 1920x1200 si la Pana PY si la M86.
    Sper ca nu te-ai raportat la Pana seria PV HD Ready vs. alte LCD-uri HD Ready. Aici intradevar plasma Pana se vede mai bine, dar nu din cauza ca merge plasma mai bine, ci pentru ca Pana HD Ready pana la 50 inch au rezolutie orizontala cu 20% mai mica decat orice alt LCD HD Ready, si e normal ca avand o rezolutie mai apropiata de SD, sa se vada mai bine dacat LCD HD Ready (LCD HD Ready -1366x768, Pana pana la 50 inch e 1024x768 ).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cartita View Post
    Lordu,
    ce semnal ii dai, din ce surse ?
    Merci !
    Sursele le vezi de fiecare data cind postez
    Asta e primul an cind am inceput sa frecventez forum-ul despre sateliti.Singurul motiv a fost ca nu-mi mai placea ce primeam pe cablu

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Gata, a venit si domnul Samsung 40M86.
    Desi stiam ce inseamna FullHD, ma asteptam sa se vada umpic mai bine Premiere Direkt SD de pe dreambox, si am mai dat si vreo 60 ron pe un scart ProfiGold. No asta e. De pe calculator in 1080p se vede misto de tot - si unde nu mai pui ca am 10 m pana la comp, am pus un cablu HDMI-HDMI Renkforce 10 m + adaptor DVI-HDMI Profigold. Cred ca mai umpic (sa-mi fac socotelile cu banutii) si imi iau un Katy, ca-i jale, imi vine sa arunc Dreamboxul.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sa-l stapinesti sanatos.Televizorul "poate", crede-ma ca nu e nici o diferenta intre el si o plasma din aceeas categorie de pret
    Eu am pus pe setarile standard 80% contrast si temp de culoare rece1, asa imi pare ca se vede ideal
    Sa te bucuri de el!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cartita View Post
    Gata, a venit si domnul Samsung 40M86.
    Desi stiam ce inseamna FullHD, ma asteptam sa se vada umpic mai bine Premiere Direkt SD de pe dreambox, si am mai dat si vreo 60 ron pe un scart ProfiGold. No asta e. De pe calculator in 1080p se vede misto de tot - si unde nu mai pui ca am 10 m pana la comp, am pus un cablu HDMI-HDMI Renkforce 10 m + adaptor DVI-HDMI Profigold. Cred ca mai umpic (sa-mi fac socotelile cu banutii) si imi iau un Katy, ca-i jale, imi vine sa arunc Dreamboxul.
    Hmmmm...!
    Se pare ca pina la urma ,de fapt cum spunea si whitesnake ,nu se prea merita un full HD la ce semnal avem.
    La un LCD HD ready caracteristicile cam lasa de dorit...
    Am vazut un Panasonic TH42PV7 pe cablu cu o calitate a semnalului proasta si se vedea la fel ca pe CRT. Am ramas surprins (placut).
    Cum mai toata lumea cumpara LCD-uri pentru a le folosi ca televizoare (nu monitoare) in situatia in care sa vad mai prost explicatia ar fii ca folosesc diagonale mici undeva sub 37" unde plasmele nu isi fac loc.
    @cartita
    Am inteles ca in situatia unui program SD nu exista prea mare diferenta la calitatea imagini intre HDMI si scart RGB dar un Kathy nu are voie sa lipseasca de linga un asa TV.
    Urmatoarea miscare : Inregistrare pe stick cu Kathy , luat receptorul sub brat si in market-uri la teste.Am sa incerc sa testez concret pe un 42 PY 70 si pe 40M86. sper sa imi fac timp..

f11

PS Apropos , de unde ai luat Samsung-ul si la ce pret

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

L-am luat de pe T-Online, cu destinatie finala Austria si de acolo l-am adus personal in tara. Toata distractia s-a ridicat cam la 1.500 Euro, la care mai adaugi inca vreo 100 si ceva de euro cablurile.
    Imi pare rau ca nu m-am uitat cat costa Katy la Conrad si MediaMarkt, in Viena. Erau o gramada de receptoare, dar eram umpic in graba.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@cartita
    merci de info.

f11

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am modelul 46m86. Daca ai o sursa de semnal full hd, cel mai probabil iesirea dvi a placii video a calculatorului, n-are de ce sa-ti para vreo secunda rau. tv-ul sd se vede asa cum se vede... nu prea e nimic de facut aici. Mi se pare o achizitie foarte buna

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru Panasonic TH-42PY70P se poate face o comparatie a preturilor din Romania aici. Preturile la Samsung sint mai mari. Nici nu ma mira: e vorba odata de monitoarele cu tehnologie "clear panel" al caror pret de productie e mai ridicat, contrast dinamic mai mare si timp de raspuns pe rez. maxima (1080p) - 8ms. Eu unul, daca nu exista impedimente de pretz, as merge pe Samsung.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)