Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default mintiti de BOOM!

Cine a zis ca BOOM are instalare gratis minte la greu! La mine in oras stiu dealeri BOOM care cer pana la 100-150 ron pe instalare , iar o miciuna mare si grasa a celor de la BOOM precum instalarea este gratuita! Cine vrea sa isi instaleze pe bani acest operator il pot ajuta chiar cu numerele de telefon ale respectivilor instalatori si dealeri!
    Last edited by ucigatoruldevis; 15th December 2007 at 19:35.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Este adevarat , stiu cazuri de instalatorii Boom ce isi cer spaga direct de la client , (saracii stiu ce de la Boom or sa primeasca doar degetul mijlociu) dar nu trebuie sa generalizam deoarece si montatorii celorlalte platforme digitale procedeaza la fel.

Din pacate peste 50% din cei ce fac parte din aceasta bransa sunt niste jepcari jegosi , iar adevaratii meseriasi pe care ii respect cu adevarat incep sa renunte in a mai monta antene pentru DTH-uri.

Nu trebuie acuzati numai montatorii pentru ca s-a ajuns in aceasta situatie , problema e complexa si tocmai pentru ca nu vreau sa dezvolt subiectul ma opresc aici.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Bani cer si unii montatori de la Dolce ,de la Digi asa ca nu-i putem incrimina doar pe cei de la Boom.Dar e adevarat ca acestia nin urma sunt cei mai oropsiti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Este adevarat , stiu cazuri de instalatorii Boom ce isi cer spaga direct de la client , (saracii stiu ce de la Boom or sa primeasca doar degetul mijlociu) dar nu trebuie sa generalizam deoarece si montatorii celorlalte platforme digitale procedeaza la fel.

Din pacate peste 50% din cei ce fac parte din aceasta bransa sunt niste jepcari jegosi , iar adevaratii meseriasi pe care ii respect cu adevarat incep sa renunte in a mai monta antene pentru DTH-uri.

Nu trebuie acuzati numai montatorii pentru ca s-a ajuns in aceasta situatie , problema e complexa si tocmai pentru ca nu vreau sa dezvolt subiectul ma opresc aici.

Fanta
    RDI Team
    Uite sa itzi spun ceva! Eu nu cred ca cer spaga stii de ce? Eu nu le-am interzis sa primeasca atentii dar daca am auzit ca cere bani il arunc in strada indiferent cat de bun este ca muncitor . Astia de care spun eu zic din capul locului cat face fara sa se duca la client instaleaza si zice dai cat vrei mata . Atia au deja pretzul facut mizeaza pe cele 3 luni gratuite! daca vrei itzi dau in pm nr unuia sau al mai multor instalatori sa verifici.

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ucigatoruldevis View Post
    Cine a zis ca BOOM are instalare gratis minte la greu! La mine in oras stiu dealeri BOOM care cer pana la 100-150 ron pe instalare , iar o miciuna mare si grasa a celor de la BOOM precum instalarea este gratuita! Cine vrea sa isi instaleze pe bani acest operator il pot ajuta chiar cu numerele de telefon ale respectivilor instalatori si dealeri!
    Mintiti de boom, digi, dolce sau de asa zisii instalatori. Chiar daca nu au primit banii pentru instalari la timp nu este o scuza, trebuiau sa inceteze colaborarea cu DTH-ul respectiv si sa instaleze in nume propriu. Este o problema generala la orice DTH cu instalatorii pusi pe capatuiala. Pentru Max sau alte instalari fiecare cere cat considera...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

dupa parerea mea totul pleaca de la MEGA OFERTE cu INSTALARE GRATUITA...de aici ii problema...asa se pot muta si clientii cind au chef...si fenteaza si chiar insala operatorii...eu am o gramada de fosti abonati care s-au intors la cablu...mai ales posesori de Digi...mai bine zis posesori de antena si receptor ca de platit n-au platit decit vreo luna-soua...si apoi...nimic...eu ca si Dth-urile...i-am cablat GRATIS ...si isi vor plati cablu lunar ca n-au ce face...oalele stau pe casa...dar ei se uita la cablu...

cer bani cei care le fac doritorilor "favorul" de a avea o digitala de Craciun...speculeaza momentul...dupa Revelion nu au cui sa ceara...intr-un fel ii inteleg...nici macar Focus cel corect nu plateste decit peste 2 luni lucrarile...asa ca...bine fac ...nu-i prost cine cere ci cel care da.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy View Post

cer bani cei care le fac doritorilor "favorul" de a avea o digitala de Craciun...speculeaza momentul...dupa Revelion nu au cui sa ceara...intr-un fel ii inteleg...nici macar Focus cel corect nu plateste decit peste 2 luni lucrarile...asa ca...bine fac ...nu-i prost cine cere ci cel care da.
    Nu este adevarat , cei care cer bani sunt chiar unii dintre instalatori sau lingai de pe la sediile DIGI de unde luau echipamente in custodie ( multi stiu cum se luau echipamente in custodie pe naspha ) si dupa care le vindeau , aparand astia da la BUM baietii s-au reorientat mai ales ca in goana lor de foame bumistii au strans in faras toate zdrentele de instalatori. Eu am un amic care a dat 700 ron pe 2 digi antena si instalare pt ca a fost mintit de unul ca digi merge fara cartela pe decodorul oficial si ca l-a facut el rost prin nustiuce combinatzii , si cand colo ce credetzi ca era , cititorul de cartela era demontat din soclul ortiginal si prins in alta parte in receptor cu tot cu cartela de nu se vedeau si culmea acum acel individ instaleaza pt digi , boom , focus etc mai face si oferte pe aici pe acest site

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post

Fanta
    RDI Team
    Da este complexa problema.Valabil pt. toti operatorii: cum sa faci moka un drum la draq ( ex.Poienile de Sub Munte) 120 dus+ 120 intors Km pt. 2 instalari? Trebuie schimbat suportul de antena, montat lnb twin, diseq, zeci de m de cablu in vile superfinisate, etc...cine suporta cheltuielile?Toti op. s-au marginit a face puncte de lucru numai in resedintele de jud.Singurii care au rezolvat problema sint cei de la dolce, care au avut o infrastructura distribuita in teritoriu.
    Last edited by lepetir; 16th December 2007 at 20:41.
    a fost odata ca niciodata.....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Este o adevarata problema si acest lucru;"spaga" am prins 2 oameni acum 2 luni care cereau cu nonsalanta 30 ron la instalare cica; taxa deplasare ca montajul e gratuit bineinteles ca iam dat afara imediat ,daca tot ii platesc regeste unii ajungeau si la 1800 ron/luna sau chiar mai mult toti sunt oameni nu pot rezista tentatiei de a cere o spaga,dupa acest incident le-am spus celor care au ramas ca daca se intampla asa ceva nu vor mai primii banii pe instalarile facute in luna respectiva vor primi doar 40% din salariu care este 600 ron/luna si vor avea si o coada pe cartea de munca,asa sau potolit si acum se multumesc cu ce le da clientul,e absurd sa invinovatim firmele care monteaza chiar daca au o selectie de personal bine facuta tot degeaba ,hotul neprins negustor cinstit,numai ca eu mai fac mici controale pe la clienti si daca aud...... afara cu ei cum am spus mai sus.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

eu cu baietii pe care ii am angajati pe service IT la firma fac si instalarile Dolce. sunt foarte seriosi, nu iau de la client un ban chiar daca omul le-ar baga in buzunar in semn de multumire ca i-au instalat echipamentul dth. si nu a trebuit sa le spun nimic, stiu ca nu e un gest frumos sa iei spaga. salariul pe care il dau plus alte prime daca au multe instalari in luna respectiva ii multumesc si nu ii imbogatesc 5 sau 10 lei cat le-ar da cineva la care i-au instalat antena.

Banned Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    eu cu baietii pe care ii am angajati pe service IT la firma fac si instalarile Dolce. sunt foarte seriosi, nu iau de la client un ban chiar daca omul le-ar baga in buzunar in semn de multumire ca i-au instalat echipamentul dth. si nu a trebuit sa le spun nimic, stiu ca nu e un gest frumos sa iei spaga. salariul pe care il dau plus alte prime daca au multe instalari in luna respectiva ii multumesc si nu ii imbogatesc 5 sau 10 lei cat le-ar da cineva la care i-au instalat antena.
    Imi aduci aminte de vremea cand eram obligati sa afisam in unitatea
    service afisul '' nu primim bacsis'' , acum suntem in '' capitalism '', nu trebuie sa fi asa aspru cu ei, daca ai stii in ce conditii mizere stau unii si ce trebuie sa indure instalatorii, mai mult ce pretentii extra instalare au altii, apropo ar trebuii sa ia bani pentru taxa de '' purici'' sau mizerie...daca tot executa lucrari cum vrea clientul , unii ( unul la 100 ) mai da de o bere...mai ales dupa ce faci 100 km si constati ca setarile sunt pe restrictii .....dar el spune ca nu are semnal pe programele peste 16 ani !? , cata prostie este la unii....este foarte greu sa lucrezi cu " oamenii "...

Posts Thanks / Likes

mestere, de-ai stii tu cu cate esecuri tehnice se poate veni de la clientii nesimtiti. eu o data le spun, nu de doua ori, ca unde vreau eu sa pun antena, acolo merge bine. si nu unde vrea abonatul. daca insista ca vrea pe peretele din nord sau vest, esec tehnic, lipsa vizibilitate, strangem sculele, si la revedere. si n-are decat sa-si puna singur antena daca e asa de priceput. de ex azi eram la domnul director Dolce, la Cluj. omul a primit un telefon de la o firma de instalari ca o baba si-a comandat un abonament dolce cu doua stb-uri. cand au ajuns oamenii si i-au montat antena, i-au activat cardurile, brusc baba se razgandeste ca nu mai vrea decat cu un stb. iti dai seama ca eu de eram in locul lor ii faceam al doilea stb guler. sau i-l puneam in loc de cruce la sicriu. pentru astfel de situatii se va propune o taxa de 50 euro catre astfel de abonati care fac bambilici cu firmele de instalari. stii ce a implicat tot lucrul asta? sa sune la bucuresti, sa fie anulat acel order de instalare, sa dezactiveze ambele stb-uri, sa fie facut proces verbal de retur ca si cand abonatul renunta dupa expirarea contractului la abonament, receptoarele sa fie returnate la depozitul romtelecom si sa vina alt receptor cu card pentru baba, pe un order nou. ei, ce parere ai?

Banned Master

Posts Thanks / Likes

Talking

mestere, de-ai stii tu cu cate esecuri tehnice se poate veni de la clientii nesimtiti. eu o data le spun, nu de doua ori, ca unde vreau eu sa pun antena, acolo merge bine. si nu unde vrea abonatul. daca insista ca vrea pe peretele din nord sau vest, esec tehnic, lipsa vizibilitate, strangem sculele, si la revedere. si n-are decat sa-si puna singur antena daca e asa de priceput. de ex azi eram la domnul director Dolce, la Cluj. omul a primit un telefon de la o firma de instalari ca o baba si-a comandat un abonament dolce cu doua stb-uri. cand au ajuns oamenii si i-au montat antena, i-au activat cardurile, brusc baba se razgandeste ca nu mai vrea decat cu un stb. iti dai seama ca eu de eram in locul lor ii faceam al doilea stb guler. sau i-l puneam in loc de cruce la sicriu. pentru astfel de situatii se va propune o taxa de 50 euro catre astfel de abonati care fac bambilici cu firmele de instalari. stii ce a implicat tot lucrul asta? sa sune la bucuresti, sa fie anulat acel order de instalare, sa dezactiveze ambele stb-uri, sa fie facut proces verbal de retur ca si cand abonatul renunta dupa expirarea contractului la abonament, receptoarele sa fie returnate la depozitul romtelecom si sa vina alt receptor cu card pentru baba, pe un order nou. ei, ce parere ai?
    Acum sunt si eu mai relaxat....toti intimpinam aceleasi probleme.....daca prostia ar durea ....multi, foarte multi ar urla...daca am fi sanatosi sa continuam discutia pe forum peste vreo 20 - 30 ani sunt curios ce parere am avea despre...timpul trece repede...tehnologia...oare la ce acc ajunge...

Posts Thanks / Likes

telesim, sa fim noi sanatosi sa ne putem duce crucea pe pamantul asta, ca de restul care fac parte din categoria acelei babe, chiar mi-e indiferent.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

de ex azi eram la domnul director Dolce, la Cluj.
    De cand au director la Dolce in judete? Posturile de director din RTc.au fost desfintate acum doi ani ramanand un singur director pe zona si restul toti la capitala.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)