Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
    Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iulia View Post
    pentru cei care vor sa vada programe romanesti online
    http://www.vandtot.ro/contnou.php
    Trebuie doar sa va inregistrati,este gratuit
    bun si asta imi facusem si eu unu www.ro-tv.com dar nu prea am avut timp de el este in refacere vorba vine ca nu prea am timp dar am noul web cam 60% gata di o sa-l schimb dar poti sa-l vizionezi si acuma
    p linga al tau care l-ai pus si al meu mai este unu foarte bun
    http://tvonline.1gb.at/ care cred ca persoana care il detine are timp de asta

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by olteanu View Post
    bun si asta imi facusem si eu unu www.ro-tv.com dar nu prea am avut timp de el este in refacere vorba vine ca nu prea am timp dar am noul web cam 60% gata di o sa-l schimb dar poti sa-l vizionezi si acuma
    p linga al tau care l-ai pus si al meu mai este unu foarte bun
    http://tvonline.1gb.at/ care cred ca persoana care il detine are timp de asta
    http://tv.pbxtelecom.ro/

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

tks Iulia, merge beton, daca ar avea si suport pentru remote control ar fi ...beton,

Bătrn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

ia merge dar cite un canal mai intrerupe stie cineva vreo smecherie ca sa inprimam canalu ?
    am incercat 4 browsere dar nu imi amare nimic in proprietati
    Olteane crezi ca sar putea recorda canalele ?
    mersi
    ps:asta imi apare dar nustiu ce sa fac cu ia

javascript: popUp('canal/realitatea.htm')
    javascript: popUp('canal/antena1.htm')

Java Media Player nul deschide

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by koby View Post
    Nu merge, m-ai facut sa-mi fac cont deggeba.

Bătrn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Nu merge, m-ai facut sa-mi fac cont deggeba.
    citeva canale merg

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

guys vedeti daca aveti ceva codecuri instalate, e posibil sa intre in conflict, mie imi merge acceptabil, se mai rupe streamul insa nu des. Cat despre http://tvonline.1gb.at/ e super, la job stau in spatele unui pix firewall si trece de el fara greatza. Idee....ar fi super daca cineva in NA ar face un collocation streaming server (e) ca sa nu mai caram date peste ocean de la mama zmeilor, sa le luam de aici de la botul calului...Eu m-as face cu bucurie abonament la un astfel de serviciu decat sa dau bani la bulangii de la resene...3 canale de KK la o calitate tot de KK...

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cartof_prajit View Post
    ia merge dar cite un canal mai intrerupe stie cineva vreo smecherie ca sa inprimam canalu ?
    am incercat 4 browsere dar nu imi amare nimic in proprietati
    Olteane crezi ca sar putea recorda canalele ?
    mersi
    ps:asta imi apare dar nustiu ce sa fac cu ia

javascript: popUp('canal/realitatea.htm')
    javascript: popUp('canal/antena1.htm')

Java Media Player nul deschide
    nu prea m-am ocupat de record
    de stream mai stiu cite ceva dar nu prea am avut interes de a inregistra

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Parti bune si rele:
    JumpTV: pina acum 3 luni stream-urile Jumptv puteau fi citite cu usurintza (in prezenta unui abonament valid se loga traficul, se copiau adresele utile dupa care stream-ul putea fi copiat si vizionat in WMP fara autentificare ori abonament - se foloseau trei servere mms, prin rotatie, era simplu de tot). Chestia a mers citeva luni bune, pina cind vestea s-a cam raspindit si operatorii jumtv, vazind o rata crescuta a accesarilor neautorizate, au schimbat setarile. Acum nu mai merge fara autentificare prealabila, circa 9 dolari programul sau 20 pachetul de 3 programe (Prima, B1, Pro TV Int plus Realitatea free).
    --------------
    Romsat: cind se pirateaza se pirateaza, cind nu, nu. O mare parte a romanilor prefera sa nu riste si se aboneaza oficial. Indivizii au monopolul pietii, din pacate cu abonament mare si cu programe de calitate redusa.
    -------------
    Site-uri gen Pbxtelecom: stram-urile alea cu program propriu (de fapt stream WMP de pe servere mms in toata regula, atit numai ca sint "ascunse") n-au sa stea multa vreme free, in plus mai nou restrictioneaza accesul IP-urilor externe, se gindesc sa treaca in legalitate, cu un abonament, si n-au drepturi de retransmisie in afara granitelor.
    --------------
    Site-uri gen tvonline.gb: actualmente sint cinci sau sase, din pacate toate folosesc aceleasi surse. Indivizi binevoitori care fac streaming de acasa, de pe un server propriu, stream-uri destinate player-elor obisnuite. Stream-urile nu sint constante ci sporadice, de pe o adresa se urmareste de regula ce vrea individul, si atita cit acesta emite. Viitorul lor este mai mult decit incert.
    ------------
    Site-uri dedicate retransmisiei HBO ori ProTV prin intermediul Sopcast. Astea s-ar putea sa reziste, tot la fel, exact pina se plictisesc cei care le emit. Ca si potential, potential ar fi: transmisia e un p2p tv, deci nu depindeti de un singur server, conexiunile multiple asigura o calitate decenta.

Ce trebuie sa stiti:
    1. cea mai sigura transmisie e fie aceea prin satelit, fie cea prin cable-routerele de tip Slingbox
    2. al doilea tip de transmisie sigura se realizeaza in conditiile in care va transmiteti singuri din Ro canalele de cablu prin intermediul unui TV tuner si a cable-router software (ex. Orb TV - http://corp.orb.com/mytv )
    3. transmisiilor p2p tv (Sopcast, Tvants, etc) merita si este indicat sa faceti reclama: nu depind de un singur server, ci si de upload-ul vostru, ca atare pot asigura o calitate mai buna chiar in conditiile conexiunilor multiple
    4. la transmisiile stream-urilor WMP uzuale (de pe servere mms) cu cit exista mai multi utilizatori, cu atita calitatea scade pina la a disparea (sau pina la a fi dati afara useri cu conexiuni mai slabe, ori veniti mai "in coada"). Ca atare, ginditzi-va de doua ori inainte de a face reclama unui site care le gazduieste. Cei care le folosesc ar putea s-o faca in detrimentul vostru, fara sa vrea
    5. stream-urile media player si real player se pot captura, este insa necesar sa cunoasteti adresa de origine a stream-ului (ex. mms://127.100.0.7) si aveti, de asemenea, nevoie de o mai mare viteza la net decit aceea pe care o folositi pentru a urmari stream-ul (stream ripper-ele folosesc o banda mai larga pt. captura).
    6. stream-urile p2p tv nu se pot captura (ar exista o posibilitate, insa nu ma voi opri asupra ei)
    7. pentru meciurile de fotbal este bine sa va gasiti un stream p2p de care sa va "atasati". Toate celelalte vor cadea din cazua supra-utilizarii
    8. unele stream-uri au o procedura buna pentru a-si ascunde adresa. Insa, de la caz la caz, orice adresa poate fi citita (exista logger-e de trafic care indica locatia la care sinteti conectati). E bine sa aveti si firewall-ul inactiv pt asa ceva.
    9. 75 la suta din programele si plugin-urile destinate receptiei p2p tv contin adware si spyware. Fiti atenti la instalare, aveti un firewall activ, si nu dati voie decit aplicatiei principale (ex. sopcast.exe) sa se conecteze la net pt. a primi flux de informatie
    10. nu intotdeauna viteza transmisiei ineamna si calitate (unele servere transmit la viteza mai mare pentru a elimina automat userii cu viteze mici, insa daca sistemul lor de compresie - codec video si audio - e prost, proasta va fi si imaginea).

Cam la astea m-am gindit acum. Daca mai imi aduc aminte ceva, va tin la curent.

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Parti bune si rele:
    JumpTV: pina acum 3 luni stream-urile Jumptv puteau fi citite cu usurintza (in prezenta unui abonament valid se loga traficul, se copiau adresele utile dupa care stream-ul putea fi copiat si vizionat in WMP fara autentificare ori abonament - se foloseau trei servere mms, prin rotatie, era simplu de tot). Chestia a mers citeva luni bune, pina cind vestea s-a cam raspindit si operatorii jumtv, vazind o rata crescuta a accesarilor neautorizate, au schimbat setarile. Acum nu mai merge fara autentificare prealabila, circa 9 dolari programul sau 20 pachetul de 3 programe (Prima, B1, Pro TV Int plus Realitatea free).
    --------------
    Romsat: cind se pirateaza se pirateaza, cind nu, nu. O mare parte a romanilor prefera sa nu riste si se aboneaza oficial. Indivizii au monopolul pietii, din pacate cu abonament mare si cu programe de calitate redusa.
    -------------
    Site-uri gen Pbxtelecom: stram-urile alea cu program propriu (de fapt stream WMP de pe servere mms in toata regula, atit numai ca sint "ascunse") n-au sa stea multa vreme free, in plus mai nou restrictioneaza accesul IP-urilor externe, se gindesc sa treaca in legalitate, cu un abonament, si n-au drepturi de retransmisie in afara granitelor.
    --------------
    Site-uri gen tvonline.gb: actualmente sint cinci sau sase, din pacate toate folosesc aceleasi surse. Indivizi binevoitori care fac streaming de acasa, de pe un server propriu, stream-uri destinate player-elor obisnuite. Stream-urile nu sint constante ci sporadice, de pe o adresa se urmareste de regula ce vrea individul, si atita cit acesta emite. Viitorul lor este mai mult decit incert.
    ------------
    Site-uri dedicate retransmisiei HBO ori ProTV prin intermediul Sopcast. Astea s-ar putea sa reziste, tot la fel, exact pina se plictisesc cei care le emit. Ca si potential, potential ar fi: transmisia e un p2p tv, deci nu depindeti de un singur server, conexiunile multiple asigura o calitate decenta.

Ce trebuie sa stiti:
    1. cea mai sigura transmisie e fie aceea prin satelit, fie cea prin cable-routerele de tip Slingbox
    2. al doilea tip de transmisie sigura se realizeaza in conditiile in care va transmiteti singuri din Ro canalele de cablu prin intermediul unui TV tuner si a cable-router software (ex. Orb TV - http://corp.orb.com/mytv )
    3. transmisiilor p2p tv (Sopcast, Tvants, etc) merita si este indicat sa faceti reclama: nu depind de un singur server, ci si de upload-ul vostru, ca atare pot asigura o calitate mai buna chiar in conditiile conexiunilor multiple
    4. la transmisiile stream-urilor WMP uzuale (de pe servere mms) cu cit exista mai multi utilizatori, cu atita calitatea scade pina la a disparea (sau pina la a fi dati afara useri cu conexiuni mai slabe, ori veniti mai "in coada"). Ca atare, ginditzi-va de doua ori inainte de a face reclama unui site care le gazduieste. Cei care le folosesc ar putea s-o faca in detrimentul vostru, fara sa vrea
    5. stream-urile media player si real player se pot captura, este insa necesar sa cunoasteti adresa de origine a stream-ului (ex. mms://127.100.0.7) si aveti, de asemenea, nevoie de o mai mare viteza la net decit aceea pe care o folositi pentru a urmari stream-ul (stream ripper-ele folosesc o banda mai larga pt. captura).
    6. stream-urile p2p tv nu se pot captura (ar exista o posibilitate, insa nu ma voi opri asupra ei)
    7. pentru meciurile de fotbal este bine sa va gasiti un stream p2p de care sa va "atasati". Toate celelalte vor cadea din cazua supra-utilizarii
    8. unele stream-uri au o procedura buna pentru a-si ascunde adresa. Insa, de la caz la caz, orice adresa poate fi citita (exista logger-e de trafic care indica locatia la care sinteti conectati). E bine sa aveti si firewall-ul inactiv pt asa ceva.
    9. 75 la suta din programele si plugin-urile destinate receptiei p2p tv contin adware si spyware. Fiti atenti la instalare, aveti un firewall activ, si nu dati voie decit aplicatiei principale (ex. sopcast.exe) sa se conecteze la net pt. a primi flux de informatie
    10. nu intotdeauna viteza transmisiei ineamna si calitate (unele servere transmit la viteza mai mare pentru a elimina automat userii cu viteze mici, insa daca sistemul lor de compresie - codec video si audio - e prost, proasta va fi si imaginea).

Cam la astea m-am gindit acum. Daca mai imi aduc aminte ceva, va tin la curent.
    foarte buna prezentare
    chiar mi-a placut
    sin multi care nu prea stiu despre ce vorbesti dar eu inteleg totu
    referitor la toate weburile care le gasesti pe net au aceasi sursa de stream
    asa cum este si a mea dar acum este in constructie (nu fac nici un stream de la mine am facut public pina m-a avertizat cineva sa sterg linkul ca o sa am probleme cu copiright)
    asta este ce sa faci
    cind am inceput webul meu am incercat sa pun toate strimingurile care le gaseam inpreuna pt cei de aici in NA dar nu prea m-am ocupat de ea acuma incerc sa o mai pun la punct
    Si cum e romanu mai ales aici in NA sa apese pe buton si sa mearga si daca nu merge face si galagie

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@olteanu
    O sa se mai schimbe situatia in anii urmatori, iti dai seama. Televiziunile gen IPTV cistiga teren, au aparut si in Ro, promotional si, probabil, cu anumite trick-uri, va fi posibil si accesul celor din alte tari. Deocamdata, cum ai spus si tu, copyrightul este o problema. Din motive de copyright emisia este strict restrictionata pe teritoriul Romaniei (probabil ca, in curind, pt. a-si spori numarul de abonamente, vor face restrictie nu in functie de Ip ci in functie de user, ca atare va fi posibil abonamentul prin intermediar). Insa probabil ca stream-uri free au sa fie din ce in ce mai putine - sint multi care au sesizat potentialul afacerii si in domeniul asta, si-l vor exploata ca atare.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Exclamation

Pt cei care doresc sa urmareasca posturi TV romanesti direct pe net... intrati pe www.xpower.8k.ro sau www.xpower.go.ro Protv, Antena 1 si alte programe transmise online

PS: pt cei care intrebau pe undeva de I-Tv... se pot salva emisiunile pe hard fara probleme....de fapt orice fel de stream care e vizionat pe pc poate fi si salvat
    Last edited by frioan; 26th November 2007 at 20:30.

Bătrn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

Frioane eu nu pot sa salvez nimic de pe situ asta http://tv.vanelus.com/
    nustiu cum sa adaug adresa in java
    mersi daca mai ajuta

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

mersi daca mai ajuta
    nu stiu de ce le ascund astaia linkurile in java - narozi
    daca ar face ei streamul as mai zice dar nu fac ei nimic decit un web oarecare ca si al meu (o sai dau drumu in seara asta mai am ceva de lucru la el dar se poate rezolva si mergind)
    daca vrei sa afli exact linkul de unde se transmite acel canal sper sa iti aduci aminte situatia cu jumpTV cum aflam rost de linkuri Ethereal Network Protocal
    Cu Etherreal nu sta nimic in cale nu java nu AXE-file te duce direct la mama lui sursa

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Exclamation

mersi daca mai ajuta
    Nu eu am facut site-ul tv.vanelus ...e adevarat ca a criptat pagina html, dar oricum ai 1001 metode pt a depista sursa de emisie originala. E buna si metoda lui Olteanu (desi in cazul lui sopcast este ineficienta deoarece vei vedea doar un peer si atat) dar oricum pt a vedea ce conexiuni sunt initiate si pe ce porturi de catre pc poti folosi f simplu comanda netstat in consola dos .. vei vedea in acest fel adresa de emisie a stream-ului mms.

PS: Olteanu, zi-ne si noua adresa ta
    Last edited by frioan; 27th November 2007 at 13:58.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)