Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Ajutor statii Motorola Radius P110

Am doua statii Motorola Radius P110 si doresc sa le folosesc legal.Ma poate ajuta cineva?

Va multzumesc ,

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by fernb View Post
    Am doua statii Motorola Radius P110 si doresc sa le folosesc legal.Ma poate ajuta cineva?

Va multzumesc ,
    In ce zona te afli?Da mai multe detalii si te ajut sa rezolvi problema.
    VU+duo/VU+Ultimo/DM800/AL Offset 1,95/toroidal 90 16lnb/;

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

uite aici cateva date despre statie.

http://www.mcsradio.com/product.cfm?pID=8

se pot reprograma cu ajutorul PC-ului si le aduci in banda publica. nu ai nevoie de nici un fel de autorizatie dupa aceea. treaba asta se poate face la un dealer autorizat motorola, la un service motorola sau la radioamatorii care dispun de softurile de programare. uite, te ajuta @vasilel

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Acum depinde ce model ai ca sunt mai multe

Daca ai modeul P23QLC sau P43QLC atunci sunt in VHF adica in benzile de frecventa 136-162, 146-174 MHz si nu le poti folosi legal decat daca ai licienta de radioamator !Daca nu ai vezi cand se da examen si da examen

Daca ai modelul P24QLC sau P44QLC atunci sunt un UHF adica in benzile de frecventa 403-433, 438-470, 465-495, 490-520 MHz si atunci exista posibilitatea sa le poti programa cu ajutorul unei interfate de pc in banda de 446 de pmr unde se pot folosi fara licienta !
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Se pare ca sunt cele care merg in VHF 146-174 MHz .Va multzumesc pentru sfaturi.

@ Vasilel ai PM

Posts Thanks / Likes

ca tot veni vorba de modificarea unei statii, valentyn0_sat, da-mi te rog o idee unde se poate gasi schema matricei statiei Shendun 506. are o matrice formata din diode 1N4148 si in functie de configurarea ei se alege frecventa de lucru. m-a rugat un radioamator de la Silverfox (YO2KAR) sa i-o gasesc pe net, dar n-am dat de ea. multumiri anticipate pt ajutor

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

se zice ca e in revista nu am gasit nic eu pe net si nu am avut o statie de genul ala pe la mine !
    dar cautand pe net am auzit ca ar fi un articol:

Modul de programare se afla si in revista "RADIOCOMUNICATII SI RADIOAMATORISM" Nr.3/2005 pagina 21.

nu am revista .. poate cand ajung si eu pe la club "QSO Banat" sa caut prin arhive
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Posts Thanks / Likes

era un link catre acel articol dar nu mai exista site-ul. amicul meu a luat legatura cu un radioamator din calarasi, lucreaza la corpul de jandarmi. i-a promis ca o trimite si n-a mai dat nici un semn de viata. acum isi pune sperantele in net. poate il stii, YO2LXJ, Mircea.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

am cautat prin arhiva personala si am gasit revista .. am scanat articolul daca itzi e de ajutor .. il postez aici !

Posts Thanks / Likes

merci, mare domn. dau de baut cand vin in Timisoara

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate cand o sa fie propagare mai buna .. ceea ce se intampla foarte rar .. sa deschid repetorul in 2m din deva ne auzim pe acolo !momentan deschid doar papagalul!Ceau si 73 de 2lzj

Posts Thanks / Likes

repetorul din Deva de pe releul Nucet a fost schimbat de Marcel Hora YO2BJZ cu unul industrial, Motorola si e conectat acum la echolink. aici se poate lucra si pe cel din Parang, dar nu tot timpul ai legatura buna, depinde de propagare. de pe cetatea Devei am lucrat bine pe Parang cu statia lui YO2LCK, Stelian Valceanu, un Yaesu portabil.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Parang .. chiar acum il deschis cu un s6 de aici merge foarte bine .. parangul in 70cm!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)