Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Recontitionare pinion Satellite Motor SM3D12

Sfaturi pentru reconditionare Satellite Motor SM3D12

Se procura un manometru defect DN 25,se demonteaza si se scoate pinionul din Foto nr.1.

Puse una langa alta,cea uzata si cea de bronz din apometru arata ca in Foto nr.2.

Se prinde pinionul din bronz in universalul strungului cu capatul notat cu A in Foto nr.3,

si prin strunjire se elimina capatul marcat cu B,dar atentie,nu se strunjeste pana in planul pinionului mare,caci ele sunt asamblate,nu e dintr-o singura bucata,se vede in Foto nr.4,

apoi se gaureste cu un burghiu de 2 mm si in final se reteaza si capatul A,se finiseaza cu un smirghel fin si este gata de montare ca in Foto nr.5.

Dar mare atentie,pinionul de plastic avea rolul lui,in caz de blocare a antenei in perete sau balcon,se rascheta pinionul,la cel de bronz,adio,in caz de blocare se buleste electromotorul.Sa nu ziceti ca nu ati stiut.Asa ca mare atentie de acum incolo.Inutil sa mai reamintesc ca la remontare se pune putina vaselina siliconica,ca sa se invarta si iarna.
    Am reconditionat doua astfel de motoare si unul are deja aproape 2 ani si merge fara probleme.
    .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Modelul asta e bun e numai cu un pinion dar eu am avut un model H-H ce avea vre-o 7,8 pinioane de plastic.A aparut acum la Elstar motoare H-H cu pinion de otel.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Modelul asta e bun e numai cu un pinion dar eu am avut un model H-H ce avea vre-o 7,8 pinioane de plastic.A aparut acum la Elstar motoare H-H cu pinion de otel.
    Da,si ale mele au mai multe pinioane dar la amandoua s-a dus acelasi pinion.restul nu au avut de suferit,nici chiar cel care a raschetat dintii pinionului in cauza nu a avut nimic.
    .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Question

salut , daca tot s-a deschis subiectul '' motor SM3D12'' , am o problema la motorul in cauza : nu face curse stanga -dreapta , doar intr-o singura parte (nu retin , l-am scos pe ''dreapta '' -- in cutie -- ) . presupun ca e defect senzorul . ce este de facut ? stiu , ve ti spune , se inlocuieste dar de unde , se poate face rost ? multumesc
    ps: manual pot deplasa stanga -dreapta .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    salut , daca tot s-a deschis subiectul '' motor SM3D12'' , am o problema la motorul in cauza : nu face curse stanga -dreapta , doar intr-o singura parte (nu retin , l-am scos pe ''dreapta '' -- in cutie -- ) . presupun ca e defect senzorul . ce este de facut ? stiu , ve ti spune , se inlocuieste dar de unde , se poate face rost ? multumesc
    ps: manual pot deplasa stanga -dreapta .
    Regret,cu parte electrica/electonica nu am avut probleme,asa ca nu stiu ce sa zic,nu am cautat sa fac altceva,dupa ce l-am demontat si am gasit rezolvarea pinionului defect l-am montat la loc fara sa ma preocupe restul.Dar daca retin bine are inauntru cate un limitator pentru final cursa stanga/dreapta,poate o fi unul blocat .La cel de-al doilea deja stiam ce are,am avut si pinion de rezerva(si acum mai am unul pentru zile negre) si la fel nu m-a preocupt restul.Dar dupa cum am mai citit pe aicea,nu are cumva vreo posibilitate de RESET ?.
    Dar daca manual merge,s-ar putea sa fie limitatoarele de cursa cu probleme.Merit sa-l desfaci si sa verifici,succes si poate stie altcineva mai patit sa te lamuresca.

L.E.Daca ai cumva nevoie de pinion,esti servit,am de rezerva.
    Last edited by Mayerling; 28th November 2007 at 00:41.
    .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)