Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
    Dreambox member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default HD in DTH-urile noastre

Azi m-am uitat la un film pe DigitAlb si la final isi faceau reclama la canalele lor HD ..banuiesc ca vor sa le introduca sau poate deja le-au introdus nu pricep limba lor
    Sunt convins ca toate se fac pe ratiuni economice dar au mai toate pachetele europene, incusiv cel albanez . Ma gandesc ca poate nu suntem chiar cel mai putin interesati din Europa de HD-TV astfel incat sa nu aiba succes si la noi.
    La Digi sau la Dolce am pretentii pentru ca ceilalti au alte probleme mult mai importante de rezolvat.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu vazusem postul respectiv dar poate se gandesc si ai nostri

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel putin albanezi ne-au luat-o inainte... pff... Albanezi...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce inseamna canale HD in Romania ?

- cumpararea a cel putin un transponder pentru 3 canale TV in HD
    - cumpararea de echipamente pentru ridicarea pe satelit (uplink)
    - distributia de receivere compatibile HD
    - localizarea unor canale in lb romana (Discovery HD si NGC HD) ceea ce implica preturi enorme.
    - la ora actuala NU avem program HD Romanesc deoarece ceea ce ne ofera Pro TV-ul HD este departe mult de asteptari.(nu avem decat stirile de la ora 19 , rar un meci din CL si extrem de rar cate o productie cinematografica mai noua (si cand e nu te poti uita deoarece te omoara pauzele publicitare).
    -Sunt proiecte de trecere la HD la Realitatea TV , TVR 1 si Antena 1.

In plus romanul nu este interesat de calitate , toti operatori DTH si catv din Romania recunosc ca procentul celor ce se aboneaza la pachete premium (HBO si ppv-uri) este extrem de mic si nici nu vad o piata mai mare de 1000-2000 de abonati pentru un eventual pachet HD.

Ce ar putea contine un astfel de pachet ? Maxim 4 canale :
    Discovery
    NGC
    Euro 1080
    Pro TV

Fanta
    RDI Team

Ce va mirati de albanezi ? Cand noi vindeam cartele de B1Tv si TVR Cultural si discutam cu foc de power vu ei aveau deja doua platforme digitale.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu vreau sa intru in polemica dar, sincer, ma gindesc ca doar un procent foarte mic din cei care au tvuri hd-ready p-acasa stiu cu adevarat ce se poate cu ele.Am vazut ciorchini, si nu exagerez,ciorchini de antene dth pe camine de nefamilisti si fel si fel de cladiri care stau sa cada.Aceia poate nu sint interesati de calitate,dar ,nu cred ca-i cazul sa generalizam..Cu o popularizare corecta a serviciului eu cred ca s-ar gasi rapid ,in prima faza chiar,citeva zeci de mii de amatori.
    Sau ne consolam cu ideea ca,iarasi,a nustiu-cita-oara,sintem prostii Europei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

din pacate sunt de acor cu Fanta. eu zic ca cea mai buna alternativa pentru pasionatii de calitate de la noi este achizitionarea Premiere HD ...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu sunt de parere ca piata nu este inca pregatita pentru HDTV dar totusi este un punct de vedere al unui neprofesionist. Probabil cineva a comandat ceva studii de piata ... dar daca decizia de a se amana introducerea acestor canale s-a facut numai "dupa ureche", atunci recunosc stilul de management romanesc, in care cei care sunt in varf sunt convinsi ca detin adevarul absolut despre orice subiect. Totusi sper ca nu e asa si ca studiile de piata au fost facute ... sau macar cineva se gandeste sa le comande ...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Mai oameni buni,terminati cu chestiile atea ca nu suntem pregatiti pt HD...pai ce,albanezii cu un nivel de trai mai scazut decit al nostru(chiar se poate asa ceva desi e greu de crezut)sunt capabili sa introduca HD si noi cu o caruta de DTH-uri nu suntem in stare?
    Intr un studiu de piata facut anul acesta s a constatat ca sunt peste 700 000 mii LCD-uri vindute iar pina in 2010 nr lor va ajunge la citeva milioane.
    Asa ca ca nu cred ca acei oameni care si au cumparat lcd-uri nu au habar despre ce inseamna transmisia in HD(ma rog,marea majoritate).

Think free! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Megaoperatorul nu are bani de inca un transponder?
    Nu este piata in Romania pentru HD?
    Sa fim seriosi! Interesul este sa iei bani cat mai multi pentru nimic. Sa mai amintim calitatea de transmisie acuala?
    Niciun DTH romanesc nu s-a lansat in acest domeniu din cauza incompetentei manageriale. Cei ce iau decizia introducerii noilor canale sunt interesati de Etno, Taraf, manele....
    Calitate nu ca prostimea nu stie cei ala HD!
    Gabitzu
    Vu+ Duo2

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nimeni nu iroseste un transponder pentru 3 canale HDTV , la care s-ar abona 5.000 de persoane . Mai degraba pe respectivul transponder adauga 10 canale SD , si castiga 100.000 de abonati . (daca stie cum )

Pentru cine sa puna HDTV ? Pentru manelisti , etnotevelisti , otevisti , telenoveliste si amatori de stiri de la ora 5 ?

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by brainstorming View Post
    Mai oameni buni,terminati cu chestiile atea ca nu suntem pregatiti pt HD...pai ce,albanezii cu un nivel de trai mai scazut decit al nostru(chiar se poate asa ceva desi e greu de crezut)sunt capabili sa introduca HD si noi cu o caruta de DTH-uri nu suntem in stare?
    Intr un studiu de piata facut anul acesta s a constatat ca sunt peste 700 000 mii LCD-uri vindute iar pina in 2010 nr lor va ajunge la citeva milioane.
    Asa ca ca nu cred ca acei oameni care si au cumparat lcd-uri nu au habar despre ce inseamna transmisia in HD(ma rog,marea majoritate).

70% din abonamentele la acest pachet sunt facute de europeni in special in UK.
    Pentru aceasta piata se face aceasta oferta care cu siguranta nu va fi bine primita de providerii mari din vest in special de Sky.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Nimeni nu iroseste un transponder pentru 3 canale HDTV , la care s-ar abona 5.000 de persoane . Mai degraba pe respectivul transponder adauga 10 canale SD , si castiga 100.000 de abonati . (daca stie cum )

Pentru cine sa puna HDTV ? Pentru manelisti , etnotevelisti , otevisti , telenoveliste si amatori de stiri de la ora 5 ?
    Corect, o sa vedem la anul cati abonati o sa fie cand o sa apara si HDTV... pe pariu ca daca ceri un pret corect la abonament, n-o sa ai 5000 de abonati... daca dai mocca, vine toata lumea si o sa aiba si pretentii
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Trebuie sa recunosc ca n-am inteles nimic din topicul asta.
    De-o parte intrebari firesti despre un fenomen ce a luat amploare in intreaga lume si de cealalta parte demagogie, multa demagogie ca-n vremuri de mult apuse cand cineva vorbea cateva ore si la final erai mai incurcat ca la-nceput.
    Fratilor, mi-aduc aminte cand Sony a lansat in Romania sistemul dolby digital si m-am asezat in fotoliu, la TIB fiind, sa urmaresc cateva secvente dintr-un film transmis in aceasta norma pentru a realiza ce vrea brandul respectiv sa vanda.
    Am inteles imediat diferenta dintre mono, stereo si 5.1 (cat de mult m-a impresionat vezi nickname-ul ) si mi-am dat seama de adevarata revolutie in domeniu.
    Si am investit o "caruta" de bani in sistem.
    Am facut aceasta analogie cu faptul ca fiecare lcd sau plasma se vinde cu imagini de pe o sursa HD.
    Cineva spunea mai sus: intr-un studiu de piata facut anul acesta s a constatat ca sunt peste 700 000 mii LCD-uri vindute iar pina in 2010 nr lor va ajunge la citeva milioane.
    Altul: Si eu sunt de parere ca piata nu este inca pregatita pentru HDTV.
    Cum poti spune ca nu ai habar de HD daca ai un lcd sau plasma?
    Cine si-a luat astea pentru cablu? Fie el astral, rcs sau mai stiu eu ce firme conduse intr-un stil tipic romanesc.
    Cu parere de rau spun ca nu putem cere asa ceva operatorilor nostri din moment ce ei sunt, de la lansare, intr-un continuu concurs de "cu ce sa pacalim cat mai multi fraieri fara sa ne coste mare lucru".
    Evident s-a putut observa dorinta de imbogatire a romanului peste noapte.
    Altcineva spunea pe buna dreptate: ne consolam cu ideea ca,iarasi,a nustiu-cita-oara,sintem prostii Europei.
    Asa este, suntem prostii Europei, noi cei multi, deoarece platim operatorilor nostri oricat pentru orice. Dar ei s-au imbogatit peste noapte si se lauda fiecare cu nu stiu cate zeci sau sute de mii de abonati.
    Romanul a ajuns de mult la concluzia ca decat sa-si ia un lucru prost care nu tine decat foarte putin timp, prefera sa-si ia un lucru de firma mai scump de 3 ori, dar are garantia calitatii.
    De ce nu vreti sa recunoasteti asta?
    De ce nu recunoasteti ca totul e doar demagogie, pura demagogie?

Cu respect,
    dolby.
    For a better world!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

dupa cum se misca dolce par cei mai seriosi si nu cred ca nu vor profita de ezitarea celor de la digi sa le ia fata dupa care digi vor raspunde imediat
    DB 7020S,Humax+1,H7160,6h1160,nokia9600s

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)