Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    __/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Default recomandari configuratie antena

Momentan am antena orientata direct spre 97° W dar nu mai vreau sa tin lnb-ul ocupat doar ptr tvri si as vrea sa imi schimb orientarea antenei ca sa cistig semnal pe celelalte lnb-uri.

Am 2 receivere :
    un ss2 la care merge cablul de la nimiq2 ptr hd-uri mpeg2.
    Si viewsat 119 , 110, 97 si 91

Ce alt satelit mai merita? Cum sa o aranjez? In mom de fata compromisul e mare ca sa am acel tvri . Din cauza lui semnalul pe 119 e 29-44% . Eu ma gindesc sa o orientez spre 119 si restul lnb-urilor in functie de 119. Voi ce imi recomandati? Locatia e in Toronto, North York.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu am pus o eliptica si merg de la 82 la 121 fara probleme, doar sa treci peste blocul din fata si peste balustrada, e posibil ca la 119 sa nu sari peste balustrada, aceeashi chestie o aveam si eu cand stateam la bloc....da o fuga la mattheson cu dixie, am vazut acolo o antena eliptica mare (mag de pe laterala nu cele de pe mattheson)
    gl

Posts Thanks / Likes

nu ma incinta deloc sa imi iau alta antena. mai bine un trepied sa o inalt dar asta dupa ce o reorientez si vad daca nu cistig semnal.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

raducosmin, ce diagonala are antena ta? E cumva 30" Erau unele albe, Fortectstar de 30" si daca esti si in balcon ... poate ca aici e problema.
    Iti recomand un 36", eventual si trepied, si ai sa vezi cum ai calitate la 119 de 91%. Identic pt 110 si 91, respectiv 61% pt RSC-uri (ori TVRi, depinde pe ce TP o reglezi). Si de la 32" la 36", pt T5, nu-ti dai seama cat vei castiga.

La AA Elctronics pe Matheson un 36" e 45$, un trepied tot cam atat.

Posts Thanks / Likes

antena este de 36". pina la urma o sa imi iau zilele astea trepied.

Ok, pe lyngsat vad ca pot sa refolosesc lnb-ul de pe gc ptr : 121 W si 123 W unde sunt o multime de showtime-uri

Cum sa o orientez? Sa o las in aceeasi pozitie ( orientata spre 97W) si sa pun 2 lnb-uri ptr 121 si 123 Sau sa o orientez direct spre 119 si sa modific lnb-urile in functie de acest satelit?

opaaaa pe 125W vad sci-fi east HD si care e mpeg2 )

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raducosmin View Post
    Cum sa o orientez? Sa o las in aceeasi pozitie ( orientata spre 97W) si sa pun 2 lnb-uri ptr 121 si 123 Sau sa o orientez direct spre 119 si sa modific lnb-urile in functie de acest satelit?
    Pai daca vrei sa vezi si 97W, atunci orienteaza pt 97W caci e semnalul cel mai slab. Daca nu esti multumit cu ce prinzi la "vecini", eventual mai adaugi o antena de 18" sau 24"

Posts Thanks / Likes

pai tocmai ca nu mai vreau 97-le

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Vazand pozele, as zice ca primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa aduci antena mai aproape de marginea balconului. Ai sa vezi ca ai castig de semnal. Asadar, un pic mai sus, pe o masa cumva, si MAI ALES mai aproape de marginea balconului.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)