Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Default de ce prefer divx-urile

Ca ma intreba cineva pe un PM, de cind cu discutia creata in jurul lui "4 luni, 3 saptamini si 2 zile". Ca atare, cred ca pot sa dau vreo 10 motive:

1. calitatea este, in cursul celor rip-ate cu atentie, excelenta, cam 75 la suta dintr-un DVD autentic
    2. ocupa spatiu putzin, intre 700 si 1400 mb, in raport cu un DVD care ocupa cel putzin 4.5 Gb
    3. piata Divx actuala este mai bogata decit cea a DVD-urilor, ea cuprinzind atit rip-uri dupa casete VHS cit si dupa alte sisteme (DVB, TV, Digital cable, etc)
    4. pe piatza exista multiple playere standalone compatibile cu acest standard, unele din ele putind face si upconversion (cresterea numarului de pixeli, pentru a fi urmarite pe un TV compatibil HD)
    5. accepta numeroase tipuri de subtitrare externa, care subtitrari sint destul de simplu de editat
    6. exista enorm de multe tool-uri (multe din ele freeware) care sint capabile sa faca conversie din divx in mai multe formate si invers
    7. timpul de procesare si consumul de procesor in cazul filmelor comprimate astfel este semnificativ redus in comparatie cu alte formate video. Se poate adauga si faptul ca de regula un singur codec (Divx sau Xvid) este capabil sa reproduca toata gama de filme astfel comprimate. Semnificativ redus este si consumul de procesor in cazul filmelor HD (1280 x 720) comprimate divx, care pot fi, astfel, urmarite si pe sisteme mai slabe
    8. acest format a fost utilizat de foarte multa vreme (inca de la jumatatea anilor '90) si va ramine inca multa vreme actual, in comparatie cu alte tehnologii de compresie si nu numai, care au apus (VCD, SVCD, Laserdisc, etc)
    9. dimensiunea mica reduce considerabil din timpul afectat descarcarii fisierului de pe Internet. Tot din cauza dimensiunii mici, poate fi stocat si reprodus de pe orice tip de unitate optica, de la banalul CD la stick-urile USB. Exista, de asemenea, aparate care il copiaza si reproduc in masa.
    10. in cazul distrugerii accidentale (zgirieturi pe suprafatza unitatii optice, scriere proasta, etc) un fisier divx este mai simplu de recuperat decit un DVD

Cam atit. Poate mai sint si altele, dar nu-mi vin in minte acum. In plus, nu trebuie s-o luatzi literalmente, DVD-urile si, mai nou HD-DVD-urile sint simboluri ale calitatzii incontestabile. Spun doar ca, in multiple randuri, daca am alternativa unui divx bine facut, o prefer pe aceasta din motivele enumerate mai sus.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pt omul de rand este mult mai la indemana si f.practic ceea ce ofera acest format.O sa fie multa vreme intrebuintat cu succes la fel ca si mp3-ul (intre 192-320 kb/s).
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

e putin mai bun xvid, si in plus de asta e gratuit. divx nu are asa multe facilitati, divx pro are dar costa.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Wink But...

...nia-mi plaşi numa' blureiuu oăi băieţi, oăi...

...da' încî n-am unu'...

Bergenschnaps prietenii ştiu di ciiiiii...
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    ...nia-mi plaşi numa' blureiuu oăi băieţi, oăi...
    ...da' încî n-am unu'...
    Las' ca facem o cheta in 2008 si te rezolvam!

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Termenul de comparatie nu poate fi decit mpeg2 .
    7.Nu si se poate argumenta .
    9.Da , si unicul avantaj .
    Restul : esti fortat la un compromis calitate / dimensiune si daca nu vrei sa-l muti prin net nu-si are rostul .
    HD-DVD foarte probabil este o tehnologie moarta ( un flash USB cit un DVD este sub 60$ si un DVD Player cu USB sub 30 Eur ) .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)