Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Strong 4404 bulit , platesc depanare

Buna ziua la toata lumea,
    Am urmatoarea problema , la strongul meu 4404 clipesc cele : (2 puncte) de la ceasul displayului intruna si bineinteles ca nu mai face nimic altceva , a mai facut odata ceva de genul asta insa am reusit sa rescriu softul si a mai mers cam 2 luni de atunci , acum insa este mort definitiv nu mai pot rescrie softul . Daca ma poate ajuta cineva sa il rescriu cu jtag sau stiti care este defectul (ma bag inclusiv in electronica daca este cazul) , va raman recunoscator , platesc inclusiv o depanare daca e vorba de Bucuresti...

Va multumesc !
    cristi

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu JTAG-ul se poate face daca problema e doar de la soft corupt dar sunt 2 probleme mai greu de rezolvat: prima ar fi faptul ca pe net nu se gaseste flash dump pt acest receiver (cel putin eu nu am vazut pe nicaieri) si acest lucru presupune citirea flash-ului (tot cu JTAG) de la un receiver "sanatos" , iar a doua problema ar fi faptul ca avand un procesor LSI Logic cu siguranta nu are mufa de conectare a JTAG-ului pe placa de baza si acest lucru presupune lipirea firelor direct pe procesor.

Nu exclud faptul ca problema ar putea fi hard nu soft.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

mai comunica cu calculatoru? incearca sa pui softul oficial ! ar trebui sa mearga !
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Uitate sa vezi daca nu are in sursa de alimentare condensatoare electrolitice bombate , daca are prin schimbarea lor se rezolva problema .

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Va multumesc la toti pentru raspunsuri , din pacate nu mai comunica cu calculatorul , iar condensatoare bombate nu are . Poate totusi e un simptom cunoscut de catre cineva care face service la asa ceva , si are bunavointa sa imi spuna ce ar trebui schimbat , probabil ca problema este de hard , dar nu stiu ce sa schimb prin el , cum am zis si in primul post a mai facut asa dar atunci am reusit sa rescriu softul , acum nu mai vrea ..... Banuiesc totusi ca este ceva legat de hard care buseste softul in mod repetat.....
    cristi

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

sa nu se fi dus flash-ul. intr-un timp strongurile erau renumite pentru problemele care le aveau cu flash-ul. trei firme se ocupa de service strong, care le-au si importat de fapt in Romania, Elstar, Prosat si Tehnic B. ia legatura cu Attila la Prosat, 0264-425997 ; 0264-596577, ti-l repara fara probleme ca au pe stoc tot ce trebuie si mi se pare cel mai bun service pentru Strong.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)