Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Unhappy rog...o mana de ajutor!!!

...am la munca un PC cu XP prof si se pare ca a contactat un spyware ...sistemul da in continuu mesaje de alerta si trimite pe un site ...ma poate cineva ajuta sa-l rezolv ? ...raman dator
    am dat jos Cc Cleaner ( crap cleaner ) credeti ca ma ajuta ? ...rog cine a mai avut asemenea problems ...

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Momentan exista o gramada de spyware-uri care daca nu esti la zi cu antivirusul sau daca nu e destul de bun este il trimit la culcare si nu-l mai lasa sa se actualizeze. Fa asa si te vei scapa de tot:

1. Instaleaza "Ad-Aware SE Personal Edition" si fa-i update sa fie la zi cu definitiile de "intrusi" si lasa-l sa scaneze, merge repede de tot si tot ce gaseste poti sterge linistit ca nu-ti va afecta sistemul. Neaparat asta, sunt si versiuni mai noi dar nu-s de treaba, asta functioneaza cel mai bine.

2. Instaleaza "Spybot - Search & Destroy" si fa-i update si lui apoi lasa-l sa scaneze. Asta va dura mai mult dar face treaba. La instalare nu alege imunizarea sistemului si a I.E. ca nu-ti foloseste.

3. Instaleaza "NOD32 Antivirus" (sau alt antivirus bun, pe asta ti-l recomand eu si daca e setat bine vei intelege daca-l folosesti si de ce) si fa-i update.Acum scaneaza cu antivirusul tot sistemul si poti sa-i dai sa curete automat, probabil ai o gramada de fisiere contaminate. Atentie, alege ca optiune "Clean" si in caz ca nu merge asta atunci "Delete" dar neaparat cu trecerea in carantina la stergere, s-ar putea ca multe fisiere din sistem sa fie contaminate si astea se lasa usor "curatate" dar daca le stergi iti va parea rau....

Si sa nu mai ai probleme in viitor ti-ai putea instala si "XP Antispy", e foarte util si-ti ajuta la stabilitatea/securitatea sistemului.

Cam asta ar fi, cred/sper sa te ajute, in 99,9 % din cazuri ai un sistem curat dupa "operatia" asta.

Bafta

P.S. In afara de antivirus toate programele sunt free dar asta nu inseamna ca nu sunt bune, incearca si te vei convinge.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabone View Post
    ...am la munca un PC cu XP prof si se pare ca a contactat un spyware ...sistemul da in continuu mesaje de alerta si trimite pe un site ...ma poate cineva ajuta sa-l rezolv ? ...raman dator
    am dat jos Cc Cleaner ( crap cleaner ) credeti ca ma ajuta ? ...rog cine a mai avut asemenea problems ...
    Recomand xoftspy :
    http://rapidshare.com/files/68018310/Xoftspy433264.rar
    Dreambox 600pvr, Gemini 4.70, Echostar DSB-2200 2CI Viacces, Motor H-H diseq 1.2, Farfurie de 90.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Wink Ok !!!

@ ruk22
    multumesc mult ! am rezolvat problema cu SpyBoot !
    numai bine.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut, ma bucur ca s-a rezolvat, ti-as sugera inca odata instaleaza xpantispy iar celelalte 2 prog. adaware si spybot ruleaza-le regulat cam o data pe saptamana si vei avea un sistem "clean".

S-auzim de bine.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Wink

OK ! maestre , asa voi face , inca o data multumesc !
    Numai bine ! ...si aveti grija la gandaci !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)