Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Recomandare instalatie receptie

As dori cateva sfaturi competente in vederea realizarii unei instalatii de receptie satelit, pentru zona Constanta.
    As dori sa receptionez daca este posibil cat mai multi sateliti (ASTRA 1 si/sau2), dar dupa o gramada de citit pe forum imi vine greu sa aleg o solutie in privinta antenei si LNB, receiver mie clar - OPTIBOX (stiu suficient linux).
    Pozitia pe care pot monta antena este pe peretele blocului (stau la etajul 1)
    undeva intre doua ferestre, deci accesul la reglaje nu ar fi chiar comod, blocul este orientat cu fata catre SSV, iar prima cladire din fata esta la vreo 100m si nu este foarte inalta, vizibilitate este suficienta - pozitie la fel zic eu.
    Sunt dispus sa investesc cam 400 ron in antena, suportul de montare pe perete sunt capabil sa il confectionez singur - mai rigid decat cele de pe piata oricum.
    Astept sugestii de la binevitori.
    Multumiri anticipate.

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dadme View Post
    As dori cateva sfaturi competente in vederea realizarii unei instalatii de receptie satelit, pentru zona Constanta.
    As dori sa receptionez daca este posibil cat mai multi sateliti (ASTRA 1 si/sau2), dar dupa o gramada de citit pe forum imi vine greu sa aleg o solutie in privinta antenei si LNB, receiver mie clar - OPTIBOX (stiu suficient linux).
    Pozitia pe care pot monta antena este pe peretele blocului (stau la etajul 1)
    undeva intre doua ferestre, deci accesul la reglaje nu ar fi chiar comod, blocul este orientat cu fata catre SSV, iar prima cladire din fata esta la vreo 100m si nu este foarte inalta, vizibilitate este suficienta - pozitie la fel zic eu.
    Sunt dispus sa investesc cam 400 ron in antena, suportul de montare pe perete sunt capabil sa il confectionez singur - mai rigid decat cele de pe piata oricum.
    Astept sugestii de la binevitori.
    Multumiri anticipate.
    offset de 1.2 si montura H-H
    sau
    daca vrei sa prinzi cat mai multi transporderi pe Astra trebuie sa ai o antena mai mare....
    offset mai mare 1.5 sau 1.8 dar cu montura polara si actuator +pozitioner
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Du-te la tehnicb pe strada Industriala peste drum de Argus.
    Acum 1 luna am luat de la ei :
    - antena offset Fe 1.15 85RON (a necesitat imbunatatiri adica am vopsit-o cu antifon auto pentru scaderea zgomotului dB ). Glumesc. Am vopsit-o pe spate ca nu mi-a placut cum arata)
    - LNB digiline 3buc = 60RON
    - diseq 4+1 = 9 lei.
    - au si suporti daca vrei dar eu am preferat sa-l fac mult mai solid.
    - cabu skymaster special pentru satelit 33ron 20m (nu pachetul ala de 15m care este mai subtire) de la Metro sper sa mai gasesti pentru ca este nemaipomenit.Semnalul a crescut cu 3-4% fata de un cablu obisnuit.
    Buget 200RON.
    Antena am montat-o la etajul 1 cu focarul principal pe ASTRA 19.2, urmeaza Hotbird si Sirius.

Ca performanta si ca reper receptionez stabil cu semnal minim transporderul cu DSF pe ASTRA.
    Ca neperformanta pe Sirius care e in cea mai slaba pozitie cu orientarea asta nu receptionez manelele daca mai sunt acolo. Intra in schimb ce este mai interesant PB si PG

PS: Am vrut sa o fac motorizata dar dupa primele impresii aveam vizibilitate intre EUROBIRD 1 25.5E si TELSTAR 12 la 15W nu ajungeam la HISPASAT SI INTELSAT 902 asa ca am renuntat.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Du-te la tehnicb pe strada Industriala peste drum de Argus.
    Acum 1 luna am luat de la ei :
    - antena offset Fe 1.15 85RON (a necesitat imbunatatiri adica am vopsit-o cu antifon auto pentru scaderea zgomotului dB ). Glumesc. Am vopsit-o pe spate ca nu mi-a placut cum arata)
    - LNB digiline 3buc = 60RON
    - diseq 4+1 = 9 lei.
    - au si suporti daca vrei dar eu am preferat sa-l fac mult mai solid.
    - cabu skymaster special pentru satelit 33ron 20m (nu pachetul ala de 15m care este mai subtire) de la Metro sper sa mai gasesti pentru ca este nemaipomenit.Semnalul a crescut cu 3-4% fata de un cablu obisnuit.
    Buget 200RON.
    Antena am montat-o la etajul 1 cu focarul principal pe ASTRA 19.2, urmeaza Hotbird si Sirius.

Ca performanta si ca reper receptionez stabil cu semnal minim transporderul cu DSF pe ASTRA.
    Ca neperformanta pe Sirius care e in cea mai slaba pozitie cu orientarea asta nu receptionez manelele daca mai sunt acolo. Intra in schimb ce este mai interesant PB si PG

PS: Am vrut sa o fac motorizata dar dupa primele impresii aveam vizibilitate intre EUROBIRD 1 25.5E si TELSTAR 12 la 15W nu ajungeam la HISPASAT SI INTELSAT 902 asa ca am renuntat.
    Din ce inteleg, imi recomanzi un multifeed, fara montura HH, dar vad ca tu ai asa ceva. M-ar ajuta in vreun fel? Nu e prea grea o antena de otel de 1,1 pentru HH, stiu ca motorasul e destul de mic.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Sistemul descris l-am montat la o prietena prin Tomis Nord, care este mult mai simplu si mai rapid decat unul motorizat.Oricand pot sa-i fac alta configuratie.

Acasa am antena motorizata pentru ca am vizibilitate pe tot orizontul.

Ca informatii offsetul meu de 1,15m are 11kg si motorul H-H merge bine de aproape 2 ani timp in care o singura data a necesitat reglaj (s-a dereglat pe axa verticala din cauza greutatii).
    Mai am un prim focar fix de 1,2Al pe 1W iar cea mobila nu o misc mai mult de 1-2 ori pe saptamana. Acum e fixata pe ASTRA 19.2E si va sta acolo pana dispar premierii si digitalii.

Antena de care ti-am zis de la tehnicb este mai usoara ,mai lata si ceva mai proasta decat pe care o am eu.Am cumparat-o de la DIADI din Bucuresti si acum 2 ani am dat 1,2mil pe ea.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Sistemul descris l-am montat la o prietena prin Tomis Nord, care este mult mai simplu si mai rapid decat unul motorizat.Oricand pot sa-i fac alta configuratie.

Acasa am antena motorizata pentru ca am vizibilitate pe tot orizontul.

Ca informatii offsetul meu de 1,15m are 11kg si motorul H-H merge bine de aproape 2 ani timp in care o singura data a necesitat reglaj (s-a dereglat pe axa verticala din cauza greutatii).
    Mai am un prim focar fix de 1,2Al pe 1W iar cea mobila nu o misc mai mult de 1-2 ori pe saptamana. Acum e fixata pe ASTRA 19.2E si va sta acolo pana dispar premierii si digitalii.

Antena de care ti-am zis de la tehnicb este mai usoara ,mai lata si ceva mai proasta decat pe care o am eu.Am cumparat-o de la DIADI din Bucuresti si acum 2 ani am dat 1,2mil pe ea.
    OK. Multam.Am inteles.
    Si eu tot in Tomis Nord stau. Nu am ajuns inca la TehnicB, dar nu am avut ce face si m-am dus pana la Micromedia System (MST) in speranta ca gasesc un offset de Al de 1.1-1.2. Acolo am aflat cu stupoare ca microdia fabrica dreambox (cloneaza sub denumirea dvb mst) ceea ce nu prea cred, si ca la ei dreambox500s este numai vreo 200$, ca o antena fe de 1.1 cu montura e vreo 60$, si un lnb cam tot atat,ca dreamboxul e in chineza si cam-ul in japoneza si nu se inteleg,ca la etajul 1 este efect de sol si imi trebuie parabola de 2m si neaparat sa o pun pe bloc......(nu pot, e acoperit). Abia m-am abtinut. Si nu am nici fata de fraier.
    Cum pun toate cap la cap, incerc sa te invit in vizita, in Tomis Nord (contracost).Acu nu stiu daca sa bag banii in dream sau sa iau in SS2 (am un calc. sub TV ca sa vad filme) si sa mai astept la un Kathrein UFS 910. Cica deabia in primavara mai aduc i n Romania, ca nu mai fac fata cu fabricatul.
    Multumesc inca odata. Raman dator.
    Last edited by dadme; 3rd December 2007 at 15:41.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi-aduc aminte de clonele lansate de micromedia.Au fost ceva discutii pe forum.
    Nu ti-as recomanda sa cumperi placa SKYSTAR doar ca sa vezi filme. Te va deranja zgomotul calculatorului si nici calitatea imaginii nu e cine stie ce. Este drept ca pentru ea sunt softuri foarte flexibile si actualizate.
    Eu actual o folosesc pentru obtinerea cheilor de premieree si digitalee pentru ca receptoarele mele nu stiu sa faca AU si acasa nu am acces la net decat foarte costisitor prin GPRS.
    Dreambox-ul merita doar daca ai net permanent si mai trebuie sa te lipesti si la un server de sharing si in plus este foarte scump si daca se buleste ...... asa ca prefer receptoarele ieftine pentru ca pot sa le inlocuiesc fara mari costuri daca nu mai sunt de actualitate.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)