Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Unde gasesc inclinometru in Bucuresti?

Dupa vantul de saptamana trecuta mi s-a cam dereglat antena si sunt nevoit sa fac un nou reglaj, de data asta as vrea sa-l fac cat mai precis.

Caut si eu un inclinometru. Unde pot gasi asa ceva in Bucuresti? Citisem pe-aici ca as putea gasi la Praktiker, dar cei de-acolo nu au auzit vreodata de asa ceva... are alta denumire?

Astept sfaturi, sugestii, va rog!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviurosioara View Post
    Dupa vantul de saptamana trecuta mi s-a cam dereglat antena si sunt nevoit sa fac un nou reglaj, de data asta as vrea sa-l fac cat mai precis.

Caut si eu un inclinometru. Unde pot gasi asa ceva in Bucuresti? Citisem pe-aici ca as putea gasi la Praktiker, dar cei de-acolo nu au auzit vreodata de asa ceva... are alta denumire?

Cf. DEX'98:
    INCLINOMÉTRU, inclinometre, s.n. 1. Aparat pentru măsurarea şi înregistrarea poziţiei unei găuri de sondă. 2. Instrument care serveşte la măsurarea unghiurilor de înclinare a unei nave în raport cu orizontul. 3. Instrument care indică direcţia magnetismului Pământului. – Din fr. inclinomètre, engl. inclinometer.
    Dar tie iti rebuie : NIVELA CU BULA DE AER=POLOBOC

E normal ca cei de la Praktiker nu stiau de chestia pe care le-ai cerut-o

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am zis bine inclinometru... masoara in grade inclinarea unei suprafete... Chestia aia cu bula, care se gaseste sub numele de nivela nu face decat sa-ti indice faptul ca o suprafata este orizontala/verticala.

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dute direkt la Praktiker. Costa vreo 45 RON, sunt de culoare rosii sau albastre. si sunt din plastic de provenienta germana.Am kautat si eu vreo 2 luni la fel ca si tine.

Ce vrei tu nu are nici un dram de bula. Este un dispozitiv care masoara inclinatia in plan orizontal sau vertical a unui obiect. Un ac iti indica pe o scara gradata deviatia de la vertical sau la orizontal.

Scula arata kam asa:

Bafta.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

Tehnic... cam asa arata un ... inclinometru:

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

E beton. Exact asta cautam, sper sa gasesc la Praktiker.

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by first_zipper View Post
    Tehnic... cam asa arata un ... inclinometru:
    Te cred. La cautarea de imagini cu google asta mi-a gasit si mie.

Ca si gluma nu puteam sa iau inclinarea antenei urcandu-ma cu masina pe antena.

By the way, scula este foarte utila. Daca atasezi si un magnet de laterale, reglezi antena cu mare usirinta.

Bafta.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E beton. Exact asta cautam, sper sa gasesc la Praktiker.
    sau asa:

Inclinometer Definition:
    An inclinometer is an instrument for measuring angles of slope and inclination of an object with respect to its gravity by creating an artificial horizon. It is also known as a tilt sensor, tilt indicator, slope meter, slope gauge, gradient meter, gradiometer, level gauge /meter.
    P.S. E bine totusi ca nu ai inclus in lista ta de instrumente si un teodolit

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by first_zipper View Post
    sau asa:
    Ala cu LCD e chiar beton dar sanse sa gasesti asa ceva pe la noi sunt mici.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

OFFTOPIC
    Pana-ti iei inclinometru...daca ai pe cineva cu un N95 poti incerca asta http://mosh.nokia.com/content/3E1BD5...40050AEE043609
    http://news.mobile9.com/s60apps/2007...meter-by-jukka

Stiu ca aveam ceva de genul asta pt N5500 si functiona, din pacate nu gasisem cum sa-i specific ca o anumita pozitie reprezinta zero.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Vei constata ca el este greu de folosit atit timp cat constructorul antenei nu a avut in vedere acest lucru. Aparatul tau , sa-i zicem inclinometru, are nevoie de o suprafata de asezare , una plana , suprafata pe care sa o poti corela cu valorile unghiulare prescrise ...elevatie si declinatie .... in general antenele pentru amatori se regleaza grosier ..."la ochi" pe baza experientei montatorului si cu ochiul pe ecran la combinatia level/quality pentru valoarea optima !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Inclinometrul poti sa-l folosesti la o antena circulara, daca esti sigur ca cele 3 brate de sustinere a LNB-ului se intalnesc exact in centru. La o antena offset, daca nu-i stii parametrii exacti (adica offsetul antenei), nu-ti foloseste la nimic. Si chiar daca l-ai sti, daca bratul antenei (cel care sustine LNB-ul) este putin deformat (adica nu cade chiar in focar), iar n-ai facut nimic. Cel mai cinstit este sa-ti reglezi elevatia cu un satfinder sau cu indicatia de signal quality aratata de receiver.
    In doua cuvinte, inclinometru = bani aruncati.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exact ptr o antena circulara am nevoie, ca sa-i pun unghiurile "grosier", apoi ma apuc de fineturi si reglaje. Din pacate, la Praktiker in Bucuresti nu prea s-a auzit de asa ceva... Alte solutii?

Think free! Teacher
    Posts Thanks / Likes
    Gabitzu
    Vu+ Duo2

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am aplicat o metoda mult mai ieftina: trigonometria + nivela; am facut sabloane din carton cu unghiurile de elevatie si declinatie pt un satelit sudic (astra), dupa care a urmat reglajul fin, cum s-a spus si mai sus, cu nivelul de semnal si tv langa antena.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)