Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Schema montura fixa?

Am o antena offset de 1,6m Al si cu montura ei polara si actuator imi intrau pe sirus viasat si pe thor kiosk de le telenor insa de un an am operat o modificare care mi a redus semnalul semnificativ si anume am inlocuit montura polara cu una fixa facuta artizanal (ff prost) si am introdus o montura HH in schema.Cred ca datorita monturi improvizate nicodata nu am reusit sa fac HH sa aiba "vizibilitate maxima" si de aceea va rog sa ma ajutati cu o schema de montura fixa usoara dpdv al greutatii sau cu un link de unde as putea cumpara asa ceva.
    Multumesc!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by nickey4321 View Post
    Am o antena offset de 1,6m Al si cu montura ei polara si actuator imi intrau pe sirus viasat si pe thor kiosk de le telenor insa de un an am operat o modificare care mi a redus semnalul semnificativ si anume am inlocuit montura polara cu una fixa facuta artizanal (ff prost) si am introdus o montura HH in schema.Cred ca datorita monturi improvizate nicodata nu am reusit sa fac HH sa aiba "vizibilitate maxima" si de aceea va rog sa ma ajutati cu o schema de montura fixa usoara dpdv al greutatii sau cu un link de unde as putea cumpara asa ceva.
    Multumesc!
    da click pe imaginile din partea de sus a paginii:
    Prosat
    Elstar
    Peruvision...

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Am sunat la toti si nu au, din pacate!

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Revin cu o alta intrebare lagata de acelasi subiect si anume daca voi cumpara o montura fixa de la o antena digi de 1,20 pot gaurii offsetul meu pentru al atasa la aceasta?Daca da cum trebuiesc date gaurile, exista vreo regula de calcul, simetrie?

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am pus un suport fix de la o antena de 0.9 (suport galvanizat 3/1.5 cm)la o antena de aluminiu de 1.5. Am fixat suportul fix cu partea orizontala de sus la centrul antenei( de sus in jos la 75 cm) ,apoi am fixat suportul la distanta egala de margini. Deci montura vine prinsa pe suport undeva dupa prima treime de jos a antenei. Am reglat montura pe punctul 0 apoi am fixat pe montura latitudinea locului (46.5) unde am instalat antena ,apoi am reglat elevatia antenei pentru a prinde pe semnal maxim satelitul corespunzator pozitiei (Astra 23.5). Am reusit sa prind satelitii de la 80 grade est la 45 grade vest. Succes
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Antena de 1,6m pe H-H ?

Nu-i cam mare antena pentru un H-H ? Parca H-H se recomanda la antene de pana la 1,2m. Antena ta are aria suprafetei cu cca 78% mai mare decat cea a unei antene de 1,2m. Ai cantarit-o ? La ce viteza maxima a vantului rezista ? Nu-i mai potrivita o montura polara cu actuator si pozitioner ? S.a.m.d.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E mare antena pt montura H-H, maxim e 1,20m. Incearca un actoator.
    1.8m, 0.3 invacom, Humax 5400, dm100, dm500, dm 800, 42E-30W, ccam 2.1.3.

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da, asa este ,e cam mare, dar a rezistat cu succes la vanturile puternice din 23 martie 2007 si cele din septembrie si inceputul lui nov2007. Este montata pe antena de 1.5 m de 1 an si jumatate si e bine mersy. Daca se strica o inlocuiesc,pretul nefiind atat de mare,dar precizia conteaza!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am uitat sa mentionez greutatea: antena 1,5 m aluminiu cu suport de antena 0,9 cromat,greutate totala ,fara H-H 11,5 kg.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Antena nu e pozitionata pe directia vantului si de aceea nu imi fac probleme iar greutatea e foarte mica fiindca e din aluminiu.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    Da, asa este ,e cam mare, dar a rezistat cu succes la vanturile puternice din 23 martie 2007 si cele din septembrie si inceputul lui nov2007. Este montata pe antena de 1.5 m de 1 an si jumatate si e bine mersy. Daca se strica o inlocuiesc,pretul nefiind atat de mare,dar precizia conteaza!
    Nu e vorba de antena, ea rezista, dar motorul HH il va face praf primul vant mai puternic. Gandeste-te serios la o solutie cu actuator, e cea mai fiabila solutie in cazul tau.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Directia vantului ?

Quote Originally Posted by nickey4321 View Post
    Antena nu e pozitionata pe directia vantului si de aceea nu imi fac probleme ...
    Scuze, la voi vantul bate mereu intr-o anumita directie ? Dar H-H ce crezi ca face, nu modifica pozitia antenei [si] in raport de directia vanturilor dominante ?

No offence!
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

La noi mai bate crivatul din cand in cand!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    dar motorul HH il va face praf primul vant mai puternic. Gandeste-te serios la o solutie cu actuator, e cea mai fiabila solutie in cazul tau.
    motor opticum dm2800 pt antene de 1,4 m

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Si pe Opticum asta pe unde il gasim prin Romania?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)