Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Unhappy Instalare HH cu probleme

Am luat o montura HH de pina la 1,4 m Opticum 2800. Plusun lnb twin, ca sa pot comanda montura din receiver si nu din sky star.
    Dupa ce am ,,descentrat" atit de tare montura fixa a antenei cind am montat-o pe cea mobila, nu mai reusesc sa gasesc semnal pe nici un satelit.
    Partea cea mai urata consta in faptul ca pe montura antenei nu am nici un fel de gradatie. Este prost facuta; pentru a prinde hispasat am fost nevoit sa intorc montura cu susul in jos.
    Acum, antena fiind montata pe montura mobila e deja lasata pe spate cu vreo 30* si sunt obligat sa reglez declinatia fata de motorul HH ca si cum antena ar fi orientata spre hispa sau chiar mai mult, numai ca montura fixa loveste in antena si nu imi da voie s-o reglez.
    Nu stiu ce-as putea sa mai fac in continuare.
    Modelul antenei este WOLF de 1,10m ( cu prinderea monturii de offset in 3 suruburi) .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Respecta pasii pentru montaj: verticalitate perfecta suport, gasire satelit sud etc. Vezi ca ai instructiuni detaliate la Coltul Incepatorului ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tomita View Post
    Acum, antena fiind montata pe montura mobila e deja lasata pe spate cu vreo 30* si sunt obligat sa reglez declinatia fata de motorul HH ca si cum antena ar fi orientata spre hispa sau chiar mai mult, numai ca montura fixa loveste in antena si nu imi da voie s-o reglez.
    .
    Pe satelitul cel mai sudic , inclinarea antenei este aceiasi ( pe montura fixa sau pusa pe hh )
    In rest , ori citesti manualul hh ori soliciti un instalator .

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Am luat o montura HH de pina la 1,4 m Opticum 2800. Plusun lnb twin, ca sa pot comanda montura din receiver si nu din sky star.
    Dupa ce am ,,descentrat" atit de tare montura fixa a antenei cind am montat-o pe cea mobila, nu mai reusesc sa gasesc semnal pe nici un satelit.
    Partea cea mai urata consta in faptul ca pe montura antenei nu am nici un fel de gradatie. Este prost facuta; pentru a prinde hispasat am fost nevoit sa intorc montura cu susul in jos.
    Modelul antenei este WOLF de 1,10m ( cu prinderea monturii de offset in 3 suruburi) .
    Trebuie sa incepi reglajul de la sud deci punctul zero e sudul unde te afli tu , deci Alexandria 44.0 25.3 asa ca trebuie sa cauti satelitul Arabsat 26 *E , daca nu incepi de la punctul zero o sa iesi de pe axa satelitilor cand misti stanga si dreapta ,de asta e foarte important sa pleci de la Sud punctul zero , vezi niste frecvente pe 26*E http://www.flysat.com/badr26.php desi e si un satelit pe 25,5 *E numit eurobird daca reusesti sa il prinzi pe asta e mai bine : http://www.flysat.com/ebird2.php si mai citeste ce am scris aici : http://www.rdi-board.com/showpost.ph...postcount=2802 poate te ajuta

succes
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Merci pentru raspunsuri.
    @smv:
    Situatia e putin diferita in teorie decit in practica ( edificatoare ar fi fost o fotografie, dar nu stiu sa o postez):
    - intre antena si verticala locului aveam un unghi, sa zicem A.
    Acum, dupa montarea HH, unghiul asta, A, este dat de insumarea a alte 2 unghiuri : B (intre verticala si bratul HH ) si C (intre offset si bratul monturii).Cum cel intre brat si verticala ramine acelasi, nu am decit sa reglez pe cel dintre offset si brat,nu?
    E pai tocmai aici e baiul: montura fixa a antenei nu permite o pozitie cit mai apropiata de verticala deoarce este deja lipita de oala antenei nepermitindu-mi sa ajustez declinatia .
    Cu antena fixa o puteam ,,ajusta" din suportul antenei.
    Inseamna ca nu am decit sa-i fac (cumpar) si o montura fixa.

Posts Thanks / Likes

Merci pentru raspunsuri.
    @smv:
    Situatia e putin diferita in teorie decit in practica ( edificatoare ar fi fost o fotografie, dar nu stiu sa o postez):
    Acum, dupa montarea HH, unghiul asta, A, este dat de insumarea a alte 2 unghiuri : B (intre verticala si bratul HH ) si C (intre offset si bratul monturii).Cum cel intre brat si verticala ramine acelasi, nu am decit sa reglez pe cel dintre offset si brat,nu?
    E pai tocmai aici e baiul: montura fixa a antenei nu permite o pozitie cit mai apropiata de verticala deoarce este deja lipita de oala antenei nepermitindu-mi sa ajustez declinatia .

nu prea am inteles exact ,dar cred ca....
    tu incerci sa pui un H-H pe un suport care nu e perfect vertical
    adica nu face un unghi de 90* cu pamantul (foloseste un fir cu plumb daca vrei sau un boloboc pt a pune bara de sustinere perfect vertical)

nu incerca sa pui H-H peste un suport de antena fixa

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

E cumva o situatie asemanatoare cu cea de aici? :
    http://www.rdi-board.com/showpost.ph...8&postcount=27
    Vezi topicul acesta:
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=39140

Daca vrei sa pui o poza, urc-o pe un site gazda, de exemplu:
    http://www.imageshack.us/
    si posteaza aici linkul respectiv

Posts Thanks / Likes

Default daca vrei sa pui o poza fa cam ce intelegi din imaginile de mai jos

Pentru a posta poze procedati astfel:

se intra pe aici pe imageshack si se trimite poza dorita

va apare asa... se selecteaza o adresa (link for forum) cu mouse si apoi copy. Dupa aceea se merge la forum si paste..

Un rezultat poate aparea asa:

In Post new topic se apasa pe

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Merci pentru raspunsuri.
    @smv:
    Pentru satelitul de sud (Arabsat, pentru locatia ta ... sper ca nu e Alexandria din Egipt ) valoarea initiala a unghiului A trebuie sa se mentina si dupa ce pui motorul, ca suma a celor doua unghiuri B si C. Unghiul dintre motor si suportul din perete trebuie sa fie fix, calculat conform instructiunilor fabricantului. Reglajul se face numai modificand usor unghiul dintre antena si motor, din reglajul antenei.
    Daca ai reusi sa pui cateva poze ar fi mult mai simplu sa-ti explicam ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Chiar am cautat lamuririle pe care le-am primit eu,si vroiam sa-l ajut.Oricum vezi si aici :http://www.rdi-board.com/showthread....007#post428007
    ce sfaturi am primit.Succes.
    .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Treaba-i simpla :
    - lu' satelitu' sudic nu'i pasa ca ai hh sau fixa , el ramane cu aceiasi inaltime aparenta ( elevatia ) .
    - iar curba polara ( curva draq ) ieste aceiasi , da' daca nu rotesti antena in jurul axei paralele cu N-S ( adica daca nu setezi corect latitudinea pt motor ) ..... n-o prinzi
    - cit despre declinatie , rastoarna si tu montura antenei .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Mie tot nu mi-e clar cum sunt puse montura si motorul ... tare mi-e frica ca una din ele e pusa cu fundul in sus ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Uite de exemplu aici cam cum vin asamblate modulele,si poti vedea si la RDI Foto Sat ceva poze postate cu antene ca sa-ti poti face o idee ce trebuie facut.
    .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La mine problema este exact ca in linkul postat de @slaman : http://www.rdi-board.com/showpost.ph...8&postcount=27.
    Si nu , montura nu este cu fundul in sus ( desi exista modele de motoare STAB care se instaleaza deandoaselea, vezi aici http://www.sadoun.com/Sat/Installati...mbly%20(7).JPG )

Antena este identica cu cea din poza lui @mayerling, pina si rugina seamana.Difera insa montura fixa , a mea nu e rotunjita pe la colturi si vine lipita de oala.N-am decit sa-mi procur o astfel de tabla indoita si sper sa o rezolv.
    tnx!

Posts Thanks / Likes

Default Satellite Antenna Alignment

am pus aici un link catre un program fain cu elevatie azimut...etc cam tot ce trebuie pt setarea antenei

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...postcount=3106

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)