Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default TCM 24/24 in RO la DOLCE si MAX

la ceilalti, ca si pina acum... (deocamdata)

http://www.standard.ro/articol_19256...romanesti.html
    4w,1w,5e,13e - humax II (triax 1.1m)
    39e - dm7020, echo790 (0.85m) BV
    2 coship-uri dolce in dulap

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pai cum se face ca digi cu peste 1,7 milioane de clienti numai in Romania nu a avut intaietate

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Inseamna ca Max va avea cel putin un TP pe noul Sirius 4 , iar despre Dolce ce sa mai spun cu noua oferta de pe 15 noiembrie , valabila si pentru cei care nu sunt abonati RTC - se ascute periculos lupta pe piata noastra !

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

In primul rand consider programul MGM ce deocamdata sa afla doar in grila lui Focus SAT ca fiind mult peste TCM si programele proprii Boom.

In al doilea rand se stie ca in aceste zile a avut loc conventia ACC prilej cu care cei ce vand programe tv au anuntat lansarea a cel purin zece noi canale in uramatoarele luni.

stargate99ro banuiesc ca nu stii aceast business al distributiei programelor tv in platforme digitale si catv.
    Digi TV are 1.700.000 abonati numai in Romania iar numarul de abonati RCS nu-l cunosc exact (locul 2 dupa UPC) , va dati seama ca orice distribuitor de programe ar fi extrem de fericit daca ar putea sa vanda acet program RCS-ului si UPC-ului.Practic acesti doi colosi detin ~80-85% din piata si practic micile firme de cablu si minusculi operatori DTH ar deveni total neinteresant din punct de vedere al business-ului.
    Toate programele noi aparute pe piata fac in primul rand oferta RCS-lui sa fie preluate in cablu si satelit dar va asigur ca un canal ca movies 24 (doar un exemplu) indiferent de prezentarea lui nu va fi preluat in grila doar ca ca este canal de filme.
    TV 1000 , HBO Comedy , cele trei AXN-uri , canalele proprii Boom din punctul meu de vedere sunt canale ale unei nise (film) ce sunt departe de asteptari.
    Singurele canale ce inceasca sa fie la nivelul Premiere si Canal + sunt varianta clasica HBO (chiar daca sunt multe reluari) si Digi Film (si asta o spun nu pentru ca in viziunea mea Digi este de departe numarul 1)

In locul celor de la Digi as introduce maine in extra I canalul MGM pentru ca aceasta mi-a dovedit ca are o grila interesanta.
    Sci-fi Channel ,Universal Channel sau movies 24 trebuie mai intai sa apara pe piata sa vedem contentul lor si apoi vom vedea daca nu se repeta acealasi fenomen ca in cazul lui TV 1000.

Sunt multe de spus (scris) dar daca as spune tot s-ar raci cafeaua si e pacat de ea.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

respect maxxim pentru cunostintele tale in domeniul business si sateliti , oricum este interesant ca cei mici au intaietate in fata celor mari si se pare ca este o regula in ultimul timp . adevarul este ca digi film este cu adevarat premium

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stargate99ro View Post
    respect maxxim pentru cunostintele tale in domeniul business si sateliti , oricum este interesant ca cei mici au intaietate in fata celor mari si se pare ca este o regula in ultimul timp . adevarul este ca digi film este cu adevarat premium
    Nu e vorba de intaietate e vorba doar ca RCS-ul si UPC-ul refuza sa preia anumite canale din anumite considerente.Normal ca cei mici ca sa scoata capul in lume accepta orice la ORICE pret.

Stiti cum e in SUA ? Programele noi aparute platesc bani grei sa fie preluate de o animita platforma digitala.

In curand voi lansa paytv.ro , o baza de date cu tot ce inseamna radio si tv in Romania , si lucrand la acest site am adunat deja peste 100 de programe tv detinate pietei romanesti.Credeti-ma ca e deja prea mult.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    In primul rand consider programul MGM ce deocamdata sa afla doar in grila lui Focus SAT ca fiind mult peste TCM si programele proprii Boom.

In al doilea rand se stie ca in aceste zile a avut loc conventia ACC prilej cu care cei ce vand programe tv au anuntat lansarea a cel purin zece noi canale in uramatoarele luni.

stargate99ro banuiesc ca nu stii aceast business al distributiei programelor tv in platforme digitale si catv.
    Digi TV are 1.700.000 abonati numai in Romania iar numarul de abonati RCS nu-l cunosc exact (locul 2 dupa UPC) , va dati seama ca orice distribuitor de programe ar fi extrem de fericit daca ar putea sa vanda acet program RCS-ului si UPC-ului.Practic acesti doi colosi detin ~80-85% din piata si practic micile firme de cablu si minusculi operatori DTH ar deveni total neinteresant din punct de vedere al business-ului.
    Toate programele noi aparute pe piata fac in primul rand oferta RCS-lui sa fie preluate in cablu si satelit dar va asigur ca un canal ca movies 24 (doar un exemplu) indiferent de prezentarea lui nu va fi preluat in grila doar ca ca este canal de filme.
    TV 1000 , HBO Comedy , cele trei AXN-uri , canalele proprii Boom din punctul meu de vedere sunt canale ale unei nise (film) ce sunt departe de asteptari.
    Singurele canale ce inceasca sa fie la nivelul Premiere si Canal + sunt varianta clasica HBO (chiar daca sunt multe reluari) si Digi Film (si asta o spun nu pentru ca in viziunea mea Digi este de departe numarul 1)

In locul celor de la Digi as introduce maine in extra I canalul MGM pentru ca aceasta mi-a dovedit ca are o grila interesanta.
    Sci-fi Channel ,Universal Channel sau movies 24 trebuie mai intai sa apara pe piata sa vedem contentul lor si apoi vom vedea daca nu se repeta acealasi fenomen ca in cazul lui TV 1000.

Sunt multe de spus (scris) dar daca as spune tot s-ar raci cafeaua si e pacat de ea.

Fanta
    Fanta,

Esti un bun manager, un cunoscator al fenomenului media si un expert satelitar, dar daca imi spui ca MGM este superior lui TCM ma indoiesc foarte tare despre cunostintele tale filmografice. Da, MGM este un canal bun, dar TCM este CEL MAI BUN CANAL DE FILME DE PE PIATA ROMANEASCA. Stiu ca mai nimeni nu o sa-mi dea dreptate, dar intrebati prieteni care au cateva mii de filme vazute, oameni care lucreaza in domeniul cinematografiei si ei imi vor da dreptate. Nu o fi el "premium", dar calitatea medie a filmelor pe care le transmite este superioara (mult) oricarui canal de filme de pe piata romaneasca, fie el premium sau non-premium. TV 1000 nu e chiar asa de slab, chiar daca e sub asteptari si spun asta pentru ca am vazut ca ruleaza filme precum Blow, La cité des enfants perdus sau Sleepers, care desi nu au constituit un succes de box-office sau nu pot fi catalogate drept blockbustere, sunt niste filme foarte bune. Si inca un lucru, ce canal romanesc da cele mai multe filme bune? NU, nu e ProTV, desi da si el destule filme bune, insa de cativa ani il bate TVR1 tare de tot!

Cu respect,
    Drogy

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si multumesc pentru ca sustii MGM-ul in Extra I la Digi.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by drogy View Post
    Si multumesc pentru ca sustii MGM-ul in Extra I la Digi.
    Sustin si eu...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by drogy View Post
    Fanta,
    NU, nu e ProTV, desi da si el destule filme bune, insa de cativa ani il bate TVR1 tare de tot!
    Drogy
    Sunt de acord cu tine. Si asta pentru ca persoana responsabila cu achizitia la TVR, s-a ocupat in trecut la ProTV (nu-mi mai imi amintesc numele ei - parca ceva cu Ada).
    FAbian23

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by fabian23 View Post
    Sunt de acord cu tine. Si asta pentru ca persoana responsabila cu achizitia la TVR, s-a ocupat in trecut la ProTV (nu-mi mai imi amintesc numele ei - parca ceva cu Ada).
    Ada Rosseti

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nexxus View Post
    Ada Rosseti
    Yup. Despre ea era vorba. Ocupă postul de director al Serviciului de Achiziţii din cadrul TVR.
    FAbian23

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Imi amintesc de ea ... avea o emisiune la ProTV despre filmele care urmeaza sa fie pe ProTV saptamana urmatoare ... o emisiune deltul de buna

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ada Rosseti a fost in carti si pentru o functie de conducere la National Tv inainte ca aceast canal sa fie lansat.

Ontopic : TVR 1 ,Pro TV si Antena 1 (partial) stau bine de tot la capitolul filme , dar mai ales trebuie laudata performanta TVR-ului ce are un content de exceptie in comparatie cu grilele programelor nationale din vest.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu am urmarit si nu-mi pot forma o parere despre acest film, dar tinand cont de anul in care a fost lansat (2007!), fie el si film de televiziune e chiar o performanta faptul ca TVR 1 a rulat acest film aseara, 19.11.2007:

http://www.imdb.com/title/tt0810900/

Oricum, cel mai mare soc l-am avut atunci cand ProTV a rulat Lucky Number Slevin ( http://www.imdb.com/title/tt0425210/ - un film excenlent, nu film de televiziune, din 2006) in toamna anului trecut iar D+ si Premiere il dadeau in PPV in urma cu doar cateva luni. Nu stiu cum a reusit ProTV si chiar sunt curios. O fi fost implicata MediaPro in productie, pentru ca eu nu am vazut nimic legat de ei, dar mi se pare strigator la cer cat repede au putut sa-l dea.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)