Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 110/119, 91 + 97 pe 4 recievere

Salve,

am gasit site-ul asta http://www.incrediblefta.com/switches.php
    Are civeva experiente aici cu 4 recievere conectate la 4x Dual LNB's , pe o singura antena?

Nu stiu care Switcher ar fii cel mai indicat (powerd up or nu?) . Am vazut ca unele nu sunt recomnadate pentru Telstar 5.

Poate unul din voi imi zice ce are el si care e testat si merge ca sa il pot lua si eu.

Mersi de ajutor!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Red Pearl View Post
    Salve,

am gasit site-ul asta http://www.incrediblefta.com/switches.php
    Are civeva experiente aici cu 4 recievere conectate la 4x Dual LNB's , pe o singura antena?

Nu stiu care Switcher ar fii cel mai indicat (powerd up or nu?) . Am vazut ca unele nu sunt recomnadate pentru Telstar 5.

Poate unul din voi imi zice ce are el si care e testat si merge ca sa il pot lua si eu.

Mersi de ajutor!
    Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa vizionezi 4 sateliti concomitent cu 4 receptoare independente, atunci ai nevioe de 8 intrari (cate 2 pentru fiecare satelit in parte; una Horizontal sau Circular Left si cealalta Vertical sau Circular Right, depinde de polaritatea satelitului) si 4 iesiri. Asemenea distribuitoare sunt rare si scumpe (peste 250-300 US bucata, chiar si mai mult). Exista insa o solutie mai simpla, care foloseste o grupare de amplificatoare, switch-uri DiseqC si divizoare 1X2, dar care implica si ceva manufactura. Iti pot trimite niste desene daca te intereseaza. Daca in schimb ai nevoie doar de 2 receptoare, totul se reduce la inlocuirea LNB-urilor cu LNB-uri duale si folosirea a doua DiseqC-uri separate.
    Pentru comutarea LO/HI band, unele LNB-uri folosesc un ton de 22 KHz; acelasi ton este utilizat de anumite comutatoare, ceea ce face ca combinatia respectiva (comutator - LNB) sa nu poata fi folosita. In general, LNB-urile KU folosesc 2 tensiuni (13-15V si 17-19V) pentru comutarea polarizarilor, si un semnal de 22 KHz continuu pentu comutarea Lo/Hi (pentru LNB-urile H/V). Receptoul livreaza aceste tensiuni si semnale, plus un alrt semnal in impulsuri de 22 KHz pentru comutarea DiseqC. Cum fiunctioneaza DiseqC gasesti mai pe larg la http://www.satelitska-tv.com/diseqc_oprema.asp. Comutatoarele "Legacy" utilizeaza 22 KHz pentru selectare LNB 1/ LNB 2 si sunt intalnite folosite doar pentru satelitii cu polarizare circulara (de aceea 97W nu poate fi folosit cu un Legacy).
    Acum vreo 2 ani am grupat 6 receptoare separate pe 4 sateliti, folosind doar DiseqC-uri si Legacy-uri; 97W nu era printre ele. A functionat dar cu destul de multe probleme; splitterele facute de noi nu aveau cea mai buna calitate si n-am folosit amplificatoare de smnal; acum as face altcumva...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

O configuratie posibila:
    [IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/icosma/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]http://www.incrediblefta.com/4dish1receiver.php
    Nu va merge pentru 97W; LNB-ul foloseste 22 KHz la comutarea de banda extinsa.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

http://www.incrediblefta.com/emp-9x4can.php

uite asta l-am luat. am gasit un deal bun $150.
    acuma ramane sa invat cum sa il folosesc. se zice ca astia is the best

multumesc pentru ajutor si deschiderea ochilor

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink

http://www.incrediblefta.com/emp-9x4can.php

uite asta l-am luat. am gasit un deal bun $150.
    acuma ramane sa invat cum sa il folosesc. se zice ca astia is the best

multumesc pentru ajutor si deschiderea ochilor

Nu ai gresit este un diseq foarte bun CENTAURI si mai ai si SPAUN care fac diseq-uri bune

bafta
    Unde esti tu TEPES doamne .....

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default EMP-Centauri 9x4 Multiswitch

Am dorit sa va zic ca tocmai am pus in functiune EMP-Centauri 9x4 Multiswitch.

Este ce mai perfecta (si rapida) instalatie pentru a folosi de la 2 la 16 recievere cu 4 sau mai multi sateliti. Tot ce este nevoie ar fii:

Dual LNB'S Standard Circular sau Linear.
    Eu am Invacom si sunt cica de best.
    EMP-Centauri 9x4 Multiswitch asta e si el f. bun.
    Ce am mai observat este ca semnalui este f.puternic in oricare camera si asta zic eu la vreo 200 ft fata de LNB. SEmnalul direct de la LNB la reciever era de 89-99% pentru 82/91/110/119 iar prin EMP-Centauri 9x4 ultiswitch era la fel

Avantaje:
    Instalare rapida
    Semnal puternic
    Pret bun
    Garantie 4 ani

Eu il recomand cu "caldura"

Daca vrei indrumari eu va mai dau si alte detalii. Dar nu va fii nevoie pentru ca eu am legat firele la LNB-uri, l-am alimentat la 110V si gata deja era semnal.

Eu am folosit instructiunile din Manual
    Last edited by Red Pearl; 25th November 2007 at 06:00.

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am dorit sa va zic ca tocmai am pus in functiune EMP-Centauri 9x4 Multiswitch.

Este ce mai perfecta (si rapida) instalatie pentru a folosi de la 2 la 16 recievere cu 4 sau mai multi sateliti. Tot ce este nevoie ar fii:

Dual LNB'S Standard Circular sau Linear.
    Eu am Invacom si sunt cica de best.
    EMP-Centauri 9x4 Multiswitch asta e si el f. bun.
    Ce am mai observat este ca semnalui este f.puternic in oricare camera si asta zic eu la vreo 200 ft fata de LNB. SEmnalul direct de la LNB la reciever era de 89-99% pentru 82/91/110/119 iar prin EMP-Centauri 9x4 ultiswitch era la fel

Avantaje:
    Instalare rapida
    Semnal puternic
    Pret bun
    Garantie 4 ani

Eu il recomand cu "caldura"

Daca vrei indrumari eu va mai dau si alte detalii. Dar nu va fii nevoie pentru ca eu am legat firele la LNB-uri, l-am alimentat la 110V si gata deja era semnal.

Eu am folosit instructiunile din Manual
    wow chiar iti merge fara probleme pe toate 4 receptoare
    am si eu un EMP dar este 8x1 si sa vazut diferenta fata de altele
    ia spune pe cele 4 receptoare care le ai poti sa vezi sateliti diferiti in acelasi timp fara probleme

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

da, merge sa te uiti pe toate cele 4 la sateliti diferiti si diferite programe.
    cand schimbi canalele eu nu fac diferenta...acuma probabilitatea ca cineva sa schimbe in aceiasi secunda canalul este foarte scazuta.

nu este freeze la imagine...merge totul foarte fain.

am incercat toate 4 recievere concomitent pe acelasi satelit si program...merge de bubuie.

eu nu mis electronist dar tare as vrea sa stiu cum e posibil asa ceva sa mearga asa de tapan?
    Last edited by Red Pearl; 28th November 2007 at 07:04.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)