Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    ionut742000
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Receptii tv mai neobisnuite

Sunt curios in ce conditii se receptioneaza transmisii efectuate de sateliti cu antena tv obisnuita.E vb de conditii speciale?Gen propagare atmosferica sau reflectii ale undelor.Mi s-a intamplat sa receptionez cu o instalatie rudimentara(tv Sirius si antena cu 3 elementi)posturi tv nordige(Sverige si Ort)Semnalul era bruiat....venea si se pierdea.Mentionez ca in jur nu exista nimic care sa fi facut posibil acest lucru,,,,
    Sunt curios...li s-a mai intamplat si altora?

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Este vorba de o recpetie TV terestra in nici un caz de la satelit, deoarece ai prins o propagare dinspre nord a undelor electro-magnetice si este ceva obisnuit mai ales cand se schimba anotimpul ori cand sunt temperaturile la extremitati.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

ionut742000
    Guest

Quote Originally Posted by the the View Post
    Este vorba de o recpetie TV terestra in nici un caz de la satelit, deoarece ai prins o propagare dinspre nord a undelor electro-magnetice si este ceva obisnuit mai ales cand se schimba anotimpul ori cand sunt temperaturile la extremitati.
    Merci pt informatie.Oricum e ceva straniu...
    Prima oara am prins asa ceva in anii 80....Pt anii aia credeam ca l-am prins pe Dzeu de picior...

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Buna dimineata,
    Da am patito toti pe vremea ciuruitului....
    Receptia se face sporadic in banda I....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut742000 View Post
    Merci pt informatie.Oricum e ceva straniu...
    Prima oara am prins asa ceva in anii 80....Pt anii aia credeam ca l-am prins pe Dzeu de picior...
    Nu e absolut nimic straniu. S-au scris si carti despre acest fenomen. Rasul (amar) este ca in timpul ciuruitului nu era voie sa se spuna direct ca pe canalul cutare se prinde cutare post de televiziune. Autorii cartilor sau traducatorii spuneau de pilda ca pe canalul 2 sau 4 se prinde semnal in anumite perioade ale anului sau anumite conditii propice de propagare a undelor. Erau publicate in revista TEHNIUM si in cartile de profil din acea vreme zeci de scheme de antene fara a se preciza pentru ce canal (ca si denumire) sunt destinate dar pasionatii, printre care ma numaram si eu, stiau exact la ce se facea referire. Si eu am prins cu antena pentru canalul 2 al TVR posturi din Cehia, Danemarca, Norvegia etc. Desigur, era ceva efemer si aleatoriu.

#/usr/sbin/remuser root Teacher

Posts Thanks / Likes

Tot cu un tv sirius (208?) prindeam prin 85-90 o gramada de posturi de acest gen. Imaginea disparea pentru 1-2 sec si apoi reaparea cu o calitate "cristal" pentru acele vremuri. Prindeam ceva de la rusi (vreo 2 posturi), ceva din Franta, niste posturi nordice si cel mail clar si mai des era un post arab (Jordania TV). M-am distrat atunci de 23 August intr-un an cand am vazut la posturi straine ce era prin Romania.
    Am doar doua saituri (Jocuri Gratuite Online si Free flash games for girls and boys)
    -------------------------------------

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut742000 View Post
    Sunt curios in ce conditii se receptioneaza transmisii efectuate de sateliti cu antena tv obisnuita.E vb de conditii speciale?Gen propagare atmosferica sau reflectii ale undelor.Mi s-a intamplat sa receptionez cu o instalatie rudimentara(tv Sirius si antena cu 3 elementi)posturi tv nordige(Sverige si Ort)Semnalul era bruiat....venea si se pierdea.Mentionez ca in jur nu exista nimic care sa fi facut posibil acest lucru,,,,
    Sunt curios...li s-a mai intamplat si altora?
    Întreabă la secțiunea de radioamatori ei știu mai bine cum este cu undele. În tinerețele mele am fost pasiont de radioamatorism și am citit că în anumite perioade ale anului datorită tranformărilor atmosferice și a plafonului de nori se pot face recepți la mare distanță.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tedugoromania View Post
    Întreabă la secțiunea de radioamatori ei știu mai bine cum este cu undele. În tinerețele mele am fost pasiont de radioamatorism și am citit că în anumite perioade ale anului datorită tranformărilor atmosferice și a plafonului de nori se pot face recepți la mare distanță.
    totul se datoreaza propagarii !Undele electroagnetice se reflecta din stratul ionizat (cer) in pamant!

Cel mai probabil ceea ce a-ti prins voi era vara in special.. eu eram mic !Cert este ca o data la 12 ani se produce propagarea maxima .. in acel an apar exploziile solare de nivle mare care ionizeaza foarte mult atmosfera si favorizeaza foarte mult propagarea! Ultima oara a fost in 1999 "maximul solar" si urmeaza in 2011 sa fie la fel !"Minimul solar " a fost in 2005 si atunci a fost cea mai slaba propagare!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentyn0_sat View Post
    totul se datoreaza propagarii !Undele electroagnetice se reflecta din stratul ionizat (cer) in pamant!
    Din pacate, relativ la DVB-T, nu cred ca vom avea vreodata asa ceva, pentru ca asemenea fenomene se produc numai in banda I-II VHF, unde nu prea se transmite DVB-T prin Europa. In UHF astfel de propagari nu prea au loc si oricum fenomenul nu este deloc stabil, asa ca nu e nici macar bun de curiozitate.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)