Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cum se poate renunta la digitv?

Ce trebuie sa fac sa renunt la digitv?Ajunge sa predau cartela sau mai sint hirtii de completat?

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

pai daca renunti la digi trebuie sa predai cartela

si dupaia ce mai bagi in dm7025?

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai completezi la ei un formular, nu mai stiu cum se numea.
    Acum 1 an am reziliat un contract pentru ca s-a bulit conserva.
    Mai am doua.
    Sunt curios daca trimit si ei la clientii fideli macar o felicitare, cum fac de obicei firmele de telefonie care dau cate 20min free la fiecare an .
    Presupun cand ma intorc din concediu o sa am o felicitare cu NOTA10.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In momentul in care faci cererea de reziliere (formular tip de la ei) trebuie sa ai toate facturile platite. Cererea o faci de luna asta pentru reziliere la sfarsitul lunii urmatoare. Apoi, pana sa se rezilieze contractul, trebuie sa predai cartela (de asemenea, trebuie sa ai si factura pentru ultima luna platita). Daca ai norocul ca sfarsitul lunii sa fie duminica, trebuie sa te duci de vineri cu cartela si in urmatoarele doua zile pentru care ti-ai achitat abonamentul te uiti la stele. Daca n-o predai, nu-ti reziliaza contractul. De asemenea, trebuie sa ai la indemana foaia volanta cu numarul de inregistrare al cererii, ca altfel risti sa depasesti sfarsitul lunii pana gasesc ei cererea de reziliere.

In concluzie, e foarte simplu. Mie mi-a facut o placere deosebita sa trec prin toate astea si nici n-a durat mai mult de 6 luni.
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

nu le mai platesti abo si gata .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu nu m-as baza pe asta. Daca nu le mai achiti abonamentul, iti da NOTA_10 iar facturile vin in continuare. Contractul isi produce efecte pana cand este reziliat. Degeaba te duci cu cartela sau cu receptorul pe care-l ai in custodie, ca n-o sa ti le primeasca daca nu indeplinesti toate conditiile enumerate de mine mai devreme. Ei au un contract valabil semnat de tine, tu n-ai nicio dovada ca l-ai reziliat. Si s-ar putea ca peste 3 ani sa te trezesti ca ai de plata o caciula de bani pentru niste servicii de care n-ai beneficiat (dar pe care le-ai solicitat si ti-au fost oferite cf contractului), plus cheltuieli de judecata...

Iar pentru carcotasi, suspendarea pentru neplata nu constituie nefunctionare a serviciului.

N-as vrea sa intelegeti din posturile mele ca ii tin partea lui digi, dar asta e legislatia contractuala si citind clauzele de reziliere din contractul cu rds&rcs, doar partea cu cartela predata inainte de expirarea contractului n-am gasit-o (si totusi mi-a fost ceruta si le-am dat-o, doar ca sa pot termina o data pentru totdeauna un amarat de contract).
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

pai asta am facut...
    am emigrat . cat despre trimisul facturi daca nu am primit 2 ani acum ce rost are sa se mai oboseasca?
    Last edited by frankino; 14th December 2007 at 16:24.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Mai completezi la ei un formular, nu mai stiu cum se numea.
    Acum 1 an am reziliat un contract pentru ca s-a bulit conserva.
    Mai am doua.
    Sunt curios daca trimit si ei la clientii fideli macar o felicitare, cum fac de obicei firmele de telefonie care dau cate 20min free la fiecare an .
    Presupun cand ma intorc din concediu o sa am o felicitare cu NOTA10.

Pana si Focus Sat ( stiu din trecut) da la toti abonatii de sarbatori moka Hbo maxpack si Hustler Tv , poate se gandesc sa ne dea si noua macar ESP 2

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Lightbulb Gresit !

Quote Originally Posted by k-mel View Post
    Eu nu m-as baza pe asta. Daca nu le mai achiti abonamentul, iti da NOTA_10 iar facturile vin in continuare. Contractul isi produce efecte pana cand este reziliat. Degeaba te duci cu cartela sau cu receptorul pe care-l ai in custodie, ca n-o sa ti le primeasca daca nu indeplinesti toate conditiile enumerate de mine mai devreme. Ei au un contract valabil semnat de tine, tu n-ai nicio dovada ca l-ai reziliat. Si s-ar putea ca peste 3 ani sa te trezesti ca ai de plata o caciula de bani pentru niste servicii de care n-ai beneficiat (dar pe care le-ai solicitat si ti-au fost oferite cf contractului), plus cheltuieli de judecata...

Iar pentru carcotasi, suspendarea pentru neplata nu constituie nefunctionare a serviciului.

N-as vrea sa intelegeti din posturile mele ca ii tin partea lui digi, dar asta e legislatia contractuala si citind clauzele de reziliere din contractul cu rds&rcs, doar partea cu cartela predata inainte de expirarea contractului n-am gasit-o (si totusi mi-a fost ceruta si le-am dat-o, doar ca sa pot termina o data pentru totdeauna un amarat de contract).
    Totul poate fi valabil cum spui tu daca ,digi TRIMITE facturile.
    Dar aici nu este cazul ptr. ca digi nu-l intereseaza trimiterea facturilor si fara aceasta amarata de factura (pe care oricare furnizor de servicii ,de orice fel ,de abia asteapta sa vina termenul ,ca sa o trimita si sa poata incasa banii ,banii care aduc fericirea) nu poate sa emita pretentii in istanta.In contract emiterea facturilor este o obligatie care ii revine furnizorului .Pentru a chema in judecata un client privind neplata facturii trebuie facuta ,in primul rand, demonstratia ca acesta a primit factura si a semnat de primirea ei.
    Cel mai simplu lucru este acesta de realizat ceea ce Digi din variate motive (tva,nr. de abonati declarati ....etc) a omis sa-l faca cum trebuie.De exemplu Orange,Vodafone,Romtelecom,etc (mari furnizori) isi iau toate precautiiile din punctul asta de vedere ca sa poata sa te traga in orice instanta.
    Chiar si o casa de avocatura care se ocupa cu recuperarea creantelor cere o copie dupa factura semnata de catre beneficiar sau o copie dupa recipisa de trimitere postala .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelur2 View Post
    Totul poate fi valabil cum spui tu daca ,digi TRIMITE facturile.
    Dar aici nu este cazul ptr. ca digi nu-l intereseaza trimiterea facturilor si fara aceasta amarata de factura (pe care oricare furnizor de servicii ,de orice fel ,de abia asteapta sa vina termenul ,ca sa o trimita si sa poata incasa banii ,banii care aduc fericirea) nu poate sa emita pretentii in istanta.In contract emiterea facturilor este o obligatie care ii revine furnizorului .Pentru a chema in judecata un client privind neplata facturii trebuie facuta ,in primul rand, demonstratia ca acesta a primit factura si a semnat de primirea ei.
    Cel mai simplu lucru este acesta de realizat ceea ce Digi din variate motive (tva,nr. de abonati declarati ....etc) a omis sa-l faca cum trebuie.De exemplu Orange,Vodafone,Romtelecom,etc (mari furnizori) isi iau toate precautiiile din punctul asta de vedere ca sa poata sa te traga in orice instanta.
    Chiar si o casa de avocatura care se ocupa cu recuperarea creantelor cere o copie dupa factura semnata de catre beneficiar sau o copie dupa recipisa de trimitere postala .
    Nu stiu cine ti-a spus tie ca Digi nu emite facturi, pe luna decembrie facturile au fost emise in data de 10.12.2007 ele sunt aduse de catre posta, nu cred ca Digi este de vina pentru ca posta nu aduce facturile.Am patit si eu intr-o luna sa nu primesc factura m-am dus la caserie si am platit acea factura, fiind emisa primind doar chitanta de la ea.La tv chiar a fost un reportaj mai in toamna cu nu stiu cate zeci de mii de facturi aruncate sub un pod spre Constanta, pe ele scriind RCS-RDS.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

sa va spun ce-am patit eu. am sunat la digi si am intrebat de ce pe lunile octombrie si noiembrie nu mi s-au eliberat facturile. operatoarea mi-a zis ca au fost trimise, a verificat inca o data adresa mea de domiciliu care corespunde cu ce e notat la ei in baza de date. ma intalnesc pe scara cu o batranica, vecina de la etajul 2, care tocmai isi scosese din posta corespondenta printre care era si factura mea digi. m-a intrebat ca nu e pentru mine? mi-a dat-o apoi la apartamentul ei cand ne-am oprit s-a dus in hol si a adus-o si pe a doua, am mers dupa aceea si le-am platit si totul a fost ok. eu cred ca mai degraba postasii sunt de vina ca pun facturile pe unde da Domnul. la mine anul trecut au fost cateva probleme cu facturile, nu au venit consecutiv cateva luni dar ma duceam lunar la casierie si plateam abonamentul chiar daca stateam la coada. anul asta se pare ca n-au mai fost probleme cu ele, au venit la timp dar problema ca nu au venit unele din ele unde trebuie ci la vecini.

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by alex07 View Post
    Nu stiu cine ti-a spus tie ca Digi nu emite facturi, pe luna decembrie facturile au fost emise in data de 10.12.2007 ele sunt aduse de catre posta, nu cred ca Digi este de vina pentru ca posta nu aduce facturile.Am patit si eu intr-o luna sa nu primesc factura m-am dus la caserie si am platit acea factura, fiind emisa primind doar chitanta de la ea.La tv chiar a fost un reportaj mai in toamna cu nu stiu cate zeci de mii de facturi aruncate sub un pod spre Constanta, pe ele scriind RCS-RDS.
    Eu am abonament la Digi din 2005 pe firma si in toti acesti ani nu am primit decat de vreo 3 ori facturile (3 abonamente) asa ca fac afirmatiile in numele meu si totodata din auzite de la f. multi prieteni care sant ab. la digi.
    P.S. Eu nu zic ca poate nu le emite ci ca nu are grija ca acestea sa ajunga la destinatar.E obligatia lor .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Facturi

In ce tara se primesc facturi de Digi? In Timisoara de aproape 3 ani am Digi si nu am vazut facturi numa in primele 2 luni de contract. Nu stiu cu ce le trimit , dar am abo la ziare si alea le primesc. Dece posta stie unde e adresa Cred ca fac economie de hartie, sincer. In schimb la net si telefon primesc lunar, ciudat nu ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelur2 View Post
    Eu am abonament la Digi din 2005 pe firma si in toti acesti ani nu am primit decat de vreo 3 ori facturile (3 abonamente) asa ca fac afirmatiile in numele meu si totodata din auzite de la f. multi prieteni care sant ab. la digi.
    P.S. Eu nu zic ca poate nu le emite ci ca nu are grija ca acestea sa ajunga la destinatar.E obligatia lor .
    E obligatia lor sa-ti trimita facturi,dar in acelasi timp e si a ta sa mergi sa platest ori iti vine ori nu iti vine factura.Mai sunt unii care cred ca daca nu le vine factura o luna se gandesc 'lasa ca i-am fraierit o luna', dar nu e chiar asa.Mai poti face ceva in momentul in care mergi la caserie sa platesti roaga pe cine e acolo sa verifice adresa de facturare sa vezi daca corespunde cu a ta.

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default http://www.rdi-board.com/images/smilies/confused.gif

Quote Originally Posted by alex07 View Post
    E obligatia lor sa-ti trimita facturi,dar in acelasi timp e si a ta sa mergi sa platest ori iti vine ori nu iti vine factura.Mai sunt unii care cred ca daca nu le vine factura o luna se gandesc 'lasa ca i-am fraierit o luna', dar nu e chiar asa.Mai poti face ceva in momentul in care mergi la caserie sa platesti roaga pe cine e acolo sa verifice adresa de facturare sa vezi daca corespunde cu a ta.
    Nu cred ca ai inteles bine ,contr. sant pe incheiate pe societate si atat timp cat am platit aproape 2 ani si juma si nu stiu daca am vreo 3-4 facturi primite de la digi ,restul au fost platite in modul in care spui tu.Dar deja m-am plictisit de a ma ruga de ei sa-mi trimita niste amarate de facturi asa ca am schimbat providerul .

P.S. Adresa este buna ca au venit, alea cateva facturi,si sa nu dai vina pe posta ca sant f. bun prieten cu postarita care imi aduce personal toata corespondenta.
    Eu nu am nevoie sa ma bucur ca " i-am mai fraierit o luna " , o fi o bucurie ptr. altii dar la mine chiar nu este cazul (platesc mult tva la stat asa ca fiecare factura pe care o deduc imi salveaza niste bani ,asa ca sper ca intelegi).

P.S. 2 Sfat: Cei care sant pe acest forum si lucreaza la oricare din providerii de DTH incercati sa-i convigeti pe sefii vostrii ca vine o vreme (curand) in care calitatea serviciilor oferite va conta foarte mult la pastrarea nr. de abonati (mai mult decat pretul ab.)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)