Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default FTA NA - un pic bolnav?

Ultimul ECM, cel cu MAP22, o sa fie mai complicat de fixat decat precedentul (care de fapt nu prea a avut timp sa fie fixat, nu?). In fact MAP22 este un helper de acces al celorlalte MAP-uri, complicand si mai mult algoritmul de calcul al timerilor, pentru ca si MAP22 are un timer si la randul lui se aplica peste timerul celorlate MAP-uri. Nasty!

Chiar daca apare un fix relativ repede, nimic nu o sa impiedice providerii sa modifice iarasi algoritmul in urmatoarea zi. Implementarea in full a dump-ului de N2 pare mai imperioasa ca orisicand. Cu consecintele de rigoare.

Si cum se stie ca vestile proaste nu vin niciodata singure, un zvon capata din ce in ce mai multa consistenta: Viewsat e pe punctul de a se retrage de pe piata FTA din NA. Desigur, asta include si SonicView, fiind vorba de aceeasi companie. Lovitura asta nu ar afecta numai proprietarii de cutii Viewsat si SonicView, ci intreaga comunitate FTA nord-americana, stiut fiind aportul coderilor lor la impulsionarea acestei industrii.

Nici alte companii nu se simt prea bine. Coolsat spre exemplu pare decisa sa taie suportul la CS4000, CS5000 si CS6000 din cauza invaziei de clone. Acceasi invazie de clone mananca din marginea de profit si a altor jucatori, fortandu-i sa-si reduca procentul investit in software support exact acum, cand e mai necesar ca oricand sa se bata cu acest nou val de ECM-uri ale DN si BEV.

Dar, cum mai ziceam si alta data, n-o sa se prabuseaca cerul doar din asta. Vom trai si vom vedea.

Fiind totusi luna decembrie, profit totusi de ocazie sa urez la toata lumea "Sarbatori fericite!"
    d.

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by diva_ta View Post
    Ultimul ECM, cel cu MAP22, o sa fie mai complicat de fixat decat precedentul (care de fapt nu prea a avut timp sa fie fixat, nu?). In fact MAP22 este un helper de acces al celorlalte MAP-uri, complicand si mai mult algoritmul de calcul al timerilor, pentru ca si MAP22 are un timer si la randul lui se aplica peste timerul celorlate MAP-uri. Nasty!

Chiar daca apare un fix relativ repede, nimic nu o sa impiedice providerii sa modifice iarasi algoritmul in urmatoarea zi. Implementarea in full a dump-ului de N2 pare mai imperioasa ca orisicand. Cu consecintele de rigoare.

Si cum se stie ca vestile proaste nu vin niciodata singure, un zvon capata din ce in ce mai multa consistenta: Viewsat e pe punctul de a se retrage de pe piata FTA din NA. Desigur, asta include si SonicView, fiind vorba de aceeasi companie. Lovitura asta nu ar afecta numai proprietarii de cutii Viewsat si SonicView, ci intreaga comunitate FTA nord-americana, stiut fiind aportul coderilor lor la impulsionarea acestei industrii.

Nici alte companii nu se simt prea bine. Coolsat spre exemplu pare decisa sa taie suportul la CS4000, CS5000 si CS6000 din cauza invaziei de clone. Acceasi invazie de clone mananca din marginea de profit si a altor jucatori, fortandu-i sa-si reduca procentul investit in software support exact acum, cand e mai necesar ca oricand sa se bata cu acest nou val de ECM-uri ale DN si BEV.

Dar, cum mai ziceam si alta data, n-o sa se prabuseaca cerul doar din asta. Vom trai si vom vedea.

Fiind totusi luna decembrie, profit totusi de ocazie sa urez la toata lumea "Sarbatori fericite!"
    d.
    nasoala vestea si mai ales ca aveam doua viewsat si 2 fortecuri care ma tot chinui sa le vind sint si inpachetate pe ebay dar lenea e mare dar acuma imi dau cu pumni in cap dar asta este
    cine le vrea gratis plateste S/w/o/H fara probleme
    deci diva am puso bine cu FTA receptoare
    bine ca ma ai avem si boxele astea linux care mai merg cu putine smecheri in rest bezna

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Un pic bolnav? Cancer!, daca se adeveresc zvonurile astea.

OK. Ce merge acum si va merge. Cardurile originale reprogramate cu binuri publice sau private. In fapt merg inca de aseara cind au aparut fixuri pentru ele.
    NU!, nu se pot baga in FTA chiar daca aveti slot pentru asa ceva. Merg numai in receivere originale sau in Dreambox, TD pentru cine are si stie cum sa le programeze.
    Nu sint simplu de utilizat si cardurile sint f scumpe. Peste 200 parai. Iar daca nu sinteti atenti la programarea lor puteti sa le [email protected]&__ti foarte usor si va fi un "ice scraper" cam scump.
    Bafta

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

merci Diva-ta pentru detaliile si explicatiile date cu privire la noile modificari in streeam,vreau doar sa confirm ca merg ceva canale pe DN cu ultimul opencam in skimb nu am incercat cu manual keys ptru PPV ,voi face asta deseara si revin cu detalii daca e pozitiv

SARBATORII FERICITE TUTUROR FTA guys
    Unde esti tu TEPES doamne .....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by olteanu View Post
    nasoala vestea si mai ales ca aveam doua viewsat si 2 fortecuri care ma tot chinui sa le vind sint si inpachetate pe ebay dar lenea e mare dar acuma imi dau cu pumni in cap dar asta este
    cine le vrea gratis plateste S/w/o/H fara probleme
    deci diva am puso bine cu FTA receptoare
    bine ca ma ai avem si boxele astea linux care mai merg cu putine smecheri in rest bezna
    Stai linistit. Ce am scris mai sus nu implica neaparat ca Viewsat sau Coolsat n-o sa mai scoata BIN-uri pentru ECM-ul actual sau pentru urmatoarele cateva. Discutiile astea ne arata ca frecventa ECM-urilor din ultima vreme deranjeaza financiar mai multi jucatori majori de pe piata NA. Aceasta este consecinta dynamic code - ECM-uri complicate si lansate in stream repede, fara sa fie nevoie de un card revision (complicat si time consuming). Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca vom avea cel putin o data pe saptamana schimbari in stream. Cine din producatorii de receivere se va adapta la aceasta situatie si va veni cu solutii care sa-i multumeasca si fidelizeze clientii, acela va ramane pe piata.

Mai e si componenta HD, de care vorbeste zuzel. Aici sunt bani multi de castigat, dar o sa ne gasim pana la urma in fata aceleiasi dileme: frecventa BIN-urile de HD trebuie sa fie suficient de mare incat sa acopere ECM-urile providerilor si sa ne mai lase si noua un pic de timp sa ne bucuram de echipamentul HD (receivere, TV-uri, systeme de sunet) pe care am dat sute de dollari. Si cand dai o gramada de bani pe un lucru, parca devii un pic mai pretentios fata de ce astepti de la el. Plus ca te preseaza nevasta si soacra sa-si vada telenovelele in HD.

Noi sa fim sanatosi!
    d.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by diva_ta View Post
    Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca vom avea cel putin o data pe saptamana schimbari in stream.
    Am gresit! E abia duminica seara si BEV e deja down.

As fi vrut eu ECM o data pe saptamana!
    Cred ca trebuia sa zic mai degraba o data pe zi...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink

[QUOTE=diva_ta;445606]Am gresit! E abia duminica seara si BEV e deja down.

dar oare chiar asa au de gind sa faca,as fi curios sa stiu daca de fiecare data cind fac ceva skimbari in STREAM care ar fi costuriile si daca sint costuri la skimbariile astea asa de DES

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kiwwi View Post
    dar oare chiar asa au de gind sa faca,as fi curios sa stiu daca de fiecare data cind fac ceva skimbari in STREAM care ar fi costuriile si daca sint costuri la skimbariile astea asa de DES
    Implementarea dynamic code a costat un pic mai mult, dar acum, costurile la fiecare ECM sunt minime: nu mai este nevoie de o noua revizie la carduri si toata tevatura care implica munca multa si support la greu timp de cateva zile.

De fapt, spune tot faptul ca au lansat ECM-ul intr-o duminica seara - cand la munca sunt doar juniorii iar managerii nu au chef sa fie sunati de acasa. Deci costul si riscurile sunt neglijabile. As zice ca BEV chiar ne sfideaza acum. Deh, a venit si randul lor.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default inapoi la munca de jos.

suntem din nou la situatia de acum 2-3 ani, inainte de 'gra2.
    Binuri in fiecare seara..... asta nu va ajuta vanzarile. Cine are timp sa flashuie boxele in fiecare zi? Nici macar cei care stiu cum s-o faca d'apai soacrele si prietenii? In scurt timp nu va mai fi cash flow pt cei care scriu binurile..... Time for a new generation la receivere.
    Nah, mi-am dat si eu cu parerea.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by Rumburak View Post
    suntem din nou la situatia de acum 2-3 ani, inainte de 'gra2.
    Binuri in fiecare seara..... asta nu va ajuta vanzarile. Cine are timp sa flashuie boxele in fiecare zi? Nici macar cei care stiu cum s-o faca d'apai soacrele si prietenii? In scurt timp nu va mai fi cash flow pt cei care scriu binurile..... Time for a new generation la receivere.
    Nah, mi-am dat si eu cu parerea.

e buna parerea ta a mai spus cineva ca noua generatie de receptoare sint cele ce vor suporta CS si cum inca in NA nu sint asa de multe cred ca situatia va face sa se developeze aceelas stil de Hoby ca si peste ocean (EU) care sint mai avansati in domeniu .............

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kiwwi View Post
    e buna parerea ta a mai spus cineva ca noua generatie de receptoare sint cele ce vor suporta CS si cum inca in NA nu sint asa de multe cred ca situatia va face sa se developeze aceelas stil de Hoby ca si peste ocean (EU) care sint mai avansati in domeniu .............
    nu iti trebuie o generatie noua de receptoare pt CS toate care sint linux baxe soporta acest lucru fara probleme
    aici in NA este problema
    1. cine isi face CS cu provaideri de aici trebuie sa aiba un card mirlanit de la aceel provaider
    adica de ce zic mirlanit trebuie facut sa desfaca toate canalele mirlanesti ca nu isi permite nimeni sa plateasca canalele
    si dupa cum am inteles ECM se schimba si la plastic
    deci daca cineva reuseste sa refaca noul ECM pt plastic fi si sigur ca asta va fi valabil si pt FTA reciver
    2. hai ca gasesti pe cineva care face un CS care are totu open adica fara PPV si fetite si nu il costa mult nu stiu preturile dar cred ca sint pina in $100 ca PPV si fetite nu isi permite sa dea $3-4 pe film si in plus aceea persoana trebuie sa extraga si BK din cardu care il plateste
    cam asa va fi situatia daca cineva are CS
    - plastic mirlanit vezi totu
    - plastic platit vezi ce plateste el (si asta am inpresia ca va urma dar cum spui tu de europa este greu sa ajungem la tehnologia lor) dar nu se stie niciodata

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Lightbulb CardSharing?

Salutare la toata lumea. Am avut ceva probleme cu inregistrarea, dar pana la urma am reusit. Sunt "sibellius" care-l stiati si pe CC. Bucuros sa ma aflu din nou in acelasi loc cu D-nul Zuzel, Cartof, si toti ceilalti onorabili membri care au facut CC si sunt sigur ca vor face si acest forum sa fie o sursa valoroasa de informatii.

Acuma... let's get down to business. Din cate am mai citit si eu, se pare ca vremea emulatoarelor se apropie de sfarsit. Asta este 100% veste rea pentru cei care au non-linux receivers (pansat, vs, coolsat, etc.), dar nu si pentru cei cu linux receivers (DB/TD) pentru ca... exista cardsharing. Hai sa facem un nou topic pentru cardsharing si sa ne exprimam ideile. Scuze daca am hijack thread-ul, dar am crezut de cuviinta ca este legat de subiect.

Numai bine tuturor!

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by sibellius View Post
    Salutare la toata lumea. Am avut ceva probleme cu inregistrarea, dar pana la urma am reusit. Sunt "sibellius" care-l stiati si pe CC. Bucuros sa ma aflu din nou in acelasi loc cu D-nul Zuzel, Cartof, si toti ceilalti onorabili membri care au facut CC si sunt sigur ca vor face si acest forum sa fie o sursa valoroasa de informatii.

Acuma... let's get down to business. Din cate am mai citit si eu, se pare ca vremea emulatoarelor se apropie de sfarsit. Asta este 100% veste rea pentru cei care au non-linux receivers (pansat, vs, coolsat, etc.), dar nu si pentru cei cu linux receivers (DB/TD) pentru ca... exista cardsharing. Hai sa facem un nou topic pentru cardsharing si sa ne exprimam ideile. Scuze daca am hijack thread-ul, dar am crezut de cuviinta ca este legat de subiect.

Numai bine tuturor!
    sibilius dupa cc cum sa nu te tinem minte (dish WC logo)
    bun venit printre noi
    buna ideia cu un nou topic pt CS sa ne exprimam idiele
    SINT PeNTRU si eu

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sibellius View Post
    Numai bine tuturor!
    Bine ne-ai gasit. Era timpul !
    Aici esti acasa, nu e linuxstb unde sint prea multi "destepti" tari in sfaturi dar habar nu au nici 10% cit stii tu.
    Deschidem si thread cardsharing. PID-urile astea noi sint buba de nu merge inca. Solutii? - mai vb.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink Bine Ne-ai Gasit

[QUOTE=sibellius;446132]Salutare la toata lumea. Am avut ceva probleme cu inregistrarea, dar pana la urma am reusit. Sunt "sibellius" care-l stiati si pe CC. Bucuros sa ma aflu din nou in acelasi loc cu D-nul Zuzel, Cartof, si toti ceilalti onorabili membri care au facut CC si sunt sigur ca vor face si acest forum sa fie o sursa valoroasa de informatii.

inca o data bine ai venit printre noi nu aveai nevoie de intr-o stim cine esti si ai ajutat enorm pe CCC asa ca inca o data BINE AI REVENIT printre noi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)