Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Merită astăzi HD full?

Avnd n vedere numărul de posturi HD de pe satelit și perspectiva sumbră de la noi pentru următorii ani vă propun o temă de discuție: merită un TV HD full sau ajunge doar ready? Propun o discuție practică:
    - ochiul vede diferența cu transmisiile de pe cablu sau
    digitv?
    - ca o investiție pentu 3-4 ani merită un full sau ajunge un ready?
    - acuma se justifică diferența de preț?
    Practic vă rog!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

din partea mea merita,eu am si HD Ready si FULL HD si e diferenta mare intre ele la capitolul imagine ,receptor am un kathrein ufs 910 ,chestia e de investitie

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Teoretic nu merita
    Eu am un full.Tinind cont ca televizorul il schimbi odata la 10 ani, merita sa analizezi eventualitatea achizitionarii unuia full, niciodata nu se stie.BlueRay si HDDVD bat la usa.
    Hirschmann 0.85 + DM2800 H-H + Opticum 7700CICX + LNB0.2
    OPPO981HD + DENON 2308 + LE40M86 + MONITOR AUDIO BZ 5.1

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Depinde de buget

La cablu si SD TV nu merita, nu e nici o diferenta. Oricum se vad mai prost decit pe TV analogic. (poate si din cauza diagonalei mai mari).
    Conteaza mai mult numarul de culori afisate (numarul de biti ai convertorului digital-analogic) si calitatea ecranului.
    Pe de alta parte, e util sa ai un TV pe post de monitor PC cu rezolutie si diagonala mare Full Hd.
    HDReady poate fi insuficient pt. unele aplicatii.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intrebare: care este cel mai mic monitor PC (LCD) care stie full HD (1920x1200). Exista ceva sub 20" ?
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

alexandru99
    Guest

In mod cert merita ! Nu vreau sa fac publicitate la Sony, dar recomand un LCD gen KDL 40-X3500 sau KDL 46-X3500 cu tuner terestru HD. Este un aparat complet realizat la standardul Sony ! Acum totul depinde de posibilitatile financiare pe care fiecare dintre noi le are !...

Alex.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Cu o diagonala de pana la 82 de centimetri pentru ochiul uman diferentele sunt aproape imperceptibile intre HD Ready si Full HD.

Daca vrei insa diagonale stil "perete" sigur ca de preferat este full-HD.

De gustibus non disputandum.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JV16BAR View Post
    Intrebare: care este cel mai mic monitor PC (LCD) care stie full HD (1920x1200). Exista ceva sub 20" ?
    Eu am un monitor de 22 LG 1600/1050 și sunt foarte mulțumit de calitatea lui deși merge n mod curent la 1440/900 75 hz. Pe digi tv se vede fiferența ntre full și ready?
    Ce știți, ntre Germania și Romnia este o diferență substanțială de preț? Mie mi face cu ochiul un sony 20W2000.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lordu View Post
    BlueRay si HDDVD bat la usa.
    Bat la usa sa ce ?
    Eu am trecut pe fullHD si bluray de un an si ceva. Majoritatea cunoscutilor mei au facut deja acest pas.

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 24"

Quote Originally Posted by JV16BAR View Post
    Singurele monitoare care stiu full HD sant cele de 24" cu rezolutia nativa 1920x1200 . De pilda eu am un Smasung de 24" 245b pe care am dat 1550 lei acum 1 luna si se vede super (video - 8600gts).

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Momentan eu zic ca nu merita investitia in full HD.Diferenta nu e zdrobitoare in schimb pretul e!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mersi pt. raspuns. M-am gandit sa-mi iau un monitor, care stie full HD, dar 24" nu incape pe birou, si nici nu am nevoie de asa ceva, am un tv LG 32" (1366x76.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu sint de parere ca NU se merita sa scoti mai multi bani din "posheta" pt. full HD.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

in urmatori ani majoritatea tv-urilor vor fi full hd...uitati-va pe siteul sharp...
    au inceput sa fabrice majoritatea full hd,chiar si cele cu diagonala mica...
    sa nu uitam ca sharp este producatorul de paneluri la majoritatea lcd-tv,si au istorie in lcd inca din ani70...pana atunci HD ready rulezzzzzzzzzz...
    350 kg de scule!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sunt foarte de acord ca nu merita , motive dupa cum spun si altii sunt multe.
    In primul rand ce canale au 1080p ?
    In plus ca la un tv care suporta rezolutie mai mare daca mai vrei sa vezi si un canal de pe cablu se vede tare rau.
    Acum depinde si de persoana , in general aleg ceva practic .... am achizitionat un Panasonic 42PV70P de care sunt multumit , ... nu este decat HD ready si oricat de multe canale HD cu emisie 1080p au sa apara ... nu am chef sa mai mai schimb tv-ul.
    Diferenta asa mare despre care vorbesc unele persoane nu este asa sesizabila daca te uiti de la distanta , acum sunt sigur ca mai sunt unii care stau la 1 m de tv si de acolo e diferenta.
    Bafta oricum !
    Last edited by t3sla; 16th December 2007 at 14:00.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)