Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: MELODY Zen

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up MELODY Zen

Un nou program ce emite atat in format SD 16/9 cat si HD si-a facut aparitia pe Eurobird 9 . Este vorba de Melody Zen alaturi de un canal cunoscut LUXE TV HD . Frecventa : 11,804 GHz, Pol. V SR=27500 FEC=2/3 .

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by maxx24 View Post
    Un nou program ce emite atat in format SD 16/9 cat si HD si-a facut aparitia pe Eurobird 9 . Este vorba de Melody Zen alaturi de un canal cunoscut LUXE TV HD . Frecventa : 11,804 GHz, Pol. V SR=27500 FEC=2/3 .
    Se vede superb .....frumos peisajul si muzica
    Thanks mate si la cat mai multe canale HD FREE

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Si eu sper la cat mai multe canale HD in special venite din operatorilor autohtoni care nu stiu decat cum sa faca bani mai repede cu programele de 2 bani introduse aiurea in loc sa riste cu cateva programe in grila lor precum Discovery HD care este pregatit sa transmita in acest format , numai ca ai nostri nu vor sa investeasca in echipamente si au gasit motiv , ca nu exista cerere , dar noi cei care tot vorbim de HD si ne pierdem timpul cautand pe satelit cate un program free nu inseamna ca ne intereseaza acest lucru ? . Probabil ca si Bulgarii or sa ne-o ia inainte cu aceasta tehnologie dupa ce albanezii au facut-o deja . Pana acum singura televiziune din romania care a facut investitii in echipamente de transmisie terestra HD este PRO TV si pe zi ce trece tot mai multe productii cinematografice sunt in format 16/9 sau HD . Pacat ca emisiunile lor nu se transmit in acest format dar cine stie poate de la anul o sa ne faca o surpriza . Pana cand vom fi si noi cu adevarat europeni nu ne ramane decat sa stam cu ochii pe PRO si programele ( demo ) transmise pe satelit free pentru ca nu toti ne permitem sa facem un abonament la providerii DTH din afara . Sa fiti iubiti .

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by maxx24 View Post
    Si eu sper la cat mai multe canale HD in special venite din operatorilor autohtoni care nu stiu decat cum sa faca bani mai repede cu programele de 2 bani introduse aiurea in loc sa riste cu cateva programe in grila lor precum Discovery HD care este pregatit sa transmita in acest format , numai ca ai nostri nu vor sa investeasca in echipamente si au gasit motiv , ca nu exista cerere , dar noi cei care tot vorbim de HD si ne pierdem timpul cautand pe satelit cate un program free nu inseamna ca ne intereseaza acest lucru ? . Probabil ca si Bulgarii or sa ne-o ia inainte cu aceasta tehnologie dupa ce albanezii au facut-o deja . Pana acum singura televiziune din romania care a facut investitii in echipamente de transmisie terestra HD este PRO TV si pe zi ce trece tot mai multe productii cinematografice sunt in format 16/9 sau HD . Pacat ca emisiunile lor nu se transmit in acest format dar cine stie poate de la anul o sa ne faca o surpriza . Pana cand vom fi si noi cu adevarat europeni nu ne ramane decat sa stam cu ochii pe PRO si programele ( demo ) transmise pe satelit free pentru ca nu toti ne permitem sa facem un abonament la providerii DTH din afara . Sa fiti iubiti .
    Nu dispera ca nu e dracu' asa de negru cum pare.
    Aici (forum) sunt expuse "problemele" doar din punctul de vedere a RCS-RDS deci digiTV.
    Exista o concurenta serioasa,asta vreau sa cred, si la un moment dat o sa conteze si cei 4-5000 de abonati doritori de hdtv si vreo 95000 de potentiali dotitori de hdtv.
    Forumurile din ro sunt pline de doritori in achizitia de plasme-lcd-uri care sunt potentiali clienti hdtv.Daca isi permit sa-si cumpere TV-uri la 1000 euro si Xboxuri , isi vor cumpara si recuri HDTV pentru 4 canale cu mare audienta...
    Si sa nu uitam ca Dolce e pe satelitul propiu...

f11

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Lasa-l pe Dolce pentru ca cu fiecare abonat sunt in si mai mare pierdere .

Dolce nu e o afacere , e un fel de binefacere .

ProTV care e canalul 1 in Romania , ce a facut in 1 an de HD ? Stiri , cate un film si cate un meci .

Ce audienta are National Geografic , sau Discovery ? Nise in SD , raritati in HD .

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

PRO TV a fost prima televiziune care s-a agitat cat de cat pentru introducerea acestui sistem in tara noastra . Intr-adevar nu sunt multe filme in formatul despre care vorbim dar este vizibil interesul de a achitiona pe viitor aceste filme si de ce nu emisiuni in HD . Din pacate la capitolul emisiuni una singura exista - Pe locuri fiti gata gatiti! - emisiune difuzata de luni pana vineri dar la care eu personal nu ma uit , fiind destinat unui public mai matur iar seriale sunt cateva care merita interesul cum ar fi Prison Break , CSI NY , In Familie ( difuzat duminica ) si altele cu care ma mai cunosc eu . Deci ....... totusi se incearca ceva . Partea proasta este ca filmele sunt difuzate la o ora destul de tarzie si este normal ca audientele sa fie sub asteptari asa cum am citit undeva aici pe forum postat chiar de KB iar referitor la faptul ca sunt prea multe reclame in timpul filmului asta cam asa este dar cum sa faca bani ca sa cumpere filmele daca nu prin difuzarea spoturilor publicitare . La ultimul film pe care l-am vazut nu am vazut decat o singura pauza publicitara iar in 5 minute poti sa mai dai o fuga pana la bucatarie , mai bei o cola si trece timpul .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)