Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor alegere LCD

Am nevoie de ajutor pentru a alege un LCD. Alegerea trebuie facuta intre Samsung LE 32M86BD si Samsung LE 32R81B. Tinand cont ca 32M86bd nu-l gasesc numai la magazine on-line am nevoie de ajutor pentru a ma hotara pe care sa-l cumpar.
    Daca aveti alte propuneri, astept...
    Multumesc anticipat

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Jur ca acum cautam si eu sa deschid un topic pe tema asta, adica pe tema Samsung seria M8. Am vazut ca ai deschis tu topicul. Coppersink, eu zic sa mergi pe seria M.
    Nu stiu cum e seria R, dar stiu ca seria M86 inseamna FullHD, cu exceptia modelului de 32 inch, iar de la 40 de inch in sus modele au si ecran glossy. Eu vreau sa-mi iau modelul LE37M86B, de 37 inch. La rezolutii mari e pur si simplu superb, clar nu e pentru cablu.
    As vrea sa intreb lumea cu experienta in HD cum se vede imaginea pe un FullHD livrata de un Dreambox 7000 conectat cu un scart de calitate, pe Premiere Direkt, de exemplu ?
    Eu vreau sa conectez la TV atat Dreambox-ul prin scart, cat si calculatorul care are un ss2, prin cablu DVI-HDMI. Problema e ca pana apare dreambox 8000 (? ...) vreau sa folosesc dream-ul care il am si nu stiu cum se va vedea pe modelul FullHD (LE37M86B). Ma lumineaza cineva, please ?
    Mai are cineva LE37M86B ? Pareri ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Care e din Bucuresti mergeti la Mall Vitan la Mediagalaxy sa vedeti expuse unul langa altul un M8 si un R8. Diferenta e de la cer la pamant fata de orice alt lcd de acolo, un asa negru ca la M8 eu pana acum n-am mai vazut pe un lcd.

Bafta voua!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bogdansat View Post
    Care e din Bucuresti mergeti la Mall Vitan la Mediagalaxy sa vedeti expuse unul langa altul un M8 si un R8. Diferenta e de la cer la pamant fata de orice alt lcd de acolo, un asa negru ca la M8 eu pana acum n-am mai vazut pe un lcd.

Bafta voua!
    Am vazut si eu 37m86 expus pe un raft pe semnal de la DOLCE(nu e reclama )alaturi de un sony 2 samsunguri din seria "S" si un LG.Surprinzator seria M se vedea cel mai bine dupa care LG() ...
    As dorii un 40m86 macar dar preturile sar semnifivativ...

f11

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu am un LE40M86 de 2 luni si sint super multumit de el. Problema e ca acum trebuie sa-i caut si semnal corespunzator, de asta sint aici.Mi-am luat un DVD player de la OPPO si constat ca vede impecabil.Deci, recomand seria M.
    Acum, va rog, luminati-ma si pe mine, ce receiver sa iau pentru satelit, si daca receiverele fac sau nu upscaling.As vrea sa-i bag o cartela de digi cau max, am comandat deja un motor h-h (opticum 2800) si o antena Hirschman 0.85

Merci!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

kathy 910?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ar fi o optiune, dar tot nu sint sigur ca :
    1. face/nu face upscaling de la rezolutie pal la 1080i
    2. e compatibil cu Digi sau MAX
    (imi pare rau, dar chiar nu stiu)
    In plus de asta, cred ca nu poate comanda motorul, fiind compatibil numai diseq1(cel putin asa cred, daca poate, spune-mi, pentru ca repet, chiar nu stiu, sint nou pe-aici)

Merci!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

1. face upscale, insa nu sesizez diferente mari intre scartul-ul de la dream si hdmi-ul de la 910 (pt acelasi canal sdtv). asta la un lcd sony seria d.
    2. nu stiu, nu ma pricep la dth-urile romanesti. max-ul s-ar putea sa mearga (camd3 si mgcamd ruleaza pe 910). cu digi banui ca e mai compicat.
    se anunta ca noul firmware sau cele urmatoare vor sti sa comande si motoare. insa m-am lamurit cu zvonurile despre 910... e la fel ca la dm8000.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nflorinrom,
    ce TV ai ? Ai FullHD ?
    Vreau sa stiu cum se vede pe LCD imaginea SD furnizata de un dream, pe un scart de calitate.
    Merci !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nflorinrom View Post
    (camd3 si mgcamd ruleaza pe 910). cu digi banui ca e mai compicat.
    Bun, sa uitam de digi, dar spune-mi si mie, te rog, ce card ar trebui sa am.Am inteles ca trebuie sa fie compatibil Viaacces.Si am mai inteles ca ar exista un card MatrixReloaded (MR) care ti-ar deschide noi orizonturi, dar nu stiu daca merge cu MAX. Lumineaza-ma si pe mine, te rog, ca sint confuz.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Mersi pentru ajutor

Televizorul l-am ales (Samsung 32m86bd), dar trebiue sa ma decid ce receptor HD sa aleg.
    Daca puteti da un sfat ar fi de mare ajutor.Nu ma pot decide intre Kathrein UFS 910 si Opticum 7700 HD CICX

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by coppersink View Post
    Televizorul l-am ales (Samsung 32m86bd), dar trebiue sa ma decid ce receptor HD sa aleg.
    Daca puteti da un sfat ar fi de mare ajutor.Nu ma pot decide intre Kathrein UFS 910 si Opticum 7700 HD CICX
    Si eu am fost in aceeas dilema, si pina la urma am ales Opticum7700CICX din urmatoarele motive:
    1.Opticum stie sa comande motoare, Katy inca nu (se zice ca ar invata, dar nu se stie cind)
    2.Gasesti pe forum tot ce-ti trebuie pentru EMU (grace a mihaip_merci maestre!)
    3.Pretul

Astea sint motive subiective, bineinteles, dar pentru mine, ca incepator in satelit Opricum e perfect

Si mai am un sfat. Asteapta luna decembrie, pentru televizor si roaga-te sa nui mai sara EURO.S-ar putea sa te hotarasti la 40M86
    Last edited by Lordu; 24th November 2007 at 12:53.
    Hirschmann 0.85 + DM2800 H-H + Opticum 7700CICX + LNB0.2
    OPPO981HD + DENON 2308 + LE40M86 + MONITOR AUDIO BZ 5.1

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Test in c`t 18/2007 (7 Geräte getestet) / 7 TV-uri in test
    Samsung LE-32M86BD, rezultat test: "Multzumitor"
    Testsieger: Sony KDL-32D3000 / cistigatorul testului

Pretzuri in D:
    Samsung LE-32M86BD: 820€
    Sony KDL-32D3000: 959€

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wambertos View Post
    Test in c`t 18/2007 (7 Geräte getestet) / 7 TV-uri in test
    Samsung LE-32M86BD, rezultat test: "Multzumitor"
    Testsieger: Sony KDL-32D3000 / cistigatorul testului

Pretzuri in D:
    Samsung LE-32M86BD: 820€
    Sony KDL-32D3000: 959€
    Sunt curios daca pentr diagonala mai mare se respecta raportul de performanta ,cea de 40 de ex..
    Foarte dificila alegerea unui LCD in zilele noastre.

f11

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

f11,
    raportul de performanta nu se va pastra, pentru ca seria M de la Samsung, de la 37 inch are modele FullHD, iar Bravia seria D, din cate stiu eu sunt HDReady, ori nu poti compara HDReady cu FullHD, presupunand ca le dai acelasi semnal. Un FullHD va afisa mai frumos o imagine 1080p decat cel HD Ready, in schimb va afisa mai greu o imagine 720p, sau SD. Dar poti compara seria M linistit cu Bravia seriile V, W, X, etc, astea sunt de varf. Pretul lor e si el pe masura.
    Lordul,
    daca pretul lui 40M86 ajunge exact la cel a lui 37M86 sau mai jos intr-o luna sa fi sigur ca-l iau.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)