Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Offset si montura

Salutare.

Ma aflu intr-o mare dilema si anume faptul ca doresc sa achizitionez o antena offset de 1.5, si ma intereseaza faptul daca pot sa montez pe ea, montura polara de la o parabolica care este tot de 1.5 (dar care datorita faptului ca i s-a rupt colierul de prindere al lnb-ului si dupa toate incercarile de pana acum de a crea un colier nou, am deci sa achizitionez un offset), montura care are pe ea montat si un actuator de 12".

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ceva...

Va multumesc.

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ultimo View Post
    Salutare.

Ma aflu intr-o mare dilema si anume faptul ca doresc sa achizitionez o antena offset de 1.5, si ma intereseaza faptul daca pot sa montez pe ea, montura polara de la o parabolica care este tot de 1.5 (dar care datorita faptului ca i s-a rupt colierul de prindere al lnb-ului si dupa toate incercarile de pana acum de a crea un colier nou, am deci sa achizitionez un offset), montura care are pe ea montat si un actuator de 12".

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ceva...

Va multumesc.
    vezi ca se potrivesc coliere de prins tevile de gaz metan de la magazinele de profil
    nu cred ca trebuie sa iti cumperi o noua antena numai pt asa ceva(un colier de prindere LNB)
    cu H-H nu e recomandata sa pui antene mai mari de 120 cm pt ca datorita greutatii se uzeaza mult mai repede motorul H-H -ului si ....intelegi si tu
    daca ai actuator e ok
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    vezi ca se potrivesc coliere de prins tevile de gaz metan de la magazinele de profil
    nu cred ca trebuie sa iti cumperi o noua antena numai pt asa ceva(un colier de prindere LNB)
    cu H-H nu e recomandata sa pui antene mai mari de 120 cm pt ca datorita greutatii se uzeaza mult mai repede motorul H-H -ului si ....intelegi si tu
    daca ai actuator e ok
    ...pai si cu cei ii dau gaurile ca sa pot prinde tijele? La colierul original, am vazut ca gaurile sunt in unghi de 45 de grade (parca ). Daca imi poti da o idee, ar fi super...

Multumesc

Posts Thanks / Likes

...pai si cu cei ii dau gaurile ca sa pot prinde tijele? La colierul original, am vazut ca gaurile sunt in unghi de 45 de grade (parca ). Daca imi poti da o idee, ar fi super...

Multumesc
    pai le poti suda cu argon de acel colier de tabla de la tvile de gaz metan,dar masoara exact lungimea care e acum pana la LNB din toate partile(unghirile) ca sa fie la fel si pe urma sa nu iesi din focar
    sau vezi tu cum faci ...,intai sa ai colierul ala ca sa vezi cum e forma lui si cam ce ai putea face exact
    cred ca poti face in platbandul ala gauri ,sau parca si sunt unele gata facute,doar in partea de jos trebuie sa gasesti o metoda sa fixezui tija de jos prin sudura sau cel mai bine sudezi niste piulite ca sa fie cu filet pt a mai regla daca e nevoie

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Iti multumesc pentru raspunsuri.

Asa ca saptamana asta ma duc sa cumpar colier de prins tevi de gaz metan, sa sudez niste piulite, si apoi sa incep din nou reglajul...

Multumesc.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

pe o portiune data ( ex 100 mm de la capatul de prindere a LNB ) indoi tijele astfel incit sa fie paralele cu axa focala ( gen piramida continuata cu o prisma ) .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si inca o intrebare:

Montura polara care se monteaza pe o antena prime-focus, nu merge si pe o antena offset?
    Nu ma refer la H-H (stiu ca duce decat pana la 120cm), dar ma intereseaza sa montez o montura polara care se monteaza pe prime-focus dar pe o offset. La montura doresc sa ii mai adaug si un actuator strong 12". Aceasta instalatie vreau s-o fac si acasa dar si la curte unde ma mai duc din cand in cand...asta ca sa nu fiu "obligat" sa urmaresc ce-mi ofera un DTH.

Ce ziceti?

Posts Thanks / Likes

Si inca o intrebare:

Montura polara care se monteaza pe o antena prime-focus, nu merge si pe o antena offset?
    Nu ma refer la H-H (stiu ca duce decat pana la 120cm), dar ma intereseaza sa montez o montura polara care se monteaza pe prime-focus dar pe o offset. La montura doresc sa ii mai adaug si un actuator strong 12". Aceasta instalatie vreau s-o fac si acasa dar si la curte unde ma mai duc din cand in cand...asta ca sa nu fiu "obligat" sa urmaresc ce-mi ofera un DTH.

Ce ziceti?
    merge de ce sa nu mearga

daca vrei uite aici am pus un link care un programel fain pt tot ce trebuie sa stii la setarea antenei....azimut ,elevatie...etc

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...postcount=3106

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Iti multumesc pentru raspuns.

Cred ca zilele astea am sa ma apuc de treaba

O seara placuta in continuare

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am sunat azi la TehnicB sa-i intreb daca mai au pe stoc antena offset bil de 1.5m. Mi-au spus ca s-ar putea s-o mai aiba. Dar cand i-am intrebat daca pot sa montez pe ea o montura polara, raspunsul a fost un categoric:NU.

Deja nici numai stiu ce sa cred...

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Fiindca suportul de fixare a acestei antene este foarte mic - iar reglarea si montarea unei monturi polare de antena prime focus la un offset este o operatiune de mare precizie . Cam greu de impacat capra si varza .... si lupul ! Sunt ceva diferente intre aceste doua tipuri de monturi .
    Ti-ar trebui o montura polara pentru offset !
    Vezi tu - la o o antena prime focus aceasta montura se centra si se pozitiona intr-un anumit fel . La offset este vorba de cu totul alta fixare - data de insasi constructia antenei .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Iti multumesc pentru raspuns.

Deci in concluzie, mai bine raman la prime focus-ul meu de 1.5 si o readuc la viata.

Va multumesc la toti, pentru ca m-ati ajutat.

O zi buna in continuare

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)