Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: SkyStar1 rev1.3

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default SkyStar1 rev1.3

Am posibilitatea de a achizitiona o placa SkyStar1 rev1.3. Din cate imi mai amintesc, placa cu pricina nu functioneaza la SR-uri mai mici de 22000. Exista si alte diferente fata de rev1.5, pe care ar trebui sa le i-au in vedere?

Multam'
    FAbian23

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Te contrazic in privinta sr-ului.
    Am un ss1 rev 1.3 si stiu bine ca-mi mergeau programe cu sr-uri mici.
    Imi aduc aminte de TVRM, acum un an/doi era undeva cu sr in jurul la 3500.
    Cam asta era limita.
    Si-mi mai aduc aminte ca iarna aveam un calorifer in plus in pc.
    In rest era super.

Cu respect,
    dolby.
    For a better world!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Parca nu cobora sub 8500 fara sa-i faci o "operatie" hardware.Nu am mai testat de mult un program cu sr mic.M-ati facut curios si o sa caut chiar acum pe cei 3 sat.disponibili.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

1.3 a mea la care sa defectat sursa pentru lnb mergea si la sr mici cu un lnb alps din 1998. Aia noua, tot folosita, nu prea vrea cu sr mici in sensu ca oscileaza semnalu foarte tare si merge numa cu intreruperi. Dar poate fi si de la lnb fiindca, si aia veche face la fel la sr mici daca bag un splitter si alimentez lnbu de la ss2 si pe cablu de la ss1 bag un dc blocker. Dar acuma am alt lnb fiindca ala din 1998 sa defectat. Chestia la ss1 1.3 e ca oscileaza prea mult tensiunea de alimentare a tunerului si atunci oscileaza si frecventa. Nu am incercat inca Spannungsmod, poate ajuta. La Nexus-s 2.2 nu e problema cu sr mici. Dar dvb-s 1.3 in general are semnal mai bun de cit nexus-s 2.2. Daca nu ar oscila asa la sr mici ar fi cred ca mai buna de cit 2.2. Poate lnbu meu de acuma nu are asa buna stabilitate de frecventa ca alpsu vechi.

La 1.5, sau a fost 1.6?, cred ca trebe driver patchuit. O data scri de 1.3 si dupa aia de 1.5, deci care dintre ele?

Eventual as putea sa incerc Spannungsmod la aia cu sursa lnbului stricata ca tuneru mai merge si Spannungsmodu ii da tunerului o tensiune mai stabila, aia nu are nimic cu sursa lnbului. Dar pina pot sa incerc mai dureaza citeva saptamini ca sint tare ocupat. Daca incerci inainte, atunci spune daca a adus ceva modu.

Vezi aici despre reviziuni: http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.ph...eatured-Karten

Si aici pentru mod: http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/SpannungsMod

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by RadioactiveNoise View Post
    La 1.5, sau a fost 1.6?, cred ca trebe driver patchuit. O data scri de 1.3 si dupa aia de 1.5, deci care dintre ele?
    La 1.5 este vorba despre un artificiu soft, 1.6 merge fara probleme.Am avut si un ss1 rev.2.1 dar nu pot spune ca avea tunerul mai slab ca cea pe care o am in semnatura.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai aia ar fi interesant de vazut daca ajuta modu respectiv, ca la sr mai inalte, 1.3 are semnal mai bun de cit 2.2. Si la sr mici poate ar avea, dar tot sare intre de exemplu 0% si 30%, depinde de la caz la caz. Si asta are de aface cu stabilitatea frecventei, dupa parerea mea, fiindca la sr mici si largimea de banda e mica si +- 500 kHz - 1 MHz poate sa fie important.

Cu dvb-s 1.3 vechi:
    Cind a mai fost Oltenia TV pe Sirius, nu mai stiu ce sr avea, dar ceva pe la 3000 cred, cind mutam pe el facea artefacte, dupa care incet se stabiliza, dar daca startam alt program sau scrolam intrun geam in jos, sau ori ce actiune, iara facea artefacte, dupa ce lasam compu in pace iara se stabiliza. Dar asta numa la sr mici. Asta inseamna ca alimentarea tunerului e asa subdimensionata ca ori ce oscilatie cit de mica in tensiunea de pe pci bus face probleme la sr mic.
    Dar cu combinatia dintre dvb-s 1.3 vechi si lnb alps vechi nu am avut asta sa sara semnalu asa intre 0% si vreo 30 sau 50 sau depinde si cind sa se sincronizeze sa sara iara pe 0 si tot asa.

Bine atunci foloseam driver 1.23 nu 2.x. As fi si ramas la 1.23 daca nu s-ar fi defectat dvb-s veche. Cu nexus-s 2.2 driver 1.23 nu mergea. Se instala normal fara probleme, dar cind startam programu, zicea ca nu gaseste frontend.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)