Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Despre Boom si serviciile lor.

cum se poate rezilia un contract Boom daca este facut in urma cu 3 luni ?

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

platesti toate promotiile si faci cerere de reziliere. daca iti spun ca nu se poate, le pui sub nas Codul Consumatorului publicat in Monitorul Oficial la 1 martie 2007 in care scrie ca orice prestator de servicii nu mai are voie sa oblige abonatul sa stea in reteaua lui un an, doi, etc. ramane la dorinta abonatului cat vrea sa beneficieze de serviciile prestatorului. daca si asa zic ca nu se poate si arata dispret fata de lege, le faci reclamatie la ANPC. eu expun problema la caz general, nu fac referire speciala la boom, aceeasi situatie e valabila pentru toti operatorii de servicii, indiferent ca sunt dth, telefonie, internet, etc. legea mai spune ca un contract se incheie pe o perioada determinata de timp si se reinoieste dupa expirarea contractului precedent cu acordul partilor. prestatorii nu au voie sa prelungeasca contractul de la sine asa cum se intampla la firmele de telefonie mobila, in care faci contract valabil pe un an si apoi ramai 10 ani abonat fara sa semnezi alt contract valabil pe perioada respectiva. dupa ce expira perioada de valabilitate a contractului, partile trebuie sa negocieze un contract nou.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

pai da .. dar.. in cazul meu .. contractul cred ca este pe 2 ani.. trebuie sa platesc abonamentul
    timp de 2 ani ca sa pot rezilia contractul ?

Posts Thanks / Likes

trebuie sa platesti doar promotiile, adica cele 3 luni gratuite. vezi daca iti iau si pe instalare banii, sa te uiti in contract in ce conditii taxa de instalare e gratuita. pe echipamente n-ai ce sa platesti ca le returnezi. ce ti-au dat in custodie?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    trebuie sa platesti doar promotiile, adica cele 3 luni gratuite. vezi daca iti iau si pe instalare banii, sa te uiti in contract in ce conditii taxa de instalare e gratuita. pe echipamente n-ai ce sa platesti ca le returnezi. ce ti-au dat in custodie?
    2 receptoare. atat. iar promotiile care trebuiau sa fie gratuite 3 luni ... nu au fost.. pt ca le-am platit pana acum.. .decat primele 10 zile..de cand mi-au adus receptoarele au fost gratuite.. ..

Posts Thanks / Likes

atunci e clar. se considera ca fiind ziua 1, ziua in care ai avut cardurile activate. daca nu ti-au dat nimic promotional nu ai datorii in privinta asta la ei. ramane sa vezi ce e cu receptoarele, care e in custodie, care se plateste, si cat costa.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

sa inteleg ca o sa imi puna taxe .pentru chiria receptoarelor.... as vrea sa o vad

am sa fac demersurile si o sa va tin la curent

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

anunti IN SCRIS ..recomandata cu confirmare de primire...si din acel moment 30 de zile mai TREBUIE SA RAMII ABONAT...la ultima factura iti vor trece si tariful de instalere...vreo 150 de lei...dupa terminarea perioadei si plata ultimei facturi...ar trebui sa vina aia de la instalari sa emonteze antena...asta este teoria...practic...ne povestesti tu cum a fost dupa ce te scapi de ei

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SCARY_2 View Post
    pai da .. dar.. in cazul meu .. contractul cred ca este pe 2 ani.. trebuie sa platesc abonamentul
    timp de 2 ani ca sa pot rezilia contractul ?
    nu platesti nimic, nu au voie sa-ti incaseze bani pe servicii nefurnizate. mai bine ia monitorul oficial pe martie 2007 si citeste legea, sa-ti cunosti toate drepturile.

P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Stiu ca aici e vorba de Boom dar si la Dolce cand am intrebat daca pot rezilia inainte de expirarea celor 2 ani de contract mi s-a spus ca pot dar trebuie sa platesc 85 euro receptorul(care e in custodie ) si restul echipamentului,plus valoarea abonamentului pe lunile care nu s-au facturat inca.Mi se pare o magarie.Parca noua lege nu mai permite operatorilor sa oblige clientii la plata despagubirilor in cazul rezilierii inaintea termenului ..Sau am inteles eu gresit questiunea
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb 0.3dB,H-H Strong DM2100,DM 500S ,Dm 500HD

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)