Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Antena GSM pe bloc

Administratorul blocului in care locuiesc se lauda zilele trecute ca face un contract cu Vodafone sa puna antena gsm pe bloc, ca e contract bun, o sa puna gresie pe holuri, etc...
    Problema e ca stau la 9/10 asa ca o sa fiu foarte aproape de ea.
    Nu trebuie sa ceara acordul locatarilor? Cine stie legislatie ceva? Oricum, daca se monteaza antena ma mut. Deocamdata o sa pun afise cu "pericolul radiatiilor, etc..."
    SHALOM

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Zi mersi ca n-o sa mai ai nevoie de radio.
    In functie de putere o sa ai o gramada de probleme cu aparaturile electronice ca sa nu mai vb de cele de sanatate.In italia nu au voie sa le instaleze la mai putin de 100 de metri de locuinte dar pentru aia e plin de ele pe blocuri.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

De regula problemele legate de orice emitzator sint strins legate de puterea acestuia. Insa ele pot varia, cele mai cunoscute efecte fizice ale radiatiilor emisie-receptie fiind problemele cardiace. De asemenea, efectele negative in plan tehnic sint reale: majoritatea aparatelor care sufera influente magnetice vor avea o viatza mult mai scurta, ca sa nu mai spun ca va fi afectata calitatea receptiei tv (va trebui, probabil, sa achizitionezi cabluri dublu ecranate si conectori ultra-solizi).
    Exista trepte de putere ale releelor, poti, cred, sa te documentezi asupra puterii cu care va transmite releul apropiat tie. In avantajul tau este ca ai totusi o structura metalica+beton deasupra (intre tine si antena) si ca de regula antenele gsm din orase nu emit niciodata la putere maxima, ca atare pericolul de radiatii nu va fi extrem de mare. Insa acestea exista, e firesc.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

sau ia flexu' dupa ce o monteaza.....

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu decide administratorul asta ci asociatia de proprietari.
    POti sa te opui deciziei in calitate de proprietar.
    Unul dintre neajunsuri va fi lipsa aproape in totalitate a semnalui gsm la tine in apartament.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Oricum, o sa incep cu distribuirea in fiecare cutie postala a unei 'informari' cu privire la acest subiect. Am facut deja o pagina intreaga de .doc. Mai mult nu pot sa fac... decit sa informez locatarii la ce pericole se expun. Si fireste, sa urmaresc - in caz ca se ajunge la montare - respectarea regulilor.
    Nu este permisă amplasarea antenelor pe blocurile de locuinţe, şcoli, grădiniţe, spitale. Pentru instalarea dispozitivelor pe terasa unui imobil trebuie să existe acordul scris a 51 la sută dintre locatari şi, obligatoriu, acordul celor de la ultimul etaj.
    SHALOM

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Stiu ca antena GSM se pune numai cu acceptul IN TOTALITATE al locatarilor. Poti f. frumos sa nu semnezi si gata, ei nu o sa vina. Sau poti sa ceri ca sa-ti dea tie personal (nu blocului) o mare parte din suma pe care Vodafone o plateste lunar. Poate iti mai scoti un al 2-lea salariu ...sau nu... parerea mea.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

isr2002, sa ne inviti la parastas dupa 10-15 ani daca accepti asa ceva. orice forma de unda electromagnetica cauzeaza leucemia. au fost numeroase articole in presa pe tema asta, chiar si telefonul mobil cu amaratii lui de un watt jumate e periculos pentru organismul uman, ce sa mai vorbim de antenele gsm care emit la puteri destul de mari de ordinul zecilor de watti. gandeste-te ca frecventa de 900 MHz e apropiata de microunde si penetreaza foarte usor betonul, veti fi expusi tot timpul la radiatii electromagnetice. nu are semnaturile tuturor locatarilor din bloc, nu o poate monta. informeaza pana atunci vecinii sa nu accepte asa ceva, nu cred ca o scara placata cu gresie e mai pretioasa decat sanatatea voastra.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Stiu ca antena GSM se pune numai cu acceptul IN TOTALITATE al locatarilor. Poti f. frumos sa nu semnezi si gata, ei nu o sa vina. Sau poti sa ceri ca sa-ti dea tie personal (nu blocului) o mare parte din suma pe care Vodafone o plateste lunar. Poate iti mai scoti un al 2-lea salariu ...sau nu... parerea mea.
    sunt cam smecheri administratorii astia, in loc sa depuna toti banii in contul asociatiei, ei ii baga in buzunare. stiu multe cazuri.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am si eu pe un bloc din fata casei mele la o distanta de 100m , 2 antene GSM . E cam mica distanta?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@isr2002_ Iti urez multa bafta in rezolvarea problemei....!cu o mica explicatie si putina rabdare, spune-le locatarilor la ce riscuri se vor expune in viitor...in cazul in care vor accepta! La urma urmei Sanatatea e pe primul loc, nu gresia sau stiu eu mai ce promisiuni.....

bobi.
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    sunt cam smecheri administratorii astia, in loc sa depuna toti banii in contul asociatiei, ei ii baga in buzunare. stiu multe cazuri.
    Mai in toate cazurile...vina apartine si operatorului care isi permite sa arunce cu banii pe "spagi catre administratori".
    Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..am vazut ceva documentare..si aprope toti locatarii de la ultimul etaj se plangeau de stari de ameteala, dureri de cap, insomnie...etc
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

pe de alta parte poti avea si tu ceva beneficii.....

Need A Cooker?
    Use Your Cell Phone
    By Sue Mueller
    6-28-6

Many organizations including the cell phone industry often downplay the risk of cell phone radiation to the brain. Results from short-term studies were used to convince consumers that use of a cell phone is not associated with brain tumors or cancer, which only develop decades after exposure. To be fair, no one knows exactly how much harm a cell phone can do to a person.

HoweRecently, new media has reported a study showing the radiation from cell phones is so full of energy they can be used to cook eggs. In the experiment, researchers placed one egg in a porcelain cup (because it is easy to conduct heat), and put one cell phone on one side and another cell phone on the other. The researchers then called from one cell phone to another and kept the cell phones on after connecting. During the first 15 minutes, nothing changed. After 25 minutes, however, the egg shell started to become hot and at 40 minutes, the surface of the egg became hard and bristled. Researchers found the protein in the egg had become solid although the egg yolk was still in liquid form. After 65 minutes, the whole egg was well cooked. The study shows how scary cell phone radiation is. People should try to avoid use of cell phones. Although so far no one has proved the radiation from cell phones can cause something clinically significant. By the same token, there has been no one who can disprove the existence of such a risk. Children should be forbidden from cell phone use because they still grow their brains and are particularly vulnerable to radiation. © 2004-2005 by foodconsumer.org unless otherwise specified

How Two Russian Journalists Cooked An Egg
    With Their Mobile Phones

Vladimir Lagovski and Andrei Moiseynko from Komsomolskaya Pravda Newspaper in Moscow decided to learn first-hand how harmful cell phones are. There is no magic in cooking with your cell phone. The secret is in the radio waves that the cell phone radiates. The journalists created a simple microwave structure as shown in the picture. They called from one cell phone to the other and left both phones on talking mode. They placed a tape recorder next to phones to imitate sounds of speaking so the phones would stay on.

After
    15 minutes: The egg became slightly warm.
    25 minutes: The egg became very warm.
    40 minutes: The egg became very hot.
    65 minutes: The egg was cooked. (As you can see.)

PS: o singura grija tre' sa ai.....sa nu fie ouale tale intre 2 mobile.....

Posts Thanks / Likes

naspa, ale mele sunt tot timpul intre doua mobile, in buzunarul drept tin orange-ul iar in cel stang zapp-ul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)