Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default pasarica astralo-digitala poze

antena mea de acasa : in focarul principal central un lnb pe satelitul thor/intelsat la 1,0 grad West (cu digitv); lnb-ul galben este pe hotbird (cu peste 1200 canale tv) la 13,0 grade Est ; in dreapta un lnb pe astra la 19,2 grade Est (cu pachetul german "Premiere")

intre cele doua lnb-uri alb si galben mai incape optional un supozitor alps cu care prinzi semnalu de pe alti trei sateliti dar nu pot fi decodati de o placa pci skystar2...

parerea mea este ca satelitul thor/intelsat este prea aproape de linia orizontului iar semnalul slab asa ca am inceput sa dau jos banda adeziva ce am pus-o pe acel suport (sa nu pice vreun fulger) si ma voi multumi doar cu un simplu multifeed de astra-hotbird, in focar principal...
    Last edited by vladro2; 30th November 2007 at 14:24.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

FrumosInteresant cum ti-a venit ideea cu pinza de bomfaier
    Acum, intrebarile:
    1. Antena este cea din kitul digi, de o,9 m, asa-i ?
    2. Suportul pentru lnb este putin curbat. Asa l-ai primit sau tu l-ai indoit ?
    3. Satfinder-ul il lasi in permanenta afara ?
    4. Invacom-ul il folosesti pentru semnal la limita ? Sau pentru toate tp-urile de pe 19 est, receptionabile in romania ?
    5. Locatia ?
    6. Ai incercat si cu 4 w ?

P.S.: ce poti prinde cu "supozitorul" ?
    Last edited by ursul baloo; 30th November 2007 at 14:28.
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    FrumosInteresant cum ti-a venit ideea cu pinza de bomfaier
    Acum, intrebarile:
    1. Antena este cea din kitul digi, de o,9 m, asa-i ?
    2. Suportul pentru lnb este putin curbat. Asa l-ai primit sau tu l-ai indoit ?
    3. Satfinder-ul il lasi in permanenta afara ?
    4. Invacom-ul il folosesti pentru semnal la limita ? Sau pentru toate tp-urile de pe 19 est, receptionabile in romania ?
    5. Locatia ?
    6. Ai incercat si cu 4 w ?

P.S.: ce poti prinde cu "supozitorul" ?

1) antena este de 0,9 de la peruvision, linga metro militari (aud ca se muta in curind in cringasi)
    2) suportul este un suport normal de digi-hotbird (de la un dealer fara pagina web linga hala traian, pe linia de tramvai dinspre unirii) 15 roni, prelungit cu un suport metalic astra-hotbird de la peru cu curbura spre interior, intarit in partea de sus (ca vibra la vint) cu un fost suport metalic de max batut bine/plat (ca nu aveam altceva gaurit la indemina) de la tehnicb plus o pinza de bomfaier sa stea drept si sa fiu sigur ca nu mai misca deloc (chiar nu mai misca)...
    3) satfinderul (30 roni/peru) nu il las afara, normal, e pus doar pentru "sedinta foto"...
    4) invacomul l-am pus pe astra ca-i mai scump (80 roni la peru/160 roni la tehnicb) si am incredere ca-i ceva bun, restul sint de la tehnicb la 25 roni bucata, puse doar sa prinda ceva... vad ca prind la fel de bine...
    5) bucuresti...prin pajura...etaj 2... ce-i enervant ca e semnalul aiurea pe thor/intelsat, initial am avut o antena mica in custodie de la focus si cind inflorea in februarie pomul din fata nu mai vedeam nimik...dar am descoperit astra si hotbird, pe astra prind pachetul "premiere" (gasiti pe lyngsat ce programe au) de la nemti si stiu bine germana asa ca... m-am scos... iar programele de pe hotbird intra automat si sint muuulteee... cu dvbdream, un program de vizionat posturile pe calculator este un buton pe care, apasindu-l, poti schimba limbile in care vizionezi adica de pe spaniola pe engleza, portugheza, romana, franceza, germana...
    6) nu m-am dus mai departe de 1w, stiu e amos, as fi prins si boom dar e la fel de jos si am copacul ala in fata... nu-i in curtea mea si ar trebui sa-i intreb pe cei de la respectiva societate daca ar fi dispusi sa-l taie... apoi aprobari... cine si unde sa-l recicleze (copacul)... complicat. ramin pe astra-hotbird.
    7) cu alpsul (sau altul mai subtire sau cel putin mai ingust la prindere) aveam semnal de pe eutelsat w3a la 7 grade Est, eurobird 9 la 9 grade Est si eutelsat w1 la 10 grade Est... erau vreo 5-6 programe bulgaresti sau rusesti in total "free to air", l-am pus aiurea doar, ca tot aveam inca un fir liber la diseq... se vad...
    Last edited by vladro2; 30th November 2007 at 15:55.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Imi cer scuze ca ma bag dar, trebuie sa fim naivi sa credem ca se poate receptiona plaja Astra - Intelsat in Bucuresti cu 0.9cm...
    Auzi tu cica mai ia si PREMIERE...common guys...improvizatii si aberatii tipice romanesti
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Imi cer scuze ca ma bag dar, trebuie sa fim naivi sa credem ca se poate receptiona plaja Astra - Intelsat in Bucuresti cu 0.9cm...
    Auzi tu cica mai ia si PREMIERE...common guys...improvizatii si aberatii tipice romanesti
    Tnx,
    Asta vroiam sa aud ! Pentru asa ceva ai nevoie de ceva mai mare, nu ? 1,2 e suficient ? Offset, bineinteles !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Posts Thanks / Likes

Ma baieti, eu m-am chinuit cu 1.20 cm in Bucuresti de mi-au sarit ochii cu antena orientata cu focalul principal pe Intelsat si abia mi-a intrat Astra si asta cu lnb.-ul in mana pana am gasit castigul cel mai bun si abia aveam un 35% pe tp-urile cu D+ adica Astra 1Kr.
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Question

Ma baieti, eu m-am chinuit cu 1.20 cm in Bucuresti de mi-au sarit ochii cu antena orientata cu focalul principal pe Intelsat si abia mi-a intrat Astra si asta cu lnb.-ul in mana pana am gasit castigul cel mai bun si abia aveam un 35% pe tp-urile cu D+ adica Astra 1Kr.
    Cu alte cuvinte 19 est nu intra sub nici o forma cu multifeed ! Dar cu single ?
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

Posts Thanks / Likes

Bingo! sa-mi arate ala care a reusit 1west - 19 est semnal util si inghit lnb-ul!
    DVB-S:
    DVB-T:

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

intradevar, antena este de 90 dar ca sa prinzi premierele tre sa fie ASTRA in focar principal, in mijlocul antenei... hotbirdu il pui in stinga, secundar. sint vreo 19 canale care le vezi cu nume, restul sint cele de fotbal sau formula 1 dar la mine intra la "nameless", au terminatia 11759_221, 226, 227... delay nu am, nici la ceata, bruma sau nori... cu antena de 90 (directia dinspre grivitei/bucurestii noi spre stadionul giulesti/chitila. bine... sud-west

la varianta din poze am renuntat, digi se vede bine cu lnb in mijloc dar nu mai intrau premierele deloc, fiind antena mica, reflexia satelitilor secundari e slaba, captam astra si hotbirdu dar nu mai intrau alte posturi importante precum taquilele sau premierele. la veme proasta am si putin delay dar e fatal.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Bingo! sa-mi arate ala care a reusit 1west - 19 est semnal util si inghit lnb-ul!
    ce intelegi prin "semnal util" !?

PS: inca ceva: am ramas la versiunea dvbdream 13c, ca in 14d cind adaug la swichul diseqului un satelit imi sarea automat (si eu nu stiam) de pe Ku-Linear (universal) pe NA Bandstacked DP Ku-Hi (DBS) si ma miram eu de ce nu mai aveam semnal... nu era ars nimic... nu stiu exact detalii tehnice si nu ma pricep la frecvente dar asta se intimpla. dvbdreamul 14d are mai multe probleme, mai ales cu codecurile instalate, nu prea "le inghite" si da erori. este un program super, va ramine si de acum incolo pe calculator - versiunea 13c.
    Last edited by vladro2; 30th November 2007 at 16:41.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Poti sa-ti arat si eu ) Drept ca nu in bucuresti ci mai mai spre w si tinut in mina....
    Asadar cauta un LNB mai micut sa nu te zgiraie pe git)

f11

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by f11 View Post
    Poti sa-ti arat si eu ) Drept ca nu in bucuresti ci mai mai spre w si tinut in mina....
    Asadar cauta un LNB mai micut sa nu te zgiraie pe git)

f11
    Logic ca mai spre vest merge deoarece semnalul lui Astra este puternic dar se pierde dincolo pe Thor despre asta discutam; dar repet nu cred ca merge cu 90cm.
    Nu intelegeti ca nu merege fizic in Romania. sunt aprope 20 de grade de acoperit mai ales ca semnalul este la 42 dBW la extremitati - si asta cu Astra in focar principal dar daca raportam la focar secundar? vom avea undeva la 40 asta inseamna diametru de cel putin 1.2 m ca sa iei ceva (in cel mai bun caz).
    Gata ca ma plictisiti cu aberatiile.
    Semnal util inseamna minim 45 dBW!
    DVB-S:
    DVB-T:

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by picollo08 View Post
    @toti in afara de cel ce a postat schema
    De Invacom a-ti auzit....
    Sigur nu!De intrat ceva intra nu toate tp-urile...
    Cand am fost in Ro la capitala in primavara, am vazut la frai'mu Astra pe twin cu hotbird in 0,8 ca altfel nu mere...maxim 0,85 altfel metoda clasica ci centrala si 2 lnb.....
    Nu sunt "Mese" da am pus antene si in Ro in diverse locatii....
    Prietene, noi aici discutam de Thor-Astra in Bucuresti nu de dual feed Astra Hotbird.
    Despre asta din urma iti arat eu ce vrei si ce nu vrei...adica la 1.2m sa vezi aproape toate TP-urile in Bucuresti....
    DVB-S:
    DVB-T:

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

premiere se prinde nimic de zis. eu am o antena de 1,8 simetrica al. si pe unele frecvente seara am semnal de 43 % . cu o antena de 1,5 M simetrica seara am semnal 25 - 30 % abia daca se vede...

acum stau si ma gandesc cum ati prins voi premiere cu o antena de 0,9 ... poate cateva frecvente

locatia Dolj

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SCARY_2 View Post
    premiere se prinde nimic de zis. eu am o antena de 1,8 simetrica al. si pe unele frecvente seara am semnal de 43 % . cu o antena de 1,5 M simetrica seara am semnal 25 - 30 % abia daca se vede...

acum stau si ma gandesc cum ati prins voi premiere cu o antena de 0,9 ... poate cateva frecvente

locatia Dolj
    uite am dat scan acum pe ASTRA:

TPs with no signal: 28
    Empty: 2
    Nameless: 62

Elapsed: 07:25

Video Channels: 579
    Radio Channels: 133
    Data Channels: 96
    Total: 808
    Scan completed.

(e frumos afara/bucuresti)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)