Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question O recomandare de piese pt instalatie receptie sat va rog!

Salutare,

1. Am un receiver (DM500s), am vizibilitate spre sud, vreau sa receptionez Astra 19 si un DHT romanesc in Bucuresti.

2. Pot receptiona Pro 7, RTL/2, Italia 1 si alte programe de pe Astra cu antena offseta de 1.2-1,3? Pot receptiona simultan cu aceeasi antena si 2 LNB-uri Astra 19 si un DHT romanesc?

3. De ce nu este recomandata pe unele site-uri folosirea antenelor offset mai mari de 1,2m?

4. Vreau montura polara...adica nu fixa. Din ce am vazut prin pozele furnizorilor suportii tin antena prea aproape de perete, nu cred ca o sa se roteasca prea mult. Ce suport imi trebuie daca o prind pe peretele blocului incat s-o pot invarti macar 90 grade?

5. Imi puteti recomanda un instalator bun si cu preturi rezonabile sau/si imi puteti recomanda piesele (de buget redus, am momentan 5mil) antena, LNB Twin sau Quad, diseq daca e necesar, pozitioner, acuator, montura HH/polara...
    Un instalator (de la TehnicB) mi-a zis ca-mi trebuie antena de 2m prime focus si cu tot cu manopera ajung la 20mil.

6. De 17 ani am montata pe marginea balconului o vechitura de antena din fibra pe care n-am mai folosit-o de vreo 15. (vezi foto) Mai pot folosi ceva din instalatie sau pot reconditiona antena sau n-o sa aibe niciodata randamentul unei antene din metal?

Multumesc anticipat!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

5. Te-a mintit. Lasa firma aia daca au oameni ca asta. Eu am 1.50 si vad foarte bine.
    Italia1 nu e pe Astra, ci pe Hotbird.
    SHALOM

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Antena ta poti s-o uiti . Nu este recomandata folosirea antenelor mai mari de 1,2 m la monturi H-H din motive mecanice , poti folosi antene mai mari de 1.2 m daca ai montura cu actuator si pozitioner . In cazul tau tinind cont ca vrei sa pui antena pe balcon iti recomand : antena 1,1 - 1,2 m offset , montura H-H , LNB 0,2 pt. offset si te incadrezi perfect in bugetul tau chiar daca cumperi o antena Triax de marimea mentionata .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Exclamation

In Bucuresti n-am gasit offset de 1.2 sau 1.4 din Al, doar prime focus de 1.4 Al si antene de la 0.9 in jos...
    Ce sa aleg dintre o antena prime focus de 1.4 din Al (225 RON) si o antena offset de 1.2 din Fe (80 RON)? Stiti unde pot gasi Triax sau alte antene offset din Al prin Bucuresti la alte firme in afara de Tehnic B si Peruvision?

Am gasit 2 instalatori pana acum, ambii cereau pt instalarea unei antene de 1.4 cu montura polara 250 RON, mi se pare cam mult pt niste gauri in perete, cateva calcule si un reglaj...

Stiti cumva din experienta daca instalatorii Dolce vor sa instaleze o antena mai mare contra cost? Operatoarele de la dolce nu stiu decat sa spuna ca daca vreau STB-ul lor va trebui sa-mi montez restul echipamentului de la ei...si eu n-am unde baga 2 antene.

merci!
    Last edited by ccris; 22nd November 2007 at 12:22.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Ccris pai ideal o antena prime focus de 1.4 Al e mai buna decat una Offset de 1.2 insa deoarece tu vrei sa receptionezi si un Dth romanesc ( Max Tv , Digi , Focus ) si acele canale de pe Astra/HotBird iti trebuie o antena offset si un suport unde iti vei monta 2 sau 3 Lnb-uri ideal ar fii Astra-HotBird-Sirius distanta dintre acesti sateliti e mica , sau o antena Triax ( vezi Elstar Oradea ) . Asta in cazul unei antene offset Fixe . Mai e si varinata cu Prime Focus de 1.4 cu montura polara si motor ( e mai fiabila poti urmarii o gama larga de canale cu dezavantajul unor mici reglaje care vor trebuii facute periodic) .
    VA MAI AMINTITI ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default antena colectiva ptr hotel FLOREASTI CLUJ

Va Rog Oferte De Pret Ptr . Antena Sat Colectiva ..100tv

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Arrow post cu smilies

am dat antena veche jos

Mi-am luat offset de 1,2, montura polara, acuator strong de 12" , diseq, suport, LNB MTI AK 54-XT2 quad 0,3 dB (trecuti pe cutie) dar pe site-uri gasesc modelul cu 0,6dB...

Sa incerc sa-l schimb cu un Inverto /Alps /Gold /Maximum

Invacom mi se pare scump si multi de pe forum zic ca nu merita.

Joi vine si instalatorul care mi-a spus ca trebuia sa iau LNB Gold ca e mai sensibil...si ca un receiver analog era mai bun pt Astra la o antena de 1,2

Pot monta 2 LNB-uri asa incat unul sa fie orientat spre Astra cu sensibilitate maxima si altul spre "dolce" sau "focus"? Asta doar pt momentele in care cineva din casa vrea sa vada posturi romanesti. Ar fi ok unghiul/semnalul celui de-al 2-lea LNB?

Sa vedem ce o iesi din instalatia asta, un montator cu referinte nu mi-a fost recomandat...
    Last edited by ccris; 26th November 2007 at 18:20.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel mai simplu era:
    Triax 1.2m (castig mare in comparatie cu un una no name) aprox. cat una de 1.4m circulara.
    Montura HH
    suport mai tapan
    lnb - nu conteaza foarte mult daca are 0.3 ori 0.2 dar de preferinta Inverto.
    reglaj ca la carte daca ai deschidere de la 90 est la 45 vest si gata.
    Pe vremea asta ti se pare mult 80 euro la o antena cu actuator? glumesti si mai vrei sa-ti fie reglata de la 90 la 45? aproape imposibil...ma rog la hh este mai simplu. si banii s-ar justifica ca trebuie reglata la sange si asta ia ceva timp.
    Bafta!
    ps. suproturile penru Ro. merg de la 1 west la 13 est. asa ca...nu ai cum sa iei Astra
    by the way...diseq ti-ai luat?
    asta cu:
    "mi se pare cam mult pt niste gauri in perete, cateva calcule si un reglaj..."
    m-a spart!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)