Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: DN jos

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DN jos

Vestile proaste incluse in pachetele DN s-au materializat inca de ieri. Morphismul introdus pare dificil de spart si nu cred ca vom avea vreun fix inainte de sfarsitul de saptamana. Modificarila eduse seamana cu cele introduse de Bell in urma cu vreo luna, cu diferente semnificative insa. Asa ca reorientati-va antenele spre BEV pentru o perioada.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink linux cool

Quote Originally Posted by Charlot View Post
    Vestile proaste incluse in pachetele DN s-au materializat inca de ieri. Morphismul introdus pare dificil de spart si nu cred ca vom avea vreun fix inainte de sfarsitul de saptamana. Modificarila eduse seamana cu cele introduse de Bell in urma cu vreo luna, cu diferente semnificative insa. Asa ca reorientati-va antenele spre BEV pentru o perioada.

bew e solutia si inca ceva a inceput sa se vorbeasca de LINUX box care la ora care scriu este inca open wide asa ca rabdare si tutun
    Unde esti tu TEPES doamne .....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sa nu-ti inchipui ca BEV nu va face noi schimbari in stream cat de repede va putea. Poate chiar de maine...

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Morphismul introdus pare dificil de spart si nu cred ca vom avea vreun fix inainte de sfarsitul de saptamana
    "morphismul" e spart dinainte sa se activeze, dovada stau receiverele linux care au primit fix acum 4 zile.
    Thanksgiving e motivul pentru care intirzie fixurile ! Si ca sa nu existe argumente, la DB, TD si restul linux coderul e canadian. Asa ca el si-a mincat curcanul mai de demult si a stat pe "morphism" de cind a aparut in stream.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Rqcamd-0.35

A aparut si rqcamd-0.35 cu PPV & adult fix

http://www.hostclip.com/dl/6fba4d14a...c864413ce6d96b

Code:
    22/11/2007 v0.35
    - MECM 0x60 & 0x40 *temporary* fix. Still working towards the more permanent solution.
    Problemele adevarate pentru cutiile FTA vor incepe cand DN si BEV vor incepe sa sara de la MECM60 la MECM40 odata la 2-3 zile, sau poate si mai des.

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by diva_ta View Post
    Code:
    22/11/2007 v0.35
    - MECM 0x60 & 0x40 *temporary* fix. 
    Still working towards the more permanent solution.
    Problemele adevarate pentru cutiile FTA vor incepe cand DN si BEV vor incepe sa sara de la MECM60 la MECM40 odata la 2-3 zile, sau poate si mai des.
    Din cite vad eu astia dau cu sperietoarea - cu "morphismul" lor si apocalipsa care o descriu unii pe site-uri.
    Vedeti ce zice acolo? - "Still working towards the more permanent solution". Solutia permanenta o au si e aproape implementata dar vor deschide cutia pandorei cind va apare. O sa explic daca va intereseaza.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Bineinteles ca ma intereseaza. As vrea sa cunosc mai indeaproape toate mecanismele astea de analiza si decodare; din pacate bibliografie canci si nimeni nu pare dispus sa-si impartaseasca secretele (ori cei pe care i-am intrebat chiar nu stiu). Am ceva experienta in domeniu (un pic de Linux, Assembler si C pe procesoare PIC si Atmega 16/128, folosite in special in aplicatii de comunicatii industriale) dar nu cunosc mai nimic despre modul in care se face transmisia TV digitala, in afara de generalitatile expuse prin forumuri. DIn nefericire, acestea nu sunt nici pe departe suficente...
    Orice bit de informatie este binevenit!

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

E destul de simplu insa nu stiu cit de mult vor sa o aplice pentru ca isi vor lua cascavalul de la gura. Asa ca mai bine dau cu fixul temporar si le mai iese si lor un ban si tin dealrii happy cu vinzarile.
    Un dump complet de card exista cu toate mapromurile. Desi se pot gasi portiuni bune din el postate in diferite locuri niciodata nu a fost 100%. E dinamita curata pentru ca odata scapat complet, N2 e moarta si providerii vor fi obligati sa faca cit mai rapid upgrade la sistem. Evident N3. Insa asta implica o investitie colosala. Si doar ce au trecut printr-una cind au facut schimbarea N1 cu N2.
    Mie imi miroase a compromis. DN si Bev se fac ca nu stiu atita timp cit dumpul nu devine public iar coderii si dealerii fac fixuri temporare din motive explicate mai sus.

Deci cum se face. Se ia dumpul complet si se incorporeaza in fix. E ca si cum ai avea un card original in receiverul FTA. Cardul asta virtual va intelege orice instructiune sau modificare baga DN (sau BEV) in stream si va stii sa o descifreze fara interventie. De aici nu mai explic ca e usor de inteles.

Exista un coder care acum a bagat o buna parte din dump intr-un fix. Deci e cit de cit implementat, insa atita timp cit vor mai face bani - sa fie doar imbecili sa arunce cascavalul din gura scotind tot dumpul. Si doar sint coderi - nici pomeneala sa fie tembeli !
    Dealerii sint happy, coderii sint platiti, DN & Bev nu sint fortati sa scoata puhoi de banet din buzunar = toata lumea happy = traiasca hora unirii.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc Zuzel, excelenta prezentare.
    Here's the deal:
    Am un receptor Ariza Extreme. De vreo juma' de an n-au mai aparut nici un fel de bin-uri pentru el. In prezent este complet decedat si nu mai am ce face cu el. Imi pare rau sa-l arunc la gunoi; in fond este un receptor foarte bun si de calitate. As vrea sa invat sa-mi creez propriile binuri sau sa-l clonez in altceva; din cate am inteles, asta este dificil, intrucat Extreme are o arhitectura deosebita si vor trebui rescrise driverele pentru jumatate din periferie ca sa-l faci sa lucreze cu un alt OS. Ce ma sfatuiesti sa fac? De unde sa incep? Cum am mai spus, am ceva experienta in HW si SW, dar nimic in televiziune digitala.

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am un receptor Ariza Extreme. De vreo juma' de an n-au mai aparut nici un fel de bin-uri pentru el. In prezent este complet decedat si nu mai am ce face cu el. Imi pare rau sa-l arunc la gunoi; in fond este un receptor foarte bun si de calitate. As vrea sa invat sa-mi creez propriile binuri sau sa-l clonez in altceva; din cate am inteles, asta este dificil, intrucat Extreme are o arhitectura deosebita si vor trebui rescrise driverele pentru jumatate din periferie ca sa-l faci sa lucreze cu un alt OS. Ce ma sfatuiesti sa fac? De unde sa incep? Cum am mai spus, am ceva experienta in HW si SW, dar nimic in televiziune digitala.
    Lasa-te pagubas ca nu ai sursa cod si nu poti sa faci nimic. Daca chiar vrei sa faci programare atunci ia un DB ca ai sursa pentru imagine si sursa pentru un emu. Chiar si daca nu finalizezi ce ti-ai propus tot o sa ai super fun cu DB-ul.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thanks my man!
    DB-ul este Dream Box presupun, asa-i? Unde se pot gasi sursele pentru DB? Si de unde pot sa incep sa invat despre Nagra2 ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zuzel View Post
    E destul de simplu insa nu stiu cit de mult vor sa o aplice pentru ca isi vor lua cascavalul de la gura. Asa ca mai bine dau cu fixul temporar si le mai iese si lor un ban si tin dealrii happy cu vinzarile.
    Un dump complet de card exista cu toate mapromurile. Desi se pot gasi portiuni bune din el postate in diferite locuri niciodata nu a fost 100%. E dinamita curata pentru ca odata scapat complet, N2 e moarta si providerii vor fi obligati sa faca cit mai rapid upgrade la sistem. Evident N3.
    Deci cum se face. Se ia dumpul complet si se incorporeaza in fix. E ca si cum ai avea un card original in receiverul FTA. Cardul asta virtual va intelege orice instructiune sau modificare baga DN (sau BEV) in stream si va stii sa o descifreze fara interventie. De aici nu mai explic ca e usor de inteles.

Exista un coder care acum a bagat o buna parte din dump intr-un fix. Deci e cit de cit implementat, insa atita timp cit vor mai face bani - sa fie doar imbecili sa arunce cascavalul din gura scotind tot dumpul. Si doar sint coderi - nici pomeneala sa fie tembeli !
    Dealerii sint happy, coderii sint platiti, DN & Bev nu sint fortati sa scoata puhoi de banet din buzunar = toata lumea happy = traiasca hora unirii.
    Ce ai explicat tu aici e valabil pentru toate receiverele , si fixurile , sau era vorba deca despre cele pe linux ?
    Mersi .

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by voicu_n View Post
    Ce ai explicat tu aici e valabil pentru toate receiverele , si fixurile , sau era vorba deca despre cele pe linux ?
    Mersi .
    Pentru toate.

Thanks my man!
    DB-ul este Dream Box presupun, asa-i? Unde se pot gasi sursele pentru DB? Si de unde pot sa incep sa invat despre Nagra2 ?
    Da, e dreambox. sursele sint aici:
    http://developer.elitedvb.net/listpr...hp?curr_dir=64
    Pentru emu cauta sursa de la opencam. Uite un site unde vei gasi ceva ajutor si ceva surse:
    http://www.linuxstb.com
    Info pt N2 gasesti prin multe locuri. Google it.
    Bafta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zuzel View Post
    EUn dump complet de card exista cu toate mapromurile. Desi se pot gasi portiuni bune din el postate in diferite locuri niciodata nu a fost 100%. E dinamita curata pentru ca odata scapat complet, N2 e moarta si providerii vor fi obligati sa faca cit mai rapid upgrade la sistem. Evident N3. Insa asta implica o investitie colosala. Si doar ce au trecut printr-una cind au facut schimbarea N1 cu N2.
    Mie imi miroase a compromis. DN si Bev se fac ca nu stiu atita timp cit dumpul nu devine public iar coderii si dealerii fac fixuri temporare din motive explicate mai sus.

Si chiar TOTI coderii astia is asa de legati de provideri , cum de nu "scapa" cineva un fix care sa aibe "un dump complet de card " (asa cum l-ai numit tu mai sus) .... Sau de ce nu faci tu asta , vad ca te cam pricepi la chestiile astea , si iti plac pinguiniii ...
    Si inca ceva dump-ul asta complet a existat sau a fost vreodata implementat 100% in vreun bin pt N1

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink este vorba de CASCAVAL

Quote Originally Posted by voicu_n View Post
    Si chiar TOTI coderii astia is asa de legati de provideri , cum de nu "scapa" cineva un fix care sa aibe "un dump complet de card " (asa cum l-ai numit tu mai sus) .... Sau de ce nu faci tu asta , vad ca te cam pricepi la chestiile astea , si iti plac pinguiniii ...
    Si inca ceva dump-ul asta complet a existat sau a fost vreodata implementat 100% in vreun bin pt N1

chiar nimeni nu citeste printre degete OAMENI BUNI aici este vorba de foarte multi B A N I
    Unde esti tu TEPES doamne .....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)