Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default A aparut Infosatelit nr 1/2008

Spicuim din sumar :

- HDTV cu receiverul Kathrein ufs910
    - Nou si FTA de la Enisei la Amazon
    - Fotbal minit cu minut
    - Cumparaturi on-line : cu ce, de unde si cum
    - Acasa la Skystar2
    - Slingbox - televizorul din living
    - Opticum 7700 HD CICX - laborator
    - Topfield 7720 HSCI - laborator
    - posta redactiei

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Uite o echipa care se misca mai bine decat timpul!
    De unde se poate cumpara?
    SS1 v.1.3 / DM500S, KSF200, HSS 1160, HSS 3169, DM600 / H-H DG120 Plus, STRONG 10" / 1.15AL, 0.9FE, 0.8FE, 0.4FE / DiGi / Focus
    __________________________________________________ ______
    E placut ca altcineva sa-ti rezolve problemele, dar nu e obligatoriu!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Abia astept sa o primesc
    Athlon64 3800+ with Skystar 2 watched on an 19" wide Benq FP92wa | Strong SRT 4155 | Digi TV(1160NA) | 2xDolce | 1.2m Fe | 2x0.9m Al
    Dell Inspiron 1501 | Turion64 X2 TL-56 1,8Ghz | 2Gb RAM | 160Gb HDD | ATI X1150
    +many more

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am citit noul numar.
    Felicitari!
    La cat mai multe editii!

@rockybt18 - poti lua revista de la tehnocon
    Gigel

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

mihaip, revista e buna, nu am ce sa-i reprosez. insa am o doleanta, incercati sa publicati lista de programe cat mai recent posibil. nu stiu cu cat timp inainte de tiparire o culegeti de pe net dar cand apare revista pe piata lista respectiva e veche rau...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    mihaip, revista e buna, nu am ce sa-i reprosez. insa am o doleanta, incercati sa publicati lista de programe cat mai recent posibil. nu stiu cu cat timp inainte de tiparire o culegeti de pe net dar cand apare revista pe piata lista respectiva e veche rau...
    gandeste-te ca tiparirea revistei se face pe o perioada mai indelungata iar aparitia canalelor tv se face aproape zilnic ,la fel si migrarea lor pe diversi sateliti.
    Dreambox_82

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asta este unul dintre motivele pentru care a aparut net-ul. Sunt constient de faptul ca paginile alea cu liste sunt o umplutura necesara pentru o revista destul de subtirica la continut, dar poate un site in genul Lyngsat ar fi mult mai util. Si apropo, orice revista care se respecta cat de cat are un site mai de doamne-ajuta. Asta asa ca o alta propunere...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@mihaip:
    E bun nr si aveti din partea mea mult respect si admiratie pt munca pe care o depuneti!
    FOCUS-UPC;RCS-digital cablu;Digi Net;Digi mobil;BAYERN MUNCHEN &ACMILAN;
    .de

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

este primul meu numar al revistei infosatelit, de altfel pasiunea satelit este doar de 2-3 luni, sper sa am timp suficient pentru a o citi din scoarta-n scoarta;
    daca infosatelit are nevoie de cateva idei pe "visual" sau colaboratori DTP, puteti conta pe ajutorul meu, no charge.

m

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Multzumiri !

Multzam pentru sugestii si aprecieri ! dupa cum deja stiti, a spus-o si Fanta in mod repetat , editarea unei reviste tehnice are o sumedenie de dificultati care tin atit de caliatatea , cantitatea si actualitatea materialului publicat cat si de anume dificultati materiale ( tiraj relativ mic, costuri specifice ridicate datorate tirajului , costuri de distributie ). Daca revista s-ar numi "Viatza curvelor" si ar avea pe coperta sanii Nicoletei ...s-ar vinde ca painea calda ...pentru ca s-ar adresa imbecilului mediu ... noi am ales drumul dificil al mesajului scris adresat oamenilor cu apetente tehnice , cu si fara competenta , cu deosebire cei pentru care mesajul scris are alta valoare decat efemerul audio ...sau celor care nu au acces la Internet ... si sint destui atit in mediul rural cat si in micile orase.
    Ne straduim ca revista sa semene cu ea insasi, pentru cei care si-o aduc aminte din pionieratul acestui hobby , dar sa se adapteze cerintelor si mai putin tendintelor presei de specialitate din Occident. Marile publicatii occidentale au devenit o tribuna exclusiva a reclamei comerciale , peste 50% din continutul revistei, s-au orientat spre reclama si analiza programelor , domeniu la care se pricepe toata lumea , si doar colateral , sub 5% din materiale au un iz tehnic ... iata deci ca performanta Infosatelit de a ramine o revista in care peste 50% sint materiale tehnice mi se pare meritorie si ne straduim s-o mentinem. Aveti dreptate ca site-ul revistei este sub nivelul pretentiilor actuale dar ... nici nu ne-am propus altceva decat sa fie o arhiva sumara a editiilor trecute ale revistei , site construit si intretinut cu un minim de resurse prin suplimentarea efortului unui colectiv si asa subdimensionat ... daca vom putea ... va arata mai bine. Inca odata multumim pentru interes , sugestii, critici si de ce nu laude !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Wink

Cand va aparea numarul 2 si ce va contine? Dati-ne macar niste detalii
    People tell they're sorry when the evil is already done

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DREAMBOX_82 View Post
    gandeste-te ca tiparirea revistei se face pe o perioada mai indelungata iar aparitia canalelor tv se face aproape zilnic ,la fel si migrarea lor pe diversi sateliti.
    De ce nu o varianta in format electronic? Gen V-bulletin?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Traiane, ai cumpărat nr.1? Vezi la pagina 37.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Mai omule, ai in fata un numar proaspat aparut si pe tine te intereseaza deja urmatorul numar? Macar te-ai uitat la aceasta?
    Dupa cum stiu, InfoSatelit este o revista trimestriala, asa ca nr. 2 va aparea probabil un jurul lunii mai (tinand cont si de intarzierea primului numar).
    "The Truth Is Out There"

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nr. acesta a fost mai bun decat numerele din ultimii 2 ani - am scapat de articolele legate de zboruri prin spatiu intinse pe multe pagini sau articole legate de chestii colaterale, precum telefonie mobila, etc.
    Cel putin mie asa imi face impresia.
    Apreciez in mod deosebit articolele cu pronuntat caracter pragmatic, asa cum este articolul legat de receptorul Kathrein 910ufs, dar si cele legate de descrierea altor receptoare.
    Sugestie: as acorda o pondere mai redusa postei infosat de la sfarsit, limitandu-ma strict prin a raspunde intrebarilor care vin la redactie, iar subiectele dezvoltate acolo pe cate jumatate de pagina-o pagina le-as muta in revista, acordandu-le un spatiu mai larg, potrivit. Adica, cu alte cuvinte nu as face ghiveci acolo, ci fiecare subiect separat.
    Sugerez si intoarcerea la vechea structura a revistei pe teoria, tehnica si practica receptiei.
    Oricum ultimul numar mi-a placut, felicitari !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)