Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Default mesaje text pe US Cellular

Intrebare: am trecut recent de la T-Mobile la US Cellular, pe un plan diferit, insa mi-am pastrat numarul. Problema este ca nu mai pot primi mesaje text din Romania (de pe Vodafone), ceva nu functioneaza. Pot trimite mesaje (formand combinatia 011 + 40 + 7xxx[numar telefon] ), insa mesajele persoanei care imi scrie (formand 01+7xxx[numar telefon] ) nu ajung. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Am sunat la US Cellular, nu sint restrictionat cu nimic, ar trebui sa primesc respectivele mesaje. La Vodafone iarasi, liber.
    Cam naspa, in esentza.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Intrebare: am trecut recent de la T-Mobile la US Cellular, pe un plan diferit, insa mi-am pastrat numarul. Problema este ca nu mai pot primi mesaje text din Romania (de pe Vodafone), ceva nu functioneaza. Pot trimite mesaje (formand combinatia 011 + 40 + 7xxx[numar telefon] ), insa mesajele persoanei care imi scrie (formand 01+7xxx[numar telefon] ) nu ajung. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Am sunat la US Cellular, nu sint restrictionat cu nimic, ar trebui sa primesc respectivele mesaje. La Vodafone iarasi, liber.
    Cam naspa, in esentza.
    Nu stiu de Vodafone , dar Cosmotel de ex. nu poate trimite sms-uri in Sua. Cica anumite companii din Rom nu au ceva contract cu partea americana ...
    Am un prieten care avea orange si primeam mesajele lui , dupa ce a trecut pe Cosmotel nu mai ... S-a informat la ei si asta o fost problema ...
    Poate asa e si la tine... Spunei persoanei din Rom sa se intereseze la Vodafone , cred ca acoloi problema... Asa o fost in cazul meu , cel putin .
    Desi poate trimite mesaje in europa , in SUA nu poate ... adica poate ...dar nu ajung niciodata ...
    Last edited by voicu_n; 28th November 2007 at 06:57.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am avut o pb similara cu Rogers din Canada dar acum cativa ani cand nu puteam nici primi si nici trimite SMS-uri prin GSM de la/spre Romania. I-am sunat atunci si mi-au spus ca nu au nu-s ce ruta cu Romania pt SMS dar pe viitor se va adauga probabil. Ceea ce s-a si intamplat...
    Ti-as sugera sa dai un telefon la customer service si sa ii intrebi despre problema. S-ar putea sa iti spuna ei exact de ce nu merge.
    Bafta,
    Aegyssus

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Astia de la US Cellular au zis ca pana la rezolvarea problemei asigura gratuit abonatilor 100 de porumbei calatori pentru mesaje .

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@aegyssus
    Cind am sunat la Customer Serv, astia de la US Cellular au dat-o ca nu e de la ei, ca liniile sint in regula, ca trebuie sa pot primi si trimite. Chestia e ca asa zic si aia de la Vodafone. O sa scriu la US Cellular sa se ocupe de problema. Ideea este ca, de ex, cind persoana din Romania primeste mesajele trimise de mine le primeste de la un numar anume (mai precis +44-779-780-6021) este, ca atare un mesaj routat. Am cautat numarul respectiv, se pare ca este un server de trimis mesaje text de prin Fairbanks, Alaska.
    Us Cellular s-ar putea sa fie, pina la urma, un mare scam.
    @*********
    Tie o sa-z trimit un mesaj in comuna Breizh cu o cioara "messenger".

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

e de la SMS center-ul lor de KK....o sa cam te lupti si cu us cellular si cu vodafone, eu am lucrat in chestia asta si e o bulibasheala generala...seamana cu peeringul....

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

E de cacat rau - cica n-au contract cu Vodafone. Numa' cu Connex si Cosmorom. Cosmorom, ha, ha. Da' pina una alta am muscat-o. Stay away from US Cellular, another scam with a fancy cover.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

pai mananca KK cu lopata...connex is vodafone! eu as rezilia contractul cu ei si i-as raporta ca consumer protection si better business buro...yakkkkk

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)